Համաշխարհային շուկայում ցնցումների պետք է սպասել ապրիլի 1-ից հետո․ ԶՈՒ-ն անհրաժեշտ է բերել բարձր մարտական պատրաստվածության
Համաշխարհային շուկայում ամենամեծ ցնցումների պետք է սպասել ապրիլի 1-ից հետո, երբ կավարտվի նավթի արդյունահանման կրճատման մասին OPEC+ համաձայնագրի ժամկետը։ Այս մասին ֆեյսբուքում գրել է էներգետիկ ոլորտի փորձագետ Վահե Դավթյանը:
«Արդյունքում նավթի գինը մեծ հավանականությամբ կարող է 20$-ից ցածր ընկնել։ Միաժամանակ, ֆոնդային շուկաների անկումը կկազմի մոտ 30-40%։
Այս ամենին նպաստում է նաև միջազգային ավիափոխադրումների կրճատումը շուրջ 70%-ով։
Գլոբալ տնտեսությունն արմատապես փոխակերպվում է, ինչը հանգեցնելու է լրջագույն աշխարհաքաղաքական վերադասավորումների»,- գրել է Դավթյանը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանի երկրներին, նա հիշեցնում է, որ ադրբեջանական տնտեսական կայունության հիմքում դրված է 1 բարել նավթի դիմաց 40 դոլարը գինը: Ըստ այդմ ակնհայտ է, որ ներկայումս առկա՝ հոգեբանական մինիմալ սահմանը հատած գինը (26 դոլար) ցնցումներ է առաջացնելու Ադրբեջանի սոցիալ-տնտեսական կյանքում: Դրա մասին արդեն շատ զգուշորեն սկսում են խոսել Ադրբեջանի կառավարության առանձին անդամներ:
«Գնանկաման միտումը, որն, ամենայն հավանականությամբ, շարունակական բնույթ է կրելու՝ պահպանվելով մինչև ամառ-աշուն, կարող է ստիպել Բաքվին գնալ հերթական միլիտարիստական ավանտյուրայի: Այդպես եղավ նաև 2016-ի ձմռանը-գարնանը, երբ նավթի գինը 2003 թ.-ից ի վեր առաջին անգամ հասավ 27,5 դոլարի, մինչդեռ ընդամենը 1-1,5 տարի առաջ այն հասնում էր 107 դոլարի: Չեմ ուզում պնդել, որ հենց նավթային ճգնաժամը ստիպեց Բաքվին հրահրել «ապրիլյան պատերազմը», սակայն աներկբա է, որ նավթային գործոնը դրան նպաստող հանգամանքներից, թերևս, առանցքայիններից էր»,- գրել է նա՝ հորդորելով ամբողջ ուշադրությունը այս ընթացքում սևեռել դեպի Զինված ուժեր, որոնց անհրաժեշտ է բերել բարձր մարտական պատրաստվածության:

Турбулентность на рынке нефти может спровоцировать Азербайджан на очередную военную авантюру в зоне карабахского конфликта: эксперт
Наибольшие потрясения на мировом рынке следует ожидать после 1 апреля, когда завершится срок соглашения OPEC+ «О сокращении добычи нефти». Об этом на своей странице в Facebook написал эксперт по сфере энергетики Ваге Давтян.
"В результате цена на нефть с большой вероятностью может упасть ниже $20. При этом спад на фондовых рынках составит около 30-40%. Всему этому способствует и сокращение международных авиаперевозок на 70%. Глобальная экономика кардинально трансформируется, что приведет к серьезнейшим геополитическим перестановкам", - написал Давтян.
Касаясь стран региона, он напоминает, что в основе экономики Азербайджана лежит фиксированная цена на нефть в диапазоне $ 40 за баррель. Резкий спад цены на нефть приведет к социально-экономическим потрясениям в Азербайджане. Об этом уже очень осторожно намекают отдельные члены правительства Азербайджана.
"Тенденция дефляции, которая, по всей вероятности, будет носить продолжительный характер, сохранившись до лета-осени, может заставить Баку пойти на очередную милитаристскую авантюру. Так случилось и в 2016 году, когда цена на нефть впервые с 2003 года со $107 упала до $27,5 за барель. Не хочу утверждать, что именно нефтяной кризис заставил Баку спровоцировать "апрельскую войну" , однако бесспорно то, что нефтяной фактор, пожалуй, был одним из ключевых факторов, способствующих этому»,-  написал эксперт, призвав акцентировать все внимание на Вооруженных силах и привести их на высокую боевую готовность.