երեքշաբթի, հուլիս 14
Այսօր Գրանադայում Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովում Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը նախանշել է Հայաստանին ցուցաբերվող արտակարգ և երկարաժամկետ աջակցության հետագա միջոցառումները։
Մարդասիրական օգնություն. Եվրահանձնաժողովը կկրկնապատկի իր մարդասիրական օգնությունը, ևս 5,25 միլիոն եվրո հրատապ օգնություն կավելացվի նախկինում հայտարարված 5,2 միլիոն եվրոյին: Ճգնաժամային կառավարման հանձնակատար Յանեզ Լենարչիչը վաղը կմեկնի Հայաստան՝ գնահատելու իրավիճակը և քննարկելու հետագա նպատակային աջակցությունը, հատկապես՝ ԵՄ քաղաքացիական պաշտպանության մեխանիզմի միջոցով։
EU4Peace ծրագիր. EU4Peace ծրագիրