Հայաստանի շտապբուժօգնության պարկը համալրվել է 39 նոր ժամանակակից ավտոմեքենաներով
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկա է եղել Այրվածքաբանության ազգային կենտրոնի բակում Ճապոնիայի կառավարության կողմից Հայաստանին նվիրաբերված շտապբուժօգնության նոր մեքենաների հանձնման արարողությանը:
Միջոցառմանը ներկա են եղել Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, ԱԺ պատգամավոր Արսեն Թորոսյանը, Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Տիգրան Ավինյանը, ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Մասանորի Ֆուկուշիման և այլ պաշտոնատար անձինք:
Շտապբուժօգնության մեքենաները մեր երկրին են նվիրաբերվել Հայաստանի Հանրապետության և Ճապոնիայի կառավարությունների միջև 2020 թվականի հունիսի 30-ին կնքված «Տնտեսական և սոցիալական զարգացում» դրամաշնորհի համաձայնագրի շրջանակում:
Հայաստանին տրամադրված շտապօգնության նոր սերնդի` ընդհանուր թվով 39 ավտոմեքենայից 35-ը գծային շտապօգնության մեքենա է, 4-ը` ռեանիմոբիլ:
Վարչապետը ծանոթացել է մեքենաների հնարավորություններին: Պատասխանատուներն ընդգծել են, որ վերջիններս հագեցած են ժամանակակից բժշկական սարքերով, օժանդակ պարագաներով:

Парк службы скорой помощи Еревана пополнился 39 новыми современными машинами
Премьер-министр Никол Пашинян во дворе Национального ожогового центра присутствовал на церемонии передачи новых машин скорой помощи, подаренных правительством Японии.
В мероприятии приняли участие министр здравоохранения Анаит Аванесян, депутат НС Арсен Торосян, вице-мэр Еревана Тигран Авинян, Чрезвычайный и Полномочный посол Японии в Армении Фукусима Масанори и другие должностные лица.
Машины скорой помощи были переданы в дар нашей стране в рамках грантового соглашения “Экономическое и социальное развитие”, подписанного между правительствами Республики Армения и Японии 30 июня 2020 года.
Из общего количества подаренных Армении 39 машин скорой помощи нового поколения 35 являются линейными машинами скорой помощи, 4 - реанимобилями. Премьер-министр ознакомился с возможностями машин. Ответственные лица подчеркнули, что последние оснащены современными медицинскими приборами и оборудованием.