Հույս ունենք, որ 2022-ին հնարավոր կլինի Հայաստանում և Արցախում ձևավորել բոլորովին նոր տրամադրություններ. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Կենտրոնական բանկում մասնակցել է Ամանորի և Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ կազմակերպված ընդունելությանը: Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Կենտրոնական բանկի և Հայաստանի բանկային համակարգի աշխատակիցներին գալիք տոների առթիվ, մաղթել հաջողություններ և ամենայն բարիք:
Իր խոսքում վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Կենտրոնական բանկի հարգելի նախագահ,
գործադիր իշխանության, բանկային համակարգի հարգելի ներկայացուցիչներ,
մեր տնտեսությունը շատ ծանր ժամանակներ է վերապրել, հույս ունեմ՝ արդեն այդպես կարող ենք ասել, որովհետև 2020 թվականից վրա հասավ կորոնավիրուսի համավարակը, ինչը ֆինանսատնտեսական համակարգին ուժեղ հարված էր, որից հետո եկավ երկրորդ հարվածը՝ պատերազմի տեսքով, այնուհետև եկավ երրորդ հարվածը՝ ներքաղաքական ճգնաժամը: Պիտի արձանագրենք, որ այս ողջ ընթացքում ՀՀ բանկային համակարգը, որը նախկինում էլ լուրջ փորձությունների կարողացել էր դիմակայել, այս փորձությունը նույնպես հաջողությամբ անցավ, և սա չափազանց կարևոր է ոչ միան տնտեսական, այլև քաղաքական ու հոգեբանական կայունության համար:
Կարծում եմ՝ այս առումով պետք է մեր գնահատանքի խոսքն ասենք Հայաստանի բանկային համակարգին, Կենտրոնական բանկին՝ այս դժվար ժամանակներում վարած քաղաքականության համար: Ի վերջո, պատերազմից և կորոնավիրուսից հետո դիմակայության մեծ ռեսուրս էր պետք ունենալ, լուրջ պրոֆեսիոնալիզմ, որպեսզի հնարավոր լիներ պահել այն կայուն իրավիճակը, որն ունենք: Մանավանդ, հաշվի առնելով հաջորդ մարտահրավերը, որն արդեն եկավ կորոնավիրուսի համավարկից հետո, գլոբալ մարտահրավերը՝ գնաճը, մինչ այսօր շարունակում է ծավալվել աշխարհում:
Ի տարբերություն այլ երկրների բանկային համակարգերի, մեր բանկային համակարգն, ըստ էության կրկնակի, եռակի հարվածների միջով անցավ: Կարևոր է արձանագրել, որ կառավարության համար էլ բանկային համակարգը ոչ միայն շատ կարևոր գործընկեր է, այլև ինդիկատոր, որովհետև ժամանակակից տնտեսությունները և առավել ևս բանկային համակարգը տրամադրությունների արտահայտող են, ու շատ դեպքերում կառավարության համար հենց սա է ուղենիշ հանդիսանում քաղաքականություններ մշակելու և ներդնելու համար:
Կարծում եմ՝ երկխոսությունը, որը կա կառավարության և ԿԲ-ի միջև, շատ կարևոր է մեր ապագա ռազմավարությունները մշակելու և ներդնելու առումով: Այո, նաև պետք է ընդունել և խոստովանել, որ ինչպես շատ երկրներում, Հայաստանում էլ շատ դեպքերում բանկային համակարգի շուրջ փորձ է արվում որոշակի նեգատիվ տրամադրություններ ստեղծել, որովհետև պարզ է, որ մարդիկ միշտ հաճույքով են փող վերցնում, բայց վերադարձնելը միշտ չէ, որ հաճելի գործընթաց է, առավել ևս՝ պայմանավորված տոկոսներով:
Վերջերս առիթ ունեցա մի քննարկման ժամանակ ասել, խոսք էր գնում բանկային համակարգերի մասին: Ըստ էության, ժամանակակից աշխարհը բանկերի ստեղծած աշխարհն է, և սա պետք է արձանագրել իր բոլոր թերություններով ու առավելություններով հանդերձ: Ժամանակակից քաղաքակրթությունը բնորոշող բազմաթիվ նախագծեր կան, որոնք հսկայական քայլերով աճում են, զարգանում, փոխում աշխարհը: Պետք է արձանագրել, որ այդ մեգանախագծերն աշխարհում չեն կարող գոյություն ունենալ, եթե գոյություն չունենար բանկային համակարգը:
