Հայաստանն ու Իրանը քննարկել են անասնաբուժության ոլորտում համագործակցությունը
Իրանը և Հայաստանը զարգացնում են երկկողմ համագործակցությունը կենդանիների առողջության և անասնաբուժության ոլորտում, հայտնում է Mehr-ը։
Իրանի անասնաբուժության կազմակերպության ղեկավար Մոջթաբա Նորուզին Թեհրանում ՀՀ դեսպան Արսեն Ավագյանի հետ հանդիպման ժամանակ ընդգծել է երկկողմ համագործակցության կարևորությունը՝ խոսելով GIS-ի (աշխարհագրական տեղեկատվական համակարգերի) և հիվանդությունների վերահսկման ու անասունների հետագծման համակարգի մասին:
Հանդիպմանը քննարկվել է, որ երկու երկրների իշխանությունները պետք է շարունակեն երկկողմ համագործակցությունը անասունների ներմուծման ոլորտում՝ երկիր միս մատակարարելու, անասնաբուծության անդրսահմանային հիվանդությունների մուտքը կանխելու և կաթի և կաթնամթերքի արտահանման համար։
Հայաստանի դեսպանը զեկուցել է Իրանի և Հայաստանի միջև համագործակցության մասին՝ անասնաբուծության համար պատվաստանյութեր արտադրելու և իրանական փորձի փոխանցման համատեղ ծրագրեր սկսելու ուղղությամբ։
Նա նշել է, որ երկու երկրների անասնաբուժության հարուստ ներուժն ու համագործակցությունը լավ հիմքեր են համագործակցության համար, ինչին տեղյակ են Հայաստանի պաշտոնյաները։

Армения и Иран обсудили сотрудничество в области ветеринарии
Иран и Армения развивают двустороннее сотрудничество в области охраны здоровья животных и ветеринарии, сообщает Mehr.
Глава Организации ветеринарной медицины Ирана Моджтаба Норузи на встрече с послом Армении в Тегеране Арсеном Авакяном подчеркнул важность двустороннего сотрудничества, рассказав о ГИС (географических информационных системах) и системе контроля заболеваний и отслеживания поголовья скота.
На встрече обсуждалось, что властям двух стран следует продолжить двустороннее сотрудничество в области импорта скота для поставок мяса в страну, предотвращения проникновения трансграничных болезней домашнего скота и экспорта молока и молочных продуктов.
Посол Армении сообщил о сотрудничестве Ирана и Армении в запуске совместных проектов по производству вакцин для животноводства и передаче иранского опыта.
Он отметил, что богатый потенциал и сотрудничество между ветеринарной медициной двух стран являются хорошей почвой для сотрудничества, о чем знают официальные лица Армении.