Մենք կանխատեսում ենք, որ տարին կամփոփենք 7 տոկոս արտահանման աճով. Տիգրան Խաչատրյան
Մենք կանխատեսում ենք, որ տարին կամփոփենք 7 տոկոս արտահանման աճով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում նշեց էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը:
Նա հայտնեց. «Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալն աճել է 9,5 տոկոսով, ընդ որում ուրախալին այն է, որ մշակող արդյունաբերությունն ավելի արագ է աճում: 8 ամիսներին մշակող արդյունաբերությունն աճել է 10,4 տոկոսով: Ծառայություններն աճել են 15,5 տոկոսով, շինարարությունը՝ 4,4 տոկոսով: Ապրանքների արտահանումն աճել է 4,6 տոկոսով»:
Նախարարի խոսքով` ատահանման ոլորտում աճ է արձանագրվել կոնյակի, ծխախոտի, անմշակ ոսկու և երկաթե հալվածքների ոլորտներում. «Ուրախալի է, որ աճ ունենք շոկոլադի (38 տոկոս) և մրգային գինիների (52 տոկոս) ոլորտում»:
Տիգրան Խաչատրյանն ասաց, որ այս տարի առաջին անգամ Տնտեսական զարգացման և և համագործակցության կազմակերպությունը Հայաստանը ներառել է օտարեկրյա ուղղակի ներդրումների տեսանկյունից սահմանփակումների կամ դրանց բացակայության գնահատման մեջ. «70 երկրների շարքում Հայաստանի իրավակարգավորումները առավել բարենպաստ 10 երկրների մեջ են: Այսինքն մենք որպես միջավայր ամենաքիչ սահմանափակումներն ենք կիրառում օտարերկրյա ներդրողների համար»::

Армения завершит экономический год с 7%  ростом экспорта. С таким прогнозом сегодня на пресс-конференции выступил министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
По его словам, объем промышленной продукции вырос на 9,5%:  “При этом радует то, что обрабатывающая промышленность растет быстрее. За 8 месяцев обрабатывающая промышленность выросла на 10,4% , услуги - на 15,5%, строительство - на 4,4%, экспорт товаров -  на 4,6%”.
Зафиксирован рост экспорта коньяка, табака, необработанного золота и железных расплавов. "Отрадно, что мы имеем рост в области экспорта шоколада (38%) и фруктовых вин (52%)", - отметил он.
Тигран Хачатрян сказал, что впервые в этом году Организация экономического развития и сотрудничества включила Армению в список стран с минимальным ограничением прямых иностранных инвестиций: “То есть, среди 70 стран мы находимся в 10 лучших для прямых иностранных инвестиций ”,- резюмировал министр.