Ինտերնետ շահումով խաղերի կազմակերպիչները այսուհետ յուրաքանչյուր 100 մլրդ դրամ խաղադրույք ընդունելու իրավունքի համար պետք է վճարեն 175 մլն դրամ պետտուրք
Ինտերնետ շահումով խաղերի կազմակերպիչները այսուհետ յուրաքանչյուր 100 մլրդ դրամ խաղադրույք ընդունելու իրավունք ձեռք բերելու համար պետք է վճարեն 175 մլն դրամ պետական տուրք, իսկ տոտալիզատորների կազմակերպիչները յուրաքանչյուր 50 մլրդ դրամ խաղադրույք ընդունելու իրավունք ձեռք բերելու համար՝ 50 մլն դրամ տուրք:
«Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացում եւ փոփոխություն կատարելու մասին և «Վիճակախաղերի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին օրենքների նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվեց ԱԺ դեկտեմբերի 16-ի նիստում՝ քվեարկությամբ ստանալով 60 կողմ, 6 ձեռնպահ ձայներ:
Նախագծերի փաթեթի կարգավորման առարկան խաղային ոլորտում գործունեության երկու տեսակների՝ ինտերնետ շահումով խաղերի և տոտալիզատորների հարկային բեռի բարձրացումն է: Առաջարկվում է պահպանելով լիցենզավորման համար նախատեսված տարեկան 600 մլն դրամի չափով պետական տուրքը՝ ներդնել նաև լրացուցիչ պետական տուրք՝ կախված ընդունվող խաղադրույքների ծավալից:
«Առաջարկվում է ինտերնետ շահումով խաղերի պարագայում յուրաքանչյուր 100 մլրդ դրամի չափով խաղադրույք ընդունելու պարագայում վճարել ևս 175 մլն դրամի պետական տուրք, իսկ տոտալիզատորների պարագայում յուրաքանչյուր 50 մլրդ դրամ խաղադրույք ընդունելու համար վճարել ևս 50 մլն դրամ պետական տուրք»,-ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արման Պողոսյանը:

В Армении увеличатся налоги организаторов игр с выигрышем
Отныне организаторы интернет-игр будут выплачивать государственную пошлину в размере 175 млн драмов, чтобы получить право принимать ставку в размере каждых 100 млрд драмов, а организаторы тотализаторов будут платить налог в размере 50 миллионов драмов, чтобы получить право принимать ставки в размере каждых 50 миллиардов драмов.
Пакет законопроектов о внесении дополнений и изменений в Закон Республики Армения «О государственных пошлинах» и о внесении дополнений в Закон Республики Армения «О лотереях» был принят во втором чтении на заседании НС 16 декабря 60 голосами «за» при 6 воздержавшихся.
Предметом регулирования пакета проектов является увеличение налогов на два вида деятельности в игорной сфере: интернет-игры с выигрышем и тотализаторы. Предлагается сохранить ежегодную госпошлину в размере 600 млн драмов за лицензирование, ввести дополнительную госпошлину в зависимости от объема принимаемых ставок.
«За каждые 100 млрд драмов ставки, принятой в интернет-гемблинг-играх, предлагается уплачивать госпошлину в размере 175 млн драмов, в случае тотализаторов - еще 50 млн драмов госпошлины за каждые 50 млрд драмов принятой ставки». Подробности представил заместитель министра финансов Арман Погосян.