Հայաստանի տնտեսության դրական միտումներ պայմանավորված են հիմնականում ԵԱՏՄ-ում ինտեգրացիոն գործընթացներով․ փորձագետ
2022 թվականին Հայաստանի տնտեսական գործընթացների վրա էականորեն ազդել են հետևյալ գործոնները ՝ հայկական դրամի արժևորումը, սպառողական գների ինդեքսի աճը, երկրում աղքատության ցուցանիշի ավելացումը, ռելոկանտների և զբոսաշրջիկների ներհոսքը։   «Հայաստանի տնտեսությունը 2022 թվականին ԵԱՏՄ-ին անդամակցության համատեքստում» Եվրասիական փորձագիտական ակումբի զեկույցի շնորհանդեսի ժամանակ նման կարծիք հայտնեց տնտեսագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Թաթուլ Մանասերյանը։
Հանրապետության Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալների համաձայն՝ 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին Հայաստանի տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը 2021 թվականի համեմատ աճել է 14,2% - ով։  «Հարկ է նկատել, որ 2022 թվականի դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 21,5 տոկոսով, իսկ 2021 թվականի դեկտեմբերի համեմատ այն կազմել է 12,8 տոկոս։  Կարևոր է նաև նշել, որ ըստ պաշտոնական տվյալների ՝ 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբերի արդյունքներով աճ է գրանցվել տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներում», - նշել է Մանասերյանը։
Նրա խոսքով՝  նկատելիորեն ակտիվացել է տնտեսության իրական հատվածը։ Նախորդ տարվա 12 ամիսներին արդյունաբերական արտադրանքի արտադրության ծավալը կազմել է մոտ 2 681 682 մլն դրամ ՝ 2021 թվականի հունվար-դեկտեմբերի համեմատ աճելով 7,8% - ով։  Ընդ որում, 2022 թվականի դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ ցուցանիշն աճել է 13,5% - ով, իսկ 2021 թվականի դեկտեմբերի համեմատ աճը կազմել է 2,7%: Ինչ վերաբերում է շինարարությանը, ապա դրա ծավալը 2022 թվականի 12 ամիսներին 2021 թվականի համեմատ աճել է 12,5% - ով և կազմել 541 110,4 մլն դրամ։  Ընդ որում, 2022 թվականի դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ աճը կազմել է 69,8%, իսկ 2021 թվականի դեկտեմբերի նկատմամբ ՝ 7,3%։  Էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալը, օպերատիվ վիճակագրական տվյալներով, 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբերին նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 16,1% - ով, հայտնում է Հանրապետության Ազգային վիճակագրական կոմիտեն։ Ինչպես նշվում է զեկույցում, 2022 թվականի 12 ամիսների ընթացքում էլեկտրաէներգիայի արտադրության ծավալը կազմել է 8907,9 մլն կվտ։ Միևնույն ժամանակ, այս ցուցանիշը 2022 թվականի դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ աճել է 12,7% - ով, իսկ 2021 թվականի դեկտեմբերի համեմատ ՝ 9,6% - ով։  Չեն զիջում շինարարության եւ այլ ոլորտներում։ Այսպես, օրինակ, ծառայությունների ոլորտի ծավալը (առանց առևտրի) 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբերին կազմել է 2 575 790,8 մլն դրամ, ինչը 28,2% - ով գերազանցում է 2021 թվականի հունվար-դեկտեմբերի ցուցանիշը։  Ընդ որում, 2022 թվականի դեկտեմբերին 2022 թվականի նոյեմբերի համեմատ ցուցանիշն աճել է 8,7 տոկոսով, իսկ 2021 թվականի դեկտեմբերի համեմատ աճը կազմել է 27,9 տոկոս։  Ըստ ստացված վիճակագրական տվյալների ՝ ներքին առևտրի շրջանառությունը 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբերին կազմել է 4 370 287 մլն դրամ ՝ 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 17% - ով։  Ընդ որում, 2022 թվականի դեկտեմբերին 2022 թվականի նոյեմբերին ցուցանիշն աճել է 22,4% – ով, իսկ 2021 թվականի դեկտեմբերի համեմատ ՝ 23,9% - ով։  Վերոնշյալ միտումների արդյունքում աճում են նաև բնակչության եկամուտները.