Հայաստանում ապրիլին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը -17,2 տոկոս անկում է գրանցել
Հայաստանում ապրիլ ամսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը շեշտակի՝ -17,2 տոկոս անկում գրանցել: Այդ մասին տեղեկանում ենք Վիճակագրական կոմիտեի՝ մայիսի 25-ին հրապարակած Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական վիճակը բնութագրող ընթացիկ-օպերատիվ ամփոփմամբ ստացված նախնական հիմնական մակրոտնտեսական ցուցանիշներից:
Ապրիլ ամսին տնտեսական ակտիվության ցուցանիշի նման շեշտակի անկումը շատերի համար սպասելի էր, քանի որ մարտ-ապրի ամիսներին ՀՀ-ում կորոնվիրուսի համավարակի տարածման կանխարգելման նպատակով մտցված արտակարգ դրության շրջանակում կիրառվեցին մի շարք սահմանափակումներ: Տնտեսության բազմաթիվ ոլորտներ ուղղակի կանգ էին առել:
Այպիսով, համաձայն պաշտոնական տվյալների, ապրիլ ամսին շինարարության ոլորտը կրճատվել է 51%-ով, առևտրի շրջանառությունը՝ 33%-ով, իսկ ծառայությունների ծավալը՝ 16%-ով: Երկնիշ թվերով կրճատվել է նաև արտաքին առևտրաշրջանառությունը. արտահանումը՝ 30%, իսկ ներմուծումը՝ 27,4%: Նույն ժամանակահատվածում արդյունաբերական արտադրանքի ծավալը կրճատվել է 8,6%-ով:
Հատկանշական է, որ տնտեսության գրեթե տոտալ անկման պայմաններում ապրիլ ամսին աճ են գրանցել աշխատավարձները: Պետական հատվածում աճը կազմել է 5,1%, իսկ ոչ պետական հատվածում՝ 12,8%:
Պատկերը մի փոքր բարվոք է հունվար-ապրիլ ամիսների կտրվածքով: Այս տարվա հունվար-ապրիլ ամիսներին անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ համեմատ տնտեսական կտիվության ցուցանիշը գրանցել է -1,7% անկում: Շինարարության ծավալը կրճատվել է 22%, առևտրի շրջանառությունը՝ 8,6%, իսկ ծառայությունների ծավալը գրանցել է գրեթե զրոյական աճ՝ 0,1%: Արտահանումը կրճատվել է 8,1%-ով, իներմուծումը՝ 11,5%-ով:
Նշենք, որ մարտ ամսին, 2019թ. մարտի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել էր 4.4 տոկոս։
Համաձայն կառավարության կանխատեսման, որը ներդրված է այս տարվա բյուջեի մասին փոփոխված օրենքում, 2020-ին Հայաստանի տնտեսությունը կփակի 2 տոկոս անկմամբ: Կառավարությունը չկրճատեց ծախսերը՝ երկու անգամ ավելացնելով բյուջեի պակասուրդը: Տարվա ընթացքում կառավարությունը նախատեսում է ավելի քան 530 միլիոն դոլար լրացուցիչ պարտք է վերցնել։
Տարբեր են նաև Հայաստանում տնտեսական իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային կազմակերպությունների սպասումները: Համաձայն Ասիական զարգացման բանկի՝ այս ապրիլին հրապարակած գնահատականի համաձայն, Հայաստանը տարին կփակի 2,2 տոկոս տնտեսական աճով։ Համաշխարհային բանկի կանխատեսումը ավելի համեստ է․ 2020-ին Հայաստանը կունենա 1,7 տոկոս տնտեսական աճ։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գնահատականները ավելի խիստ են. Հայաստանում այս տարի 1,5 տոկոս տնտեսական անկում է սպասվում:

Показатель экономической активности в Армении в апреле с упал на 17,2%
Показатель экономической активности в Армении в апреле упал на 17,2%. Об этом говорится в предварительном отчете Национального статистического комитета по основным макроэкономическим показателям социально-экономического положения Армении.
В апреле такой резкий спад экономической активности был ожидаемым, поскольку в марте-апреле в Армении был введен ряд ограничений в рамках чрезвычайного положения с целью предотвращения распространения эпидемии коронвируса. Таким образом, согласно официальным данным, в апреле сфера строительства сократилась на 51%, оборот торговли - на 33%, объем услуг - на 16%. За тот же период объем промышленной продукции сократился на 8,6%. Экспорт упал на 30%, а импорт – на 27,4%. Примечательно, что в условиях почти тотального спада экономики в апреле повысились зарплаты: в госсекторе рост составил 5,1%, а в негосударственном секторе - 12,8%.
Совершенно иная картина в начале года: в январе-апреле этого года, по сравнению с тем же периодом прошлого года, показатель экономической активности упал лишь на 1,7%. Объем строительства сократился на 22%, оборот торговли - на 8,6%, а объем услуг зафиксировал практически нулевой рост - 0,1% .Экспорт сократился на 8,1%, импорт - на 11,5%. Отметим, что в марте текущего года показатель экономической активности по сравнению с мартом 2019 года составил 4,4%. Согласно прогнозу правительства, заложенному в основу закона О бюджете 2020 года, экономика Армении к концу года зафиксирует 2% спад. Правительство Армении не пошло на сокращение расходов, вдвое увеличив дефицит бюджета.
В течение года правительство планирует взять дополнительные долги в размере более 530 миллионов долларов. Разнятся также ожидания международных организаций относительно экономической ситуации в Армении: согласно оценке Азиатского банка развития, Армения к концу года зафиксирует экономический рост в размере 2,2%.
Прогноз Всемирного банка более скромный: в 2020 году Армения будет иметь экономический рост в размере 1,7%. Международный валютный фонд , наоборот, прогнозирует спад экономики на 1,5%.