Հայաստանի տնտեսական աճի պոտենցիալը գնահատվում է 5.5 տոկոս. նախարար
Հայաստանի տնտեսական աճի պոտենցիալն այս պահի դրությամբ գնահատվում է 5.5 տոկոս: Այս մասին ասաց Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2024 թ. պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում:
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը նշեց, որ տնտեսական աճին նպաստող գործոնների մեծամասնությունը արտաքին են: «Եթե փորձենք զտել ներքին ու արտաքին գործոնները, որոնք ազդում են տնտեսական աճի վրա, եթե միջինացնենք տնտեսական արտաքին պայմանները, վերջին 5 տարվա կտրվածքով մեր տնտեսական աճը որքա՞ն կլիներ»,-հարցրեց պատգամավորը:
Ֆինանսների նախարարն ասաց. «Սովորաբար գնահատվում է, որ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական պոտենցիալը կազմում է 5.5 տոկոս: Այսինքն՝ այս պահի դրությամբ Հայաստանի տնտեսական աճի պոտենցիալը գնահատվում է 5.5 տոկոս: Այս պոտենցիալից են կախված այն կապիտալ ներդրումները, որոնք մենք իրականացնում ենք: Այդ պոտենցիալի մեծությունը կախված  է ներդրումներից, մեր տնտեսության դիվերսիֆիկացիայից և այն բարեփոխումներից, որոնք մենք իրականացնում ենք»:
Հովհաննիսյանը հավելեց՝ կառավարության հիմնական ջանքը պետք է ուղղված լինի այդ պոտենցիալի բարձրացմանը:
Հայաստանի կառավարությունն այս տարի սպասում է առնվազն 7 տոկոս տնտեսական աճ: 2024-ի համար ևս տնտեսական աճի թիրախ է սահմանվել 7 տոկոսը:

Потенциал экономического роста Армении оценивается в 5.5%: министр финансов Армении
Потенциал экономического роста Армении в настоящее время оценивается в 5,5 %. Օб этом на совместном заседании постоянных комиссий НС при предварительном обсуждении проекта государственного бюджета на 2024 год сообщил министр финансов Ваге Ованнисян.
На заявление и вопрос депутата фракции «Айастан» Артура Хачатряна, что большинство факторов, способствующих экономическому росту, являются внешними. И если отфильтровать внутренние и внешние факторы, влияющие на экономический рост, и усреднить внешние экономические условия, то каким будет рост экономики в последние 5 лет, министр финансов ответил: «Обычно оценивают, что экономический потенциал Республики Армения составляет 5,5 %. То есть на данный момент потенциал экономического роста Армении оценивается в 5,5 процента. Капитальные вложения, которые мы делаем, зависят от этого потенциала. Величина этого потенциала зависит от инвестиций, диверсификации нашей экономики и реформ, которые мы реализуем».
Ованнисян добавил, что основные усилия правительства должны быть направлены на увеличение этого потенциала.
Правительство Армении ожидает, что в этом году экономический рост составит не менее 7 %. Целевой показатель экономического роста в 2024 году установлен на уровне 7 %.