Այսպիսի էֆեկտներ մենք Հայաստանում էլ ենք տեսել, բայց հույս ունեմ, որ կկարողանանք քաղաքական, տնտեսական, ֆինանսական համակարգերի համագործակցության այնպիսի օրակարգ իրականացնել, որը թույլ կտա Հայաստանը դարձնել ժամանակակից բոլոր չափանիշներին համապատասխանող երկիր: Այս առումով, կարևորում եմ կառավարության որդեգրած՝ Հայաստանի և տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու օրակարգը, որը, պիտի ասեմ, որ ճշգրտվում է տնտեսությունից և բանկային համակարգից եկած ազդակներով, որոնք հաճախ չեն արտահայտվում որպես տեքստեր, բայց արտահայտվում են որպես թվեր, թվային ցուցանակներ, վիճակագրական տվյալներ: Այս համատեքստում, ուզում եմ հույս ունենալ, որ կառավարության կողմից վարվող մեր քաղաքականությունների կապը ֆինանսատնտեսական համակարգի հետ ավելի օրգանական կլինի, որովհետև այդ համակարգն այն ամենազգայուն ինդիկատորն է, որ ամենավաղն է զգում ռիսկերը և ամենավաղը տեսնում հնարավորությունները, ինչը կառավարությանն օգնում է լինել ավելի օպերատիվ:
Կրկին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել վերջին երկու տարվա ընթացքում ցուցաբերած դիմակայության համար: Հույս ունեմ, որ մենք ընդհանուր պետական, ազգային մակարդակով կկարողանանք ի վերջո գոյատևելու, ժամանակ ձգելու, կամ կարճ փուլերով մտածելու այս իրավիճակը հաղթահարել և դուրս գալ երկարատև, կայուն և խաղաղ ռազմավարական զարգացման դարաշրջան: Այս առումով, իհարկե, բանկային համակարգի դերը չափազանց դժվար է գերագնահատել: Կրկնում եմ, Կենտրոնական բանկը, բանկային համակարգը կառավարության համար էական և առանցքային նշանակություն ունեցող գործընկերներ են:
Նաև կորոնավիրուսի համավարակի, հետպատերազմական իրավիճակի խնդիրների հաղթահարման առումով մենք շատ սերտ գործընկերության և համագործակցության մեջ ենք եղել, և ես բարձր եմ գնահատում այդ գործընկերությունը:
Շնորհավորում եմ բոլորիդ, ձեր ընտանիքներին գալիք Նոր տարին և հույս ունենք, որ 2022-ին իսկապես հնարավոր կլինի Հայաստանում և Արցախում բոլորովին նոր տրամադրություններ ձևավորել, որոնք կերևան տոկոսադրույքների նվազման, գների, փոխարժեքների կայունության և ներդնելու, աշխատելու, ծախսելու ավելի ընդլայնված տրամադրությունների ձևով: Կառավարությունն, իհարկե, տրամադրված է ծախսել, ներդնել և առավելագույնս սեփական օրինակով ցույց տալ այդ ռազմավարական հեռանկարը: Բայց միևնույն է, մասնավոր հատվածը, բանկային համակարգն այս առումով շատ կարևոր թիմակից է, որպեսզի այդ թիմային խաղը և գործընթացը բոլորիս մոտ ստացվի»:

Надеемся, что в 2022 году возможно будет сформировать в Армении и Арцахе абсолютно новые настроения: Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян принял участие в организованном в Центральном банке приеме по случаю Нового года и Рождества. Никол Пашинян поздравил сотрудников Центрального банка и всех сотрудников банковской системы Армении с наступающими праздниками и пожелал им успехов и всего наилучшего.
“Уважаемый председатель Центрального банка,
Уважаемые представители исполнительной власти и банковской системы,
Наша экономика пережила очень тяжелые времена, надеюсь, мы уже можем сказать так, потому что в 2020 году началась эпидемия коронавируса, сильно ударив по финансово-экономической системе, затем последовал второй удар в виде войны, а затем и третий удар - внутриполитический кризис. Нужно констатировать, что за все это время банковская система Республики Армения, которая и раньше противостояла серьезным испытаниям, успешно преодолела и это испытание, и это чрезвычайно важно не только для экономической, но и для политической и психологической стабильности.
В этой связи, думаю, мы должны выразить признательность банковской системе Армении, Центральному банку за его политику в это трудное время. В конце концов, после войны и коронавируса нужно было иметь большой ресурс сопротивляемости, серьезный профессионализм, чтобы стало возможно сохранить ту стабильную ситуацию, которая есть у нас. Особенно с учетом возникшего после эпидемии коронавируса следующего вызова, глобального вызова - инфляции, которая продолжается и по сей день во всем мире.
И вот в отличие от банковских систем других стран, наша банковская система, по сути, пережила двойной, тройной удар. Важно констатировать, что банковская система является не только очень важным партнером для правительства, но и индикатором, потому что современные экономики и особенно банковская система являются выразителем настроения, и во многих случаях именно это служит ориентиром для правительства в разработке и внедрении политики.
Думаю, что диалог, который существует между правительством и Центральным банком, очень важен с точки зрения разработки и внедрения наших будущих стратегий. Да, также нужно признать, что, как и во многих странах, в Армении во многих случаях пытаются создать определенные негативные настроения вокруг банковской системы, потому что очевидно, что люди всегда берут деньги с удовольствием, но возвращать их не всегда приятно, тем более с согласованными процентами.
Недавно во время одного обсуждения, когда речь шла о банковских системах, я сказал, что, по сути, современный мир - это мир, созданный банками, и это нужно признать со всеми его недостатками и преимуществами. Есть много проектов, которые характеризуют современную цивилизацию и которые растут, развиваются, огромными шагами меняют мир. Нужно отметить, что эти мегапроекты не могли бы существовать в мире, если бы не существовала банковская система.
Мы видели такие эффекты и в Армении, но я надеюсь, что мы сможем реализовать такую повестку сотрудничества между политической, экономической и финансовой системами, которая позволит сделать Армению отвечающей всем современным стандартам страной. В этой связи считаю важной принятую правительством повестку открытия эры мирного развития для Армении и региона, которая, должен отметить, уточняется сигналами из экономики и банковской системы, которые часто не выражаются в виде текстов, но проявляются в виде чисел, цифровых показателей, статистических данных. В этом контексте хочется выразить надежду, что связь между проводимой правительством политикой и финансово-экономической системой будет более органичной, потому что эта система является самым чувствительным индикатором, который раньше всего распознает риски и видит возможности, что помогает правительству быть более эффективным.
Еще раз хочу поблагодарить за оказанное в течение последних двух лет сопротивление. Надеюсь, что на государственном, национальном уровне нам удастся в конце концов преодолеть эту ситуацию выживания, затягивания времени или мышления краткосрочными периодами и выйти на стадию длительного, стабильного, мирного стратегического развития. В этом плане, конечно, роль банковской системы переоценить крайне сложно. Повторяю, Центральный банк и банковская система - ключевые партнеры правительства.
Мы также были в очень тесном сотрудничестве в плане преодоления ситуации с эпидемией коронавируса и послевоенной ситуации, и я высоко ценю это партнерство.
Поздравляем всех вас и членов ваших семей с наступающим Новым годом. Надеемся, что в 2022 году действительно возможно будет сформировать абсолютно новые настроения в Армении и Арцахе, которые будут отражаться в виде более низких процентных ставок, низких цен, стабильности обменного курса, настоя на инвестиции, работу и расходы. Правительство, конечно, настроено на расходы и инвестиции, чтобы максимально показать эту стратегическую перспективу на собственном примере. Но, тем не менее, частный сектор, банковская сис? ?ема - очень важный партнер в этом отношении, чтобы эта командная игра и процесс были успешными для всех нас”.