Մի շարք ապրանքների ներմուծումը կազատվի ԱԱՀ-ից. ԱԺ-ն նախագիծն ընդունեց առաջին ընթերցմամբ
ՀՀ ազգային ժողովն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց կառավարության կողմից ներկայացված օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է, որ միջանկյալ և կապիտալ սպառման մի շարք ապրանքների ներմուծման ժամանակ ևս սահմանին ավելացված արժեքի հարկ չգանձվի:
«Կազմակերպությունների եւ անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներմուծվող` ակցիզային հարկով հարկման ոչ ենթակա այն ապրանքների ցանկը հաստատելու մասին, որոնց ներմուծումն ազատված է ավելացված արժեքի հարկից» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին և ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին օրենքների նախագծերն ԱԺ նիստում քվեարկությամբ ստացավ 81 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայներ:
Հարկային օրենսգրքով կառավարությանը տրված է հնարավորություն՝  ներդրումային ծրագրերը խթանելու համար 3 տարով հետաձգել ներմուծված որոշ ապրանքների՝ սահմանին գանձվող ավելացված արժեքի հարկը՝ ծրագրի հավանության արժանանալու դեպքում: ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Ավագ Ավանեսյանը նախագիծը ներկայացնելիս նշել էր, որ սակայն այս առումով խնդիր են ունենում, փաստացի ներդրումային ծրագիր իրականացնելիս գործարարի մոտ որոշակի անորոշություն է առաջանում. կառավարությունն արդյոք կհաստատի՞ ծրագիրը, թե ոչ: Այսպիսով` կառավարությունը որոշել է հստակություն մտցնել:
«Մենք նպատակահարմար ենք գտնում, որ այսուհետ ներդրումային ծրագրերի համար լինի շատ ավելի շատ հստակություն, և նախագծում ներառված միջանկյալ ու կապիտալ սպառման ապրանքների ներմուծման ժամանակ չգանձել ԱԱՀ: Սրա արդյունքում կրճատում են վարչարարությունը և մտցնում ենք շատ ավելի շատ հստակություն՝ ներդրումային ծրագիր իրականացնելու ժամանակ», -ասել էր Ավանեսյանը:
Այսպիսով, կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներմուծվող` ակցիզային հարկով հարկման ոչ ենթակա մի շարք ապրանքների ներմուծումը ևս կազատվի ավելացված արժեքի հարկից. հաստատված ցանկը լրացվել է նոր ապրանքներով: Ցանկում ներառված ապրանքներից են քիմիական նյութերը, մորթիները, բրդյա եւ բամբակյա գործվածքները, թելերը:

Импорт ряда товаров будет освобожден от НДС: Парламент Армении принял проект в первом чтении
Национальное собрание Армении в первом чтении приняло представленный правительством проект закона, которым предлагается отмена на границе налога на добавленную стоимость ряда товаров промежуточного и капитального потребления.
3аконопроекты О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Армения “Об утверждении списка товаров, не подлежащих обложению акцизным налогом, импорт которых освобожден от налога на добавленную стоимость” и о внесении дополнения в Налоговый кодекс Республики Армения получили 81 голос “за” при 2 воздержавшихся.
Правительству в случае одобрения программы для стимулирования инвестиционных программ предоставляется возможность отсрочки налога сроком на 3 года на добавленную стоимость, взимаемого на границе, на некоторые импортируемые товары. Замминистра экономики Армении Аваг Аванесян, представляя проект, отметил, что у предпринимателей возникали проблемы. Таким образом, правительство решило внести ясность.
“Мы считаем целесообразным, чтобы впредь для инвестиционных программ было больше ясности, и при импорте включенных в проект товаров промежуточного и капитального потребления не взимался НДС. В результате этого сократится администрирование и будет гораздо больше ясности при реализации инвестиционной программы”, - сказал Аванесян.
Таким образом, импорт ряда товаров, не подлежащих обложению акцизным налогом, ввозимых организациями и индивидуальными предпринимателями, также будет освобожден от налога на добавленную стоимость. Ранее утвержденный список дополнен новыми товарами. Среди товаров, включенных в список, - химические вещества, меховые, шерстяные и хлопковые ткани и нити.