Կարգավորիչ. Հայաստանի բանկային առեւտրային գործառնություններն իր եվրոպական եւ ամերիկյան գործընկերների հետ իրականացվում են անխափան
Այս պահին չկա որեւէ միջազգային կազմակերպության կամ առանձին երկրի կողմից սահմանված պաշտոնական արգելք՝ եվրոպական եւ ամերիկյան գործընկերների հետ Հայաստանի առեւտրային բանկերի աշխատանքի համար:
Այդ մասին ասվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հայտարարությունում՝ ի պատասխան ԱրմԻնֆո-ի հարցման, որը վերաբերում էր եվրոպական եւ ամերիկյան բանկերի հետ գործարքներ իրականացնելու հայկական բանկերի հնարավորությանը՝ Արեւմուտքի կողմից հակառուսաստանյան պատժամիջոցների լույսի ներքո:
Իրավիճակի պարզաբանման անհրաժեշտություն էր առաջացել այն պատճառով, որ օրեր առաջ վրացական եւ հայկական ԶԼՄ-ներում տարածվել էր "չստուգված" տեղեկատվություն այն մասին, որ շվեդական խոշորագույն բանկերից մեկը՝ Handelsbanken-ը, իբր, որոշել է սահմանափակել ֆինանսական գործառնությունները Վրաստանում եւ Հայաստանում ՝ դա բացատրելով պատժամիջոցների տակ գտնվող երկրներ, այդ թվում ՝ Ռուսաստան փոխանցումների տարանցման հնարավորությամբ: Այդ կապակցությամբ ՀՀ Կենտրոնական բանկը հաղորդել է, որ Հայաստանի բոլոր բանկային առեւտրային գործառնություններն իր եվրոպական եւ ամերիկյան գործընկերների հետ ներկայում իրականացվում են անխափան:
"Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը եւ ՀՀ առեւտրային բանկերը համապատասխանում են միջազգային բարձր չափանիշներին եւ հետեւում են բոլոր եվրոպական եւ ամերիկյան պահանջներին, ինչը բացառում է պատժամիջոցներով սահմանափակված գործառնությունների իրականացումը", - ասվում է հայտարարությունում:
Նշենք, որ նախօրեին Վրաստանի ազգային բանկը նույնպես հայտարարություն էր տարածել, որում նշել էր, որ եվրոպական երկրներից Վրաստան գործարքների արգելման մասին վերջին օրերին տարածվող տեղեկատվությունը ապատեղեկատվություն է: Ավելին, Վրաստանի ԿԲ-ն ընդգծել է, որ Շվեդիայի մի շարք այլ բանկեր, ինչպես նաեւ Եվրոպայի եւ ԱՄՆ-ի ֆինանսական հաստատությունները շարունակում են փոխանցումներ կատարել Վրաստան ստանդարտ ռեժիմով

Регулятор: Банковские торговые операции Армении со своими европейскими и американскими партнерами осуществляются бесперебойно.
На данный момент не существует официального запрета, установленного какой-либо международной организацией или отдельной страной на работу комбанков Армении со своими европейскими и американскими партнерами.
Об этом говорится в заявлении Центрального банка Армении, представленного на запрос АрмИнфо, который касался возможности армянских банков проводить транзакции с европейскими и американскими банками в свете антироссийских санкций со стороны Запада.
Необходимость прояснения ситуации возникла в связи с тем, что днями ранее в грузинских и армянских СМИ была растиражирована <непроверенная> информация о том, что один из крупнейших шведских банков Handelsbanken якобы решил ограничить финансовые операции в Грузии и Армении, объяснив это возможностью транзита переводов в страны, которые находятся под санкциями, в том числе Россию.  В этой связи Центральный банк РА сообщил, что все банковские торговые операции Армении со своими европейскими и американскими партнерами в настоящее время осуществляются бесперебойно.
<Центральный банк Республики Армения и коммерческие банки РА соответствуют высоким международным стандартам и следуют всем европейским и американским требованиям, что исключает осуществление операций, ограниченных санкциями>, - говорится в заявлении.
Отметим, что накануне Национальный банк Грузии также опубликовал заявление, в котором обозначил, что распространяемая в последние дни информация о запрете транзакций из европейских стран в Грузию является дезинформацией. Более того, грузинский ЦБ подчеркнул, что целый ряд других банков Швеции, а также финансовые учреждения Европы и США продолжают осуществлять переводы в Грузию в стандартном режиме.