Մի շարք երկրներում արձանագրված խոզերի աֆրիկական ժանտախտի պատճառով ՀՀ ներմուծման սահմանափակումներ են մտցվել
Խոզերի աֆրիկական ժանտախտ հիվանդության մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն կանխելու նպատակով, համաձայն ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավարի հրամանի՝ ՀՀ ներմուծման սահմանափակումներ են մտցվել:
«Սեպտեմբերի 17-ից ժամանակավորապես արգելվում է 7 երկրներից՝ Ռումինիայից, Մոլդովայի Հանրապետությունից, Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունից, Լատվիայի Հանրապետությունից, Լեհաստանից, Հունգարիայից  և Բուլղարիայի Հանրապետությունից, կենդանի խոզերի, նրանց գենետիկական նյութերի, խոզի մսի և այլ սննդային մսային հումքի, վայրի խոզի մսի, իրենց բաղադրության մեջ խոզի միս պարունակող պատրաստի արտադրանքների, եղջյուրակճղակային, կաշվե, աղիքային հումքի, խոզաստևի, որսորդական հաղթանշանների, խոզերի կերակրման համար բոլոր տեսակի կերերի և լրացակերերի (բացառությամբ սինթետիկ և քիմիական նյութեր պարունակող լրացակերերի), ներմուծումը ՀՀ»,- այս մասին հայտնում են ՍԱՏՄ-ից:
Սահմանափակման համար հիմք է ծառայել նշված երկրներում արձանագրված խոզերի աֆրիկական ժանտախտ հիվանդության վերաբերյալ Կենդանիների առողջության համաշխարհային կազմակերպության (OIE) պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկատվությունը:

Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении запретил импорт свинины из ряда стран в связи с эпидемией африканской чумы
Инспекционный орган по безопасности пищевых продуктов Армении запретил импорт свинины из ряда стран в связи с эпидемией африканской чумы. В сообщении Инспекционного органа на сей счет, в частности, говорится:
«С целью предотвращения проникновения африканской чумы свиней в Республику Армения, согласно приказу руководителя Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов РА, с 17 сентября временно запрещается импорт из 7 стран - Румынии, Республики Молдова, Федеративной Республики Германия, Латвийской Республики, Польши, Венгрии и Республики Болгария живых свиней, их генетических материалов, свинины и другого пищевого мясного сырья, дикой свинины, готовой продукции, содержащей в своем составе свинину, кормов всех видов (за исключением добавок, содержащих синтетические и химические вещества).
Основанием для ограничения послужила информация, опубликованная на официальном сайте Всемирной Организации по охране здоровья животных (OIE) об африканской чуме свиней в указанных странах».