ԵՄ-ն  մտահոգված է ՀՀ-ից և Ղազախստանից դեպի ՌԴ կենցաղային տեխնիկայի մատակարարումների աճով․ Bloomberg
Ռուսաստանի հարևան երկրները, այդ թվում՝ Հայաստանը, մեծ ծավալներով սկսեցին Եվրոպայից ներկրել լվացքի մեքենաներ, սառնարաններ և այլ կենցաղային տեխնիկա։ Ինչպես հայտնում է РБК-ն, այս մասին գրում Է Bloomberg-ը։
Նշվում է, որ դա եվրոպացի պաշտոնյաների մոտ մտավախություններ է առաջացնում։ Պարբերականը չի բացառում, որ Ռուսաստանը կարող է փորձել հաղթահարել ներմուծվող կենցաղային տեխնիկայի դեֆիցիտը: Գործակալությունը վկայակոչում է Եվրոպական Միության Eurostat վիճակագրական ծառայության տվյալները, որոնց համաձայն՝ Հայաստանը 2022 թվականի առաջին 8 ամիսներին ԵՄ-ից ավելի շատ լվացքի մեքենաներ է ներկրել, քան վերջին երկու տարում։ Տարվա առաջին կիսամյակում էլեկտրական կթիչների արտահանումը երեք անգամ գերազանցել է նախորդի ցուցանիշները, թեև Հայաստանում ծնելիության մակարդակը նվազել է 4,3 տոկոսով:
Միևնույն ժամանակ Bloomberg-ը գրում է, որ Ղազախստանի կառավարության տվյալները վկայում են Ռուսաստան կենցաղային տեխնիկայի մատակարարումների կտրուկ աճի մասին: Էլեկտրական կթիչների արտահանումը Ղազախստանից տարվա առաջին ութ ամիսների ընթացքում 2021-ի համեմատ ավելի քան կրկնապատկվել է, սառնարանները՝ տասն անգամ: Այս տարվա սկզբից երկիրը Ռուսաստան է մատակարարել 7,5 մլն դոլարի լվացքի մեքենա: Ռուսաստանի Դաշնային մաքսային ծառայությունը գարնանը դադարեցրել է ներմուծման և արտահանման վերաբերյալ վիճակագրության հրապարակումը:
Գործակալությունը չի բացառում, որ խոսքը կարող է լինել ներմուծվող կենցաղային տեխնիկայի դեֆիցիտը հաղթահարելու Ռուսաստանի փորձերի մասին։ Bloomberg-ի փոխանցմամբ, մի շարք եվրոպացի պաշտոնյաներ կարծում են, որ որոշ պահեստամասեր ռուսները կարող են կիրառել ռազմական նպատակներով: Արևմտյան երկրների իշխանությունների ներկայացուցիչներն ավելի վաղ արդեն պնդում էին, որ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո ռուսական տանկերում հայտնաբերվել են սառնարանների և լվացքի մեքենաների մասեր:
Bloomberg-ի կողմից հարցված եվրոպացի պաշտոնյաները նշում են, որ կենցաղային տեխնիկան պատժամիջոցների տակ չէ, ուստի դժվար է վերահսկել դրա մատակարարումները ԵԱՏՄ երկրներ: Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Միրիամ Գարսիա Ֆերերը հայտարարել է, որ դաշինքը փորձում է հետևել առևտրային հոսքերին՝ պարզելու համար,արդյոք հնարավո՞ր է շրջանցել Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները: Նշվում է, որ Աստանայում և Երևանում չեն պատասխանել գործակալության հարցումներին։

Bloomberg: Рост поставок в РФ бытовой техники из Армении и Казахстана вызывает опасения в ЕС
Соседние с Россией страны, в том числе Армения, начали в больших объемах импортировать из Европы стиральные машины, холодильники, электрические молокоотсосы и прочую бытовую технику. Как сообщает РБК, об этом пишет Bloomberg. Отмечается, что это вызывает у европейских чиновников опасения: они считают, что Россия может использовать некоторые компоненты из них «в военных целях».
В то же время издание не исключает, что речь может идти о попытках России справиться с дефицитом импортной бытовой техники. Агентство ссылается на данные статистической службы Европейского союза Eurostat, по которым Армения за первые восемь месяцев 2022 года импортировала из ЕС больше стиральных машин, чем за последние два года. Экспорт электрических молокоотсосов в республику в первой половине года в три раза превысил показатели предыдущего, хотя уровень рождаемости в Армении снизился на 4,3%. То же касается Казахстана: спрос на молокоотсосы из ЕС вырос на 633% в первой половине 2022 года при падении уровня рождаемости на 8,4%. В страну с января по август привезли холодильники на сумму $21,4 млн — это в три раза больше, чем за тот же период прошлого года.
В то же время, пишет Bloomberg, данные правительства Казахстана свидетельствуют о резком увеличении поставок бытовой техники в Россию: экспорт молокоотсосов из Казахстана вырос более чем вдвое за первые восемь месяцев года по сравнению с 2021-м, холодильников — в десять раз. С начала текущего года страна поставила в Россию стиральных машин на сумму $7,5 млн. Российская Федеральная таможенная служба весной прекратила публиковать статистику по импорту и экспорту. Агентство не исключает, что речь может идти о попытках России справиться с дефицитом импортной бытовой техники. Кроме того, пишет Bloomberg, российские компании могут разобрать европейскую технику и использовать компоненты и полупроводники в гражданском производстве. Однако ряд европейских чиновников полагают, что некоторые запчасти «могут найти применение в военных целях». Представители властей стран Запада ранее уже утверждали, что детали холодильников и стиральных машин были обнаружены в российских танках после начала боевых действий на Украине.
Европейские чиновники, опрошенные Bloomberg, отмечают, что бытовая техника не подпадает под санкции, поэтому контролировать ее поставки в страны ЕАЭС сложно. Представитель ЕК Мириам Гарсиа Феррер заявила, что блок старается отслеживать торговые потоки, чтобы определить, можно ли обойти введенные против России санкции. Отмечается, что в Астане и Ереване не ответили на запросы агентства.