Հարավկովկասյան երկաթուղու մեր գործընկերները պատրաստ են 10 տոկոսով բարձրացնել աշխատավարձերը. Պապիկյան
ՀՀ ԱԺ նիստում այսօր ՏԿԵ նախարար Սուրեն Պապիկյանը հայտարարեց, որ գործադուլի հարցը ծագել է Հարավկովկասյան երկաթուղու եւ աշխատակիցների միջեւ կոնֆլիկտի պատճառով: Նա հավաստիացրեց, որ իրենք աջակցում են խնդրի արագ լուծմանը:
Ըստ նախարարի՝ կողմերը պետք է փոխզիջման գնան: «Անցկացվում են ակտիվ քննարկումներ։ Հարցը դեռեւս լուծված չէ։ Վաղը ես նախատեսում եմ հանդիպել գործադուլավոր երկաթուղայինների հետ։ Հարավկովկասյան երկաթուղու մեր գործընկերները իրենց աշխատակիցների աշխատավարձերը 10 տոկոսով բարձրացնելու պատրաստակամություն են հայտնել»,-ասաց Պապիկյանը:
Հիշեցնենք, որ «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ Գյումրիի լոկոմոտիվային դեպոյի աշխատակիցները երեկ և այսօր դուրս չեն եկել աշխատանքի՝ պահանջելով աշխատավարձերի բարձրացում:
«Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերությունն այս առնչությամբ հայատարարություն է տարածել, որում ասվում է․
«Մեքենավարների և նրանց օգնականների նման գործողությունները հանդիսանում են աշխատանքային օրենսդրության խախտում և որակվում են որպես անհարգելի պատճառով ամբողջ աշխատանքային օրվա (հերթափոխի) ընթացքում աշխատողի` աշխատանքի չներկայանալը:
Ս.թ. 8 ամիսների ընթացքում էլեկտրաքարշերի մեքենավարների միջին աշխատավարձի չափը կազմել է 364 հազար ՀՀ դրամ»:

Министр: Наши партнеры по ЮКЖД готовы повысить зарплаты сотрудников на 10%
Конфликт, возникший между сотрудниками и руководством ЮКЖД вокруг вопроса повышения зарплат пока не исчерпан. Об этом сегодня с трибуны парламента заявил министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян.
По словам министра, стороны должны пойти на компромисс. «Завтра я планирую встретиться с бастующими железнодорожниками. Наши коллеги из ЮКЖД выразили готовность повысить зарплаты своих сотрудников на 10%», - сказал Папикян.
Напомним, что сотрудники Гюмрийского локомотивного депо ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» вчера и сегодня не вышли на работу, требуя повышения зарплат на 30%.
ЗАО "Южно-Кавказская железная дорога" в связи с этим распространило заявление, в котором говорится: «Подобные действия машинистов и их помощников являются нарушением трудового законодательства и квалифицируются как неявка работника на работу в течение всего рабочего дня (смены) по неуважительной причине. За последние 8 месяцев средняя зарплата машинистов электровозов составила 364 тыс. драмов».