միջին ամսական անվանական աշխատավարձը 2022 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ կազմել է 235 576 դրամ ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 15,5% - ով:  www.armstat.am Ինչ վերաբերում է սպառողական գներին, ապա Հայաստանում դրանք 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբերին, Ըստ պաշտոնական տվյալների, 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել են 8,6% - ով։  Ընդ որում, հաշվետու տարվա դեկտեմբերին նոյեմբերի համեմատ աճը կազմել է 1,1 տոկոս, իսկ 2021 թվականի դեկտեմբերի համեմատ ՝ 8,3 տոկոս։
ԱԱԽ տվյալներով ՝ արդյունաբերական ապրանքների գների ինդեքսը 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբերին 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2,6% - ով։  Ընդ որում, 2022 թվականի դեկտեմբերին, նոյեմբերի համեմատ, արդյունաբերական ապրանքների գներն աճել են 3,5% - ով, իսկ նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ նվազել են 0,4% - ով։
«Պետք է նշել, որ երկրի տնտեսության մեջ շատ դրական միտումներ եւ ցուցանիշներ ձեռք են բերվել հիմնականում ինտեգրացիոն գործընթացների շնորհիվ, առաջին հերթին ՝ ԵԱՏՄ շրջանակներում», - ընդգծել է Մանասերյանը: Այսպես, Հայաստանի և Ռուսաստանի ապրանքաշրջանառությունը միայն անցյալ տարվա հունվար-նոյեմբեր ամիսներին 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 77% - ով և գերազանցել 4,1 մլրդ դոլարը, ինչը ռեկորդային է։  Կուտակված ռուսական ներդրումների ծավալը կազմում է մոտ 2 մլրդ դոլար։  Հայաստանում արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբերին հասել է 14 128,8 մլն դոլարի, ինչը 68,8% - ով գերազանցում է 2021 թվականի ցուցանիշը։  Հայաստանից արտահանումը 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 77,7%-ով ՝ կազմելով 5 360,1 մլն դոլար, իսկ ներմուծումը կազմել է 8 768,7 մլն դոլար ՝ 2021 թվականի հունվար-դեկտեմբերի համեմատ գրանցելով 63,5% աճ։
Հայաստանի և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև ապրանքաշրջանառությունը 2022 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է ավելի քան 90% - ով և կազմել 4,6 մլրդ դոլար։
Ընդ որում, ներմուծումն աճել է ավելի քան 50% - ով։  «Հետևաբար, միության հետագա զարգացման նպատակով անհրաժեշտ է շարունակել համակարգված և հետևողական աշխատանքը ՝ հիմնված ներքին հնարավորությունների և ռեսուրսների ամուր հիմքի վրա, որոնք ուղղված են տնտեսական զարգացման ապահովմանը, ազգային տնտեսությունների մրցունակության բարձրացմանը և մեր քաղաքացիների բարեկեցությանը», - ընդգծել է փորձագետը:
Նա նաև նշել է, որ Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալը 2022 թվականի հունվար-դեկտեմբերին հասել է 14 128,8 մլն դոլարի, ինչը 68,8% - ով բարձր է 2021 թվականի ցուցանիշից։  Հայաստանից արտահանումը 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 77,7%-ով ՝ կազմելով 5 360,1 մլն դոլար, իսկ ներմուծումը կազմել է 8 768,7 մլն դոլար ՝ 2021 թվականի հունվար-դեկտեմբերի համեմատ գրանցելով 63,5% աճ։
«Չնայած տեղական ներդրումների ցածր մակարդակին, 2022 թվականի արդյունքներով Հայաստանում օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների ծավալը զգալիորեն աճել է և կազմում է մոտ 1 մլրդ դոլար: Տասներկու ամսվա արդյունքներով ուղղակի ներդրումներն աճել են ավելի քան 20% - ով: Կառավարությունը խոստացել է, որ ՀՆԱ-ի նկատմամբ ներդրումների հարաբերակցությունը պետք է հասցվի 25 տոկոսի, և դրանում տնտեսության կառուցվածքային փոփոխություն է նկատվում։  Ներկայումս այդ ցուցանիշը գտնվում է 17.7-18 տոկոսի սահմաններում։  Այս մակարդակին հասնելու համար նախաձեռնվել են բազմաթիվ միջոցառումներ։  Զուգահեռաբար մշակվում է ներդրումային քաղաքականության ռազմավարություն, և այդ փաստաթղթի կիրառումը կարող է նպաստել ներդրումների ներհոսքին։  Օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների մասով հատուկ ուշադրություն է դարձվում 500 խոշորագույն ընկերությունների ներգրավմանը Հայաստան։  Այս ընկերությունները երկու անգամ ավելի շատ միջոցներ են ծախսում գիտական հետազոտությունների վրա, քան բոլոր երկրները և մնացած ընկերությունները միասին վերցրած: Յուրաքանչյուր նման ընկերության ժամանումը շատ արժեքավոր է երկրի համար», - ընդգծել է Մանասերյանը։
Նա հավելել է, որ ակումբի փորձագետների կարծիքով ՝ 2022 թվականի որոշ միտումներ կարող են շարունակություն ունենալ նաև 2023 թվականին։ «Վստահաբար կարելի է կանխատեսել գործարար ակտիվության հետագա աճ, որն այս անգամ կարող է 9 տոկոսից ցածր լինել, եթե արտաքին նպաստող գործոններ եւ նախադրյալներ չառաջանան։  Մեր կանխատեսումները թվերով փոքր-ինչ տարբերվում են միջազգային ազդեցիկ կազմակերպությունների կանխատեսումներից, սակայն համընկնում են դրական միտումների կանխատեսումների հետ։  Այսպես, ՎԶԵԲ-ը նախորդ տարվա սեպտեմբերին կանխատեսել էր Հայաստանի տնտեսության 8% աճ 2022 թվականին և դանդաղեցում մինչև 4% 2023 թվականին։  Այս փուլում նշված կանխատեսումը մնում է անփոփոխ՝  4% մակարդակում: Առեւտրի եւ ծառայությունների ոլորտներում աճը երկնիշ է։ Ռուսաստանից զգալի թվով մարդկանց և ձեռնարկությունների ներհոսքը մեծացրել է ծառայությունների ոլորտի պահանջարկը, որը զուգորդվում է դրամական փոխանցումների ներհոսքի զգալի աճով։ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության գնահատմամբ ՝ 2022 թվականին հանրապետության ՀՆԱ-ի իրական աճը կազմել է 14% ՝ պետբյուջեում ամրագրված 7% ցուցանիշի դեպքում, ինչպես նաև գնաճի կանխատեսումը ՝ 4% (±1,5%) մակարդակում։  Մինչդեռ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) 2022 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճը կանխատեսել է 11%, Համաշխարհային բանկը (ՀԲ) և Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) ՝ մինչև 7%, վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) ՝ 8%, իսկ Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) ՝ 12,5%: $1-395,88 դրամ):
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի տնտեսական աճը 2022 թվականի պետբյուջեում նախատեսված է 7 տոկոսի չափով, իսկ գնաճը սահմանվել է 4 տոկոսի մակարդակում (±1,5 տոկոս)։  Նախորդ տարվա դեկտեմբերին ՀՀ կենտրոնական բանկը կանխատեսել էր, որ 2022 թվականի արդյունքներով երկրի տնտեսությունը կաճի 12,9% - ով, իսկ գնաճը կկազմի 9-9,5%: ՀԲ-ն կանխատեսում է, որ 2023 թվականին Հայաստանում տնտեսական աճը կկազմի 4,1 տոկոս»,-եզրափակեց Մանասերյանը։

Многие положительные тенденции в экономике Армении достигнуты во многом благодаря интеграционным процессам в ЕАЭС: эксперт
В 2022 года на экономические процессы в Армении существенно повлияли следующие факторы:  ревальвация армянского драма; рост индекса потребительских цен; увеличение числа бедных в стране; приток релокантов и туристов.  Такое мнение сегодня на презентации доклада Евразийского экспертного клуба «Экономика Армении в 2022г. в контексте членства нашей страны в ЕАЭС» выразил доктор экономических наук, профессор Татул Манасерян.
Согласно данным Национального статистического комитета республики, показатель экономической активности Армении в январе-декабре 2022 года вырос на 14,2% по сравнению с 2021 годом. «Следует заметить, что в декабре 2022 года по сравнению с ноябрем показатель экономической активности вырос на 21,5%, а по сравнению с декабрем 2021 года он составил 12,8%. Важно также отметить, что согласно официальным данным, рост по итогам января-декабря 2022 года был зарегистрирован практически во всех отраслях экономики»,- отметил Манасерян.
По его словам, заметно активизировался реальный сектор экономики. За 12 месяцев прошлого года объем производства промышленной продукции составил примерно 2 681 682 млн. драмов, повысившись на 7,8% по сравнению с январем-декабрем 2021 года. При этом в декабре 2022 года по сравнению с ноябрем показатель вырос на 13,5%, а в сравнении с декабрем 2021 года рост составил 2,7%. Что касается строительства, то его объем за 12 месяцев 2022 года по сравнению с 2021 годом вырос на 12,5% и составил 541 110,4 млн. драмов. При этом в декабре 2022 года по сравнению с ноябрем рост составил 69,8%, а к декабрю 2021 года – 7,3%. Объем производства электроэнергии, по оперативным статистическим данным, за январь-декабрь 2022 года повысился на 16,1% по сравнению с аналогичным периодом предыдущего года, как сообщает Национальный статистический комитет республики. Как отмечается в отчете, объем выработки электроэнергии за 12 месяцев 2022 года составил 8907,9 млн. кВт.ч. При этом данный показатель в декабре 2022 года по сравнению с ноябрем вырос 12,7%, а по сравнению с декабрем 2021 года на 9,6%. Не отстают от строительства и другие отрасли. Так, например, объем сферы услуг (без учета торговли) за январь-декабрь 2022 года составил 2 575 790,8 млн. драмов, что на 28,2% выше показателя за январь-декабрь 2021 года. При этом в декабре 2022 года по сравнению с ноябрем 2022 года показатель вырос на 8,7%, а к декабрю 2021 года рост составил 27,9%. Судя по полученным статистическим данным, оборот внутренней торговли за январь-декабрь 2022 года составил 4 370 287 млн. драмов, увеличившись по сравнению с аналогичным периодом 2021 года на 17%. При этом в декабре 2022 года к ноябрю 2022 года показатель вырос на 22,4%, а в в сравнении с декабрем 2021 года – на 23,9%. Как результат вышеперечисленных тенденций, растут также доходы населения: среднемесячная номинальная зарплата по положению на декабрь 2022 года составила 235 576 драмов, увеличившись в сравнении с данными годом ранее на 15,5%. www.armstat.am Что касается потребительских цен, то в Армении они в январе-декабре 2022 года, по официальным данным, по сравнению с аналогичным периодом 2021 года выросли на 8,6%. При этом в декабре отчетного года рост по сравнению с ноябрем составил 1,1%, а по сравнению с декабрем 2021 года — 8,3%.
По данным НСК, индекс цен на промышленные товары в январе-декабре 2022 года по сравнению с аналогичным периодом 2021 года вырос на 2,6%. При этом в декабре 2022 года к ноябрю цены на промтовары повысились на 3,5%, а к декабрю предыдущего года снизились на 0,4%.
«Надо отметить, что многие положительные тенденции и показатели в экономике страны достигнуты во многом благодаря интеграционным процессам, в первую очередь, за счет способствующих факторов в рамках ЕАЭС»,- подчеркнул Манасерян. Так, товарооборот Армении и России в период только с января по ноябрь прошлого года вырос на 77% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года и превысил $4,1 млрд., что является рекордом. Объем накопленных российских инвестиций составляет порядка $2 млрд. Объем внешнеторгового оборота в Армении за январь-декабрь 2022 года достиг $14 128,8 млн., что на 68,8% выше показателя за 2021 год. Экспорт из Армении по сравнению с тем же периодом 2021 года вырос на 77,7%, составив $5 360,1 млн., а импорт составил $8 768,7 млн., зафиксировав рост на 63,5% по сравнению с январем-декабрем 2021 года.
Товарооборот между Арменией и государствами-членами ЕАЭС за январь-ноябрь 2022 года увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2021 года более чем на 90% и составил $4,6 млрд.
При этом импорт увеличился более чем на 50%. «Следовательно, с целью дальнейшего развития союза необходимо продолжить системную и последовательную работу, основанную на прочном фундаменте внутренних возможностей и ресурсов, направленных на обеспечение экономического развития, повышение конкурентоспособности национальных экономик и благосостояние наших граждан»,- подчеркнул эксперт.
Он также отметил, что объем внешнеторгового оборота в Армении за январь-декабрь 2022 года достиг $14 128,8 млн., что на 68,8% выше показателя за 2021 год. Экспорт из Армении по сравнению с тем же периодом 2021 года вырос на 77,7%, составив $5 360,1 млн., а импорт составил $8 768,7 млн., зафиксировав рост на 63,5% по сравнению с январем-декабрем 2021 года.
«Несмотря на низкий уровень местных инвестиций, объем прямых иностранных инвестиций в Армению по итогам 2022 года существенно вырос и составляет примерно $1 млрд. По итогам двенадцати  месяцев прямые инвестиции выросли более чем на 20%. Правительство обещало, что соотношение инвестиций к ВВП должно быть доведено до 25% и в этом видится структурное изменение экономики. В настоящее время этот показатель находится в пределах 17.7-18%. Инициированы многочисленные мероприятия, чтобы достичь этого уровня. Параллельно разрабатывается Стратегия инвестиционной политики и применение этого документа может способствовать притоку инвестиций. По части прямых иностранных инвестиций особое внимание уделяется привлечению в Армению 500 крупнейших компаний. Эти компании тратят на научные исследования в два раза больше средств, чем все страны и оставшиеся компании вместе взятые. Приход каждой такой компании очень ценен для страны»,- подчеркнул Манасерян.
Он добавил, что на взгляд экспертов Клуба, некоторые тенденции 2022 года могут иметь продолжение и в 2023 году.  «Можно с уверенностью прогнозировать дальнейший рост деловой активности, который, на этот раз может быть ниже девяти процентов, если не возникнут внешние способствующие факторы и предпосылки. Наши прогнозы несколько отличаются в цифрах от прогнозов влиятельных международных организаций, однако совпадают с прогнозами положительных тенденций. Так, ЕБРР в сентябре прошлого года прогнозировал рост экономики Армении на 8% в 2022 году и замедление до 4% в 2023 году. На данном этапе упомянутый прогноз остается неизменным — на уровне 4%. Рост в сферах торговли и услуг выражен двузначными числами. Приток значительного количества людей и предприятий из России повысил спрос на сферу услуг, сочетающийся со значительным увеличением притока денежных переводов. По оценке Министерства экономики Армении, за 2022 год реальный рост ВВП республики составил 14% при заложенном в госбюджете показателе в 7%, а также прогнозе по инфляции на уровне 4% (±1,5%). Между тем, Международный валютный фонд (МВФ) прогнозировал экономический рост Армении в 2022 году на уровне 11%, Всемирный банк (ВБ) и Азиатский банк развития (АБР)- до 7%, Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) — 8%, а Евразийский банк развития (ЕАБР) — в 12,5%. $1 – 395,88 драма).
Напомним, что экономический рост Армении в госбюджете на 2022 год предусмотрен в размере 7%, а инфляция заложена на уровне 4% (±1,5%). В декабре прошлого года ЦБ Армении прогнозировал, что экономика страны по итогам 2022 года вырастет на 12,9%, а инфляция составит 9-9,5%. ВБ прогнозирует, что экономический рост в Армении в 2023 году составит 4,1%»,-резюмировал Манасерян.