Եթե կոնկրետ գործողություններ չձեռնարկվեն, 2038-ին Հայաստանի լեռնահանքային ոլորտը կարող է դադարել գոյություն ունենալ․ Ռոման Խուդոլի
Եթե կոնկրետ գործողություններ չձեռնարկվեն, 2038 թվականին Հայաստանի լեռնահանքային ոլորտը կարող է դադարել գոյություն ունենալ ։ Այս մասին «Հանքարդյունաբերական ֆորում 2025»-ի ժամանակ հայտարարել է Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի գլխավոր տնօրեն Ռոման Խուդոլիին։
Նրա խոսքով ՝ վերջին տասնամյակների ընթացքում Հայաստանում գրեթե չեն իրականացվել լեռնահանքային հետազոտական աշխատանքներ և ոչ մի նոր հանք չի բացվել: "Ոչ մի լեռնահանքային ձեռնարկություն միայնակ չի կարող նման ծավալի աշխատանք իրականացնել։ Դա կարող է տեղի ունենալ միայն պետության հետ փոխադարձ վստահության վրա հիմնված համագործակցության դեպքում ։ Բոլոր խնդիրները կարելի է լուծել, բայց եթե չլինեն նոր հանքեր, իսկ եղածները սպառեն իրենց ներուժը, ոլորտն ուղղակի կվերանա", - ամփոփել է Խուդոլին ։
Նշենք, որ նոր հանքերի մշակման անհրաժեշտության մասին իր ելույթում ընդգծել է նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:

Если не начать исследования по нахождению новых рудников, к 2038 году горнорудная промышленность в РА может исчезнуть: Худолий
Если не предпринять конкретных действий и не начать исследования по нахождению новых рудников, к 2038-му году горнорудная промышленность Армении может перестать существовать. Об этом в ходе международного Горнорудного форума 2025 заявил генеральный директор Зангезурского медно-молибденового комбината Роман Худолий.
По его словам, за последние десятилетия в Армении практически не проводились исследовательские горнорудные работы и не было открыто ни одного нового рудника.
«Ни одно горнорудное предприятие не может в одиночку осуществить такой объем работы. Это может произойти только при дисциплинированном сотрудничестве с государством на основе взаимного доверия. Все проблемы можно решить, но если не будет новых рудников, а существующие исчерпают свой потенциал, отрасль просто исчезнет»,- резюмировал Худолий.
Отметим, что необходимость разработки новых рудников в своем выступлении подчеркнул также премьер Армении Никол Пашинян.