Միացյալ Նահանգները չեն նշում Հայաստանի ապագա ատոմակայանի էներգիայի գինը. Ռուսաստանի ԱԽՔ
Միացյալ Նահանգները չեն նշում Հայաստանի ապագա ատոմակայանի էներգիայի գինը, ասել է  Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուն:
Երկուշաբթի օրը ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը, ամփոփելով Հայաստան կատարած այցի արդյունքները, հայտարարել էր, որ Միացյալ Նահանգները միջուկային էներգետիկայի ոլորտում համաձայնագրի շրջանակներում Հայաստանին կմատակարարեն փոքր մոդուլային ռեակտորներ:
«Այցի ընթացքում հայտարարվել է ատոմակայանի կառուցման համար 5 միլիարդ դոլարի և հետագայում սպասարկման ու վառելիքի մատակարարման համար ևս 4 միլիարդ դոլարի մասին: Ընդ որում, ոչ մի տեղ չի նշվել արտադրվող էներգիայի մեկ մեգավատտ-ժամի նույնիսկ մոտավոր գինը: Մինչդեռ սրան պետք է հատուկ ուշադրություն դարձնել: Եթե խոսքը «NuScale Power» ընկերության 77 մեգավատտ հզորությամբ մոդուլների մասին է, ապա հենց էներգիայի թանկությունն է դարձել Յուտա նահանգում դրա նախագծի ձախողման պատճառը: Դեռևս նախապատրաստական փուլում արժեքն աճել էր 1,5 անգամ, իսկ արտադրվելիք էներգիայի գինը 58-ից բարձրացել էր մինչև 89 ԱՄՆ դոլար՝ մեկ մեգավատտ-ժամի համար, ինչն էլ հանգեցրեց 2023 թվականին նախագծի փակմանը», - «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել է Շոյգուն:
ՌԴ Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ այդ թվերը հնչել են միայն պլանավորման փուլում, իսկ վերջնական արժեքը զգալիորեն ավելի բարձր կլիներ:
«Նմանատիպ օրինակ, միայն թե «մեծ» ատոմակայանների շարքից, ամերիկյան «Վոգթլ» (Vogtle) կայանն է: Այնտեղ 3-րդ և 4-րդ բլոկների շինարարության ընթացքում ծախսերն աճել են ավելի քան կրկնակի՝ ի սկզբանե նախատեսված 14 միլիարդից հասնելով աստղաբաշխական 36 միլիարդ դոլարի: Ընդ որում, շինարարությունը սկսվել էր 2013 թվականին, նախատեսվում էր ավարտել 2016-ին և 2017-ին, սակայն իրականում ավարտվեց համապատասխանաբար 2023 և 2024 թվականներին», - նշել է նա:

США не называют цену энергии от будущей АЭС в Армении, заявил Шойгу
Американцы в ходе визита в Армению заявили, что потратят 5 миллиардов долларов на строительство АЭС и еще 4 миллиарда – на обслуживание, но нигде не указали хотя бы примерную цену мегаватт-часа вырабатываемой энергии, заявил РИА Новости секретарь Совета безопасности РФ Сергей Шойгу.
"В ходе визита было заявлено про 5 миллиардов долларов за строительство АЭС и еще 4 миллиарда – за обслуживание и снабжение топливом впоследствии. При этом нигде не фигурировала даже примерная цена за мегаватт-час вырабатываемой энергии. Между тем на это надо обратить особое внимание. Если речь идет о 77-мегаваттных модулях компании NuScale Power, то именно дороговизна энергии стала причиной провала ее проекта в штате Юта. Еще на стадии его подготовки стоимость выросла в 1,5 раза, а цена планируемой к выработке энергии поднялась с 58 до 89 долларов США за мегаватт-час, что и привело к его закрытию в 2023 году", - сказал Шойгу в интервью агентству.
Секретарь Совбеза РФ обратил внимание на то, что эти цифры фигурировали только на стадии планирования, а конечная стоимость была бы существенно выше.
"Аналогичный пример, только из разряда "больших" АЭС, – американская станция "Вогтль". Там затраты в процессе строительства 3-го и 4-го блоков выросли более чем вдвое – с изначально запланированных 14 миллиардов до астрономической суммы в 36 миллиардов долларов. При этом строительство началось в 2013 году, планировалось к окончанию в 2016-м и 2017-м, а реально закончилось в 2023 и 2024 годах соответственно", - отметил он.