Եվրասիական տնտեսական ակումբը ներկայացրել է «Հայաստանի տնտեսությունը 2021 թվականին ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու համատեքստում» 7-րդ տնտեսական հետազոտությունը
Այսօր Եվրասիական տնտեսական ակումբը ներկայացրել է իր հերթական 7-րդ ամենամյա տնտեսական հետազոտությունը ՝ «Հայաստանի տնտեսությունը 2021 թվականին ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու համատեքստում» թեմայով։
Եվրասիական փորձագիտական ակումբի համակարգող Արամ Սաֆարյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ ԵՏՀ տնտեսական ուսումնասիրությունները շատ բնորոշ են, և ակումբի փորձագետների շատ կանխատեսումներ այս տարիների ընթացքում արդեն իրականացել են:
«Մենք շատ պահանջկոտ ենք մեր ուսումնասիրությունների նկատմամբ, և տարեցտարի ԶԼՄ-ների հետաքրքրությունը մեր վերլուծությունների հանդեպ ավելի է բարձրանում»,- նկատել է Սաֆարյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ 2021 թվականին նախորդ տարվա համեմատ նկատվել է Հայաստանի տնտեսության աշխուժացում, ինչը մեծապես պայմանավորված էր կորոնավիրուսի համաճարակի պատճառով մտցված սահմանափակումների վերացմամբ:
«Դրա վրա ազդել է նաև թուրքական ապրանքների վրա էմբարգոն, ինչը որոշակի աշխուժացրել է տեղական արտադրությունը։ Այդ առումով պետք է արժանին մատուցել հայ արտադրողներին ու արտահանողներին, ովքեր բարդ պայմաններում աշխատելով ՝ իսկական հերոսություն են ցուցաբերում», - նշել է Սաֆարյանը։
Փորձագետն ընդգծեց, որ Հայաստանի տնտեսական առաջընթացի մեջ շատ կարևոր դեր է խաղացել նրա անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին, որին բաժին է ընկնում հանրապետության արտահանման 30 տոկոսը, իսկ դա շատ էական ցուցանիշ է: Նա նկատել է, որ ԵՏՄ երկրների շարքում Հայաստանը լավագույն տնտեսական ցուցանիշներն ունի, բայց նաև հանրապետության խնդիրները մյուս անդամ երկրների համեմատ մեծ են։
«Հաշվի առնելով վերոնշյալը ՝ Հայաստանի համար առաջիկա տարիներին կարելի է կանխատեսել 6 տոկոսանոց տնտեսական աճ, որի ապահովման դեպքում 8 տարի անց հնարավոր կլինի կրկնապատկել հանրապետության ՀՆԱ - ն», - կանխատեսեց Սաֆարյանը:
Միևնույն ժամանակ նա ընդգծեց, որ եթե չհաջողվի համախմբել հանրապետության գիտական ներուժը, ստեղծել պրոֆեսիոնալ կադրային բանկ եւ հասնել արդյունավետ կառավարման, էական տեղաշարժ ակնկալել չի լինի:

Евразийский экономический клуб презентовал 7-ое ежегодное экономическое исследование «Экономика Армении в 2021 году в контексте ее членства в ЕАЭС»
Сегодня Евразийский экономический клуб представил свое очередное 7-ое ежегодное экономическое исследование на тему «Экономика Армении в 2021 году в контексте ее членства в ЕАЭС».
Как заявил сегодня на пресс-конференции координатор Евразийского экспертного клуба Арам Сафарян, экономические исследования ЕЭК очень характерны и очень многие прогнозы экспертов клуба за эти годы уже сбылись.
«Мы очень требовательны в своих исследованиях, и с каждым годом интерес СМИ к нашим анализам повышается»,- заметил Сафарян.
Он сообщил, что в 2021 году по сравнению с предыдущим годом наблюдалось оживление экономики Армении, что во многом было обусловлено снятием ограничений, введенных по причине пандемии коронавируса.
«На это повлияло также эмбарго на турецкие товары, что во многом оживило местное производство. В этом плане надо отдать должное армянским производителям и экспортерам, которые работая в сложных условиях, проявляют настоящий героизм»,- отметил Сафарян.
Эксперт подчеркнул, что очень важную роль в экономическом прогрессе Армении сыграло ее членство в ЕАЭС, на долю которого приходится 30% экспорта республики, а этом очень существенный показатель. Он заметил, что среди стран ЕАЭС у Армении лучшие экономические показатели, но и проблему республики по сравнению с другими странами-членами большие.
«Учитывая вышесказанное, для Армении на ближайшие годы можно спрогнозировать 6% экономический рост, в случае обеспечения которого через 8 лет можно будет удвоить ВВП республики»,- спрогнозировал Сафарян.
При этом он подчеркнул, что если не удастся консолидировать научный потенциал республики, создать профессиональный кадровый банк и достичь эффективного управления, существенных сдвигов ожидать не стоит.