Հայաստանի և Իրանի նախարարները քննարկեցին երկկողմ ակտուալություն ներկայացնող օրակարգը
ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանն ընդունել «Եվրասիական մայրցամաքի տարանցիկ ներուժը» խորագիրը կրող համաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստան ժամանած Իրանի Իսլամական Հանրապետության էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանին։
Նախարարության լրատվական ծառայությունից հայտնում են, որ Սուրեն Պապիկյանը նշել է, որ շահագրգռված է խորացնել հայ-իրանական դարավոր բարեկամական կապն ու տարբեր ոլորտներում հաստատված հարաբերությունների դրական ավանդույթները։
«Հայաստանն ու Իրանը հաջողությամբ համագործակցում են էներգետիկ ենթակառուցվածքների և մի շարք այլ ուղղություններով զարգացման ծրագրերի շրջանակներում, այդուհանդերձ, մենք խնդիր ենք դրել երկկողմ տնտեսական շփումների մակարդակը համահունչ դարձնել պետությունների միջև առկա բարձ քաղաքական երկխոսության նշաձողին»,- ասել է նախարար Պապիկյանը և հավելել, որ իր պարտքն է համարում սեփական նպաստը բերել հարաբերությունների սերտացման և տեսանելի ապագայի ձևավորման այդ կարևորագույն գործում։
ԻԻՀ էներգետիկայի նախարար Ռեզա Արդաքանիանը նկատել է, որ իր համար պատիվ է ևս մեկ անգամ գտնվել Հայաստանում և գործընկերոջ հետ քննարկել փոխգործակցության հեռանկարները։ «ՏԿԵ նախարարությունն իր մեջ է ամփոփում հայ-իրանական ռազմավարական համագործակցության կարևորագույն ոլորտներ, ինչը մեզ հնարավորություն է տալիս զարգացնել առկա հարաբերություններն ու դրանք տեղափոխել որակական նոր մակարդակ»,- ընդգծել է նախարար Արդաքանիանը։
Նախարար Պապիկյանն իր հերթին լրացրել է․ «Հայաստանի համար պատիվ է ի դեմս Իրանի ունենալ կայուն ու կանխատեսելի հարևան և վերջինիս հետ համատեղ ներգրավված լինել տարածաշրջանային զարգացման ծրագրերում։ Մենք հավակնում ենք կապող օղակ հանդիսանալ մի կողմից Իրանի Իսլամական Հանրապետության, մյուս կողմից՝ ԵԱՏՄ գործընկերների և, իհարկե, մեր հյուսիսային հարևան Վրաստանի հետ»,- ամփոփել է նախարարը և արձանագրել, որ Հայաստանը հետաքրքրված է լավագույնս օգտագործել տարբեր ոլորտներում առկա և դեռևս չիրացված համագործակցության ներուժը։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջգերատեսչական համագործակցության օրակարգային այնպիսի հարցերի, ինչպիսիք են Հայաստան-Իրան 3-րդ բարձրավոլտ գծի շինարարությունը, գազ-էլեկտրաէներգիա փոխանակման ծրագիրը, Մեղրի ՀԷԿ-ի կառուցումը։

Министры Армении и Ирана обсудили актуальную двустороннюю повестку
Министр территориального управления и инфраструктур РА Сурен Папикян принял прибывшего в Армению для участия в форуме «Транзитный потенциал евразийского континента» министра энергетики Исламской Республики Иран Резу Ардаканиана.
Как сообщили в пресс-службе Министерства, Сурен Папикян отметил, что заинтересован в углублении вековой армяно-иранской дружбы в разных сферах.
"Армения и Иран успешно сотрудничают в рамках энергетических инфраструктур и программ развития по ряду других направлений, тем не менее, мы поставили задачу сделать уровень двусторонних экономических контактов созвучным планке высокого политического диалога между государствами", - сказал министр Папикян и добавил, что считает своим долгом внести свой вклад в это важнейшее дело укрепления отношений и формирования видимого будущего.
Министр энергетики ИРИ Реза Ардаканиан отметил, что для него большая честь еще раз находиться в Армении и обсуждать с коллегой перспективы сотрудничества, что дает  возможность развивать существующие отношения и перевести их на качественно новый уровень.
«Для Армении большая честь иметь стабильного и предсказуемого соседа в лице Ирана и совместно участвовать в программах регионального развития. Мы претендуем стать связующим звеном между Исламской Республикой Иран и партнерами по ЕАЭС и, конечно, нашим северным соседом Грузией», - заключил министр и констатировал, что Армения заинтересована в эффективном использовании имеющегося и еще не реализованного потенциала сотрудничества в различных сферах.
В ходе встречи собеседники коснулись также вопросов повестки межведомственного сотрудничества, таких как строительство 3-й высоковольтной линии Армения-Иран, программы обмена газа на электроэнергию, строительства Мегринской ГЭС.