ՀՀ-ն ստացել է ՌԴ-ի համաձայնությունը՝ երկարեցնելու ԱԷԿ-ի համար վարկի օգտագործման ժամկետը
ՀՀ-ն ստացել է ՌԴ-ի ֆինանսների նախարարության համաձայնությունը՝ երկարեցնելու 270 մլն դոլար վարկի օգտագործման ժամկետը Հայկական ատոմակայանի երկրորդ էներգաբլոկի արդիականացման համար։ Այս մասին այսօր Երեւանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է Հայաստանի տարածքային ինքնակառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է.. «2019 թվականին քննարկվել է ժամկետի երկարացման հարցը։ Ձեռք է բերվել երկկողմանի համաձայնություն»։ Ըստ նախարարի՝ այդ հարցը կքննարկվի ՀՀկառավարության հաջորդ նիստում։ «Պետք է լուծել ընդամենը որոշ իրավաբանական հարցեր։ Քանի որ հարցը կապված է անվտանգության հետ, ավելորդ հապճեպությունը որեւէ փուլում կարող է վնասել»,-ասել է նա:
Նշենք, որ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը եւ Հայաստանում Ռուսաստանի Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինն այսօր այցելել են Հայկական ատոմակայան եւ ծանոթացել 2019-ին երկրորդ էներգաբլոկի րդիականացման աշխատանքներին։
Հիշեցնենք, որ Հայկական ատոմակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետի երկարեցման նախագիծը կապված է ռեսուրսի վերականգնման եւ մինչեւ 10 տարի կայանի աշխատանքի երկարեցման, ինչպես նաեւ անվտանգության ու արդյունավետության բարձրացման հետ։ Ռուսաստանի կառավարությունը Հայաստանին այդ նպատակի համար տրամադրել է պետական արտահանական վարկ՝ 270 մլն դոլարի չափով, եւ դրամաշնորհ՝ 30 մլն դոլարի չափով։

Армения получила согласие России продлить срок обслуживания кредита для АЭС
Армения получила согласие Минфина РФ на продление срока обслуживания  кредита в $ 270 млн. на модернизацию второго энергоблока Армянской АЭС. Об этом заявил сегодня на совместной пресс-конференции с послом России в РА Сергеем Копыркиным министр территориального управления и инфраструктур Армении Сурен Папикян.
Он, в частности, отметил: "В 2019 году был обсужден вопрос продления срока обслуживания кредита. В этом направлении достигнута двусторонняя договоренность". По словам министра, этот вопрос будет обсужден на следующем заседании правительства Армении. "Нужно решить лишь некоторые юридические вопросы. Поскольку вопрос связан с безопасностью, ненужная поспешность на любом этапе может навредить", - сказал он.
Отметим, что министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян и Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Армении Сергей Копыркин сегодня посетили Армянскую АЭС и ознакомились с работами по модернизации второго энергоблока в 2019 году.
Напомним, что проект продления срока эксплуатации 2-го энергоблока Армянской АЭС связан с восстановлением ресурса и продлением работы станции до 10 лет, а также повышением безопасности и эффективности. Правительство России предоставило Армении на эти цели государственный экспортный кредит в размере $ 270 млн. и грант в размере $ 30 млн.