Հայաստանի պետական պարտքն աճել է 521 մլրդ դրամով. Դավիթ Սարգսյան
Հայաստանի պետական պարտքը փետրվար-նոյեմբեր ամիսներին աճել է 521 մլրդ դրամով: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ֆինանսների նախկին նախարար, «Արդշինբանկի» ֆինանսական տնօրեն Դավիթ Սարգսյանը:
Նա նշում է, որ կորոնավիրուսով առաջին հիվանդը մեր երկրում գրանցվեց մարտի սկզբին, իսկ փետրվարի վերջին կառավարության հաշվի մնացորդը կենտրոնական բանկում կազմել էր 368 մլրդ դրամ:
«Նոյեմբերի վերջի դրությամբ՝ 305 մլրդ դրամ: Ընդամենը 63 մլրդ դրամով էր նվազել: Նույն ժամանակահատվածում պետական պարտքը աճել է 521 մլրդ դրամով: Այսինքն «մսխել» են 584 մլրդ դրամ», - նշում է Սարգսյանը:
Ֆինանսների նախկին նախարարը նշել է, որ դեկտեմբերի 25-ի դրությամբ կառավարության հաշվի մնացորդը ԿԲ ում արդեն կազմում էր 280 մլրդ դրամ:
«Հաջորդ տարի թոշակ/աշխատավարձ կվճարեն՝ կրկին խայտառակ ծավալով պարտքն ավելացնելու հաշվին», - նկատում է նա՝ որակելով իշխանություններ որպես «տոտալ ոչկոմպետենտներ»:

Госдолг Армении вырос на 521 млрд драмов: Давид Саргсян
Госдолг Армении в феврале-ноябре вырос на 521 млрд драмов. Об этом на своей странице в Facebook написал бывший министр финансов, финансовый директор «Ардшинбанка» Давид Саркисян.
Он отмечает, что первый больной коронавирусом был зарегистрирован в нашей стране в начале марта, а в конце февраля остаток на счете правительства в Центральном банке составил 368 млрд драмов.
«По состоянию на конец ноября он составил 305 млрд. драмов, сократившись всего на 63 млрд драмов. За тот же период госдолг вырос на 521 млрд драмов, то есть «растратили» 584 млрд драмов», - отмечает Саркисян.
Бывший министр финансов отмечает, что по состоянию на 25 декабря остаток счета правительства в ЦБ уже составлял 280 млрд драмов.
«В следующем году пенсии и зарплаты будут выплачивать за счет увеличения долга в позорном объеме», - отметил он, назвав власти «тотально некомпетентными».