Գյուղատնտեսական և բժշկական նշանակության որոշ ապրանքների ներմուծումն ազատվել է մաքսատուրքից
Պետական եկամուտների կոմիտեն տեղեկացնում է, որ նոր տեսակի կորոնավիրուսի կանխարգելման միջոցառումների շրջանակում որոշ ապրանքների ներմուծումը Եվրասիական տնտեսական միության տարածք ազատվել է մաքսատուրքից:
Մասնավորապես` Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի 16.03.2020թ. թիվ 21 և 03.04.2020թ․ թիվ 34 որոշումների համաձայն՝ մինչև 2020թ․ սեպտեմբերի 30-ը ներառյալ «Բացթողում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով ապրանքային հայտարարագիրը գրանցելու, և ապրանքների ներմուծման թույլտվությունը համապատասխան լիազորություն ունեցող գործադիր մարմնի կողմից ներկայացվելու դեպքում մաքսատուրքից ազատվելու են հիմնականում բժշկական նշանակության որոշ ապրանքներ: Հարկ է նշել, որ արտոնությունն ուժի մեջ է մտել 2020թ. մարտի 16-ից:
Ապրանքների ցանկը ներկայացված է այստեղ:
ԵՏՀ 03.04.2020թ․ թիվ 33 որոշման համաձայն՝ մինչև 2020թ․ հունիսի 30-ը ներառյալ «Բացթողում` ներքին սպառման համար» մաքսային ընթացակարգով ապրանքային հայտարարագիր գրանցելու դեպքում բժշկական պարագաներից բացի մաքսատուրքից ազատվելու են նաև գյուղատնտեսական որոշ ապրանքներ: Արտոնությունն ուժի մեջ է մտել 2020թ. ապրիլի 1-ից։

Ввоз сельскохозяйственных и медицинских товаров в ЕАЭС освобожден от таможенной пошлины: КГД
Комитет по госдоходам сообщает, что в рамках мероприятий по предотвращению коронавируса импорт некоторых товаров на территорию Евразийского экономического союза освобожден от таможенной пошлины.
Как сообщили в пресс-службе Комитета госдоходов Армении, согласно решениям от 16.03.2020 г. № 21 и № 34 от 03.04.2020 г., до 30 сентября 2020 г. включительно в случае регистрации товарной декларации «выпуск для внутреннего потребления» и представления исполнительным органом, имеющим соответствующие полномочия на ввоз товаров, от таможенной пошлины будут освобождены в основном некоторые товары медицинского назначения.
Следует отметить, что привилегия вступила в силу с 16 марта 2020 года. Согласно решению ЕЭК от 03.04.2020 г. № 33, до 30 июня 2020 года включительно в случае регистрации товарной декларации «выпуск для внутреннего потребления» помимо медицинских изделий от таможенной пошлины будут освобождены также некоторые сельскохозяйственные товары. Привилегия вступила в силу с 1 апреля 2020 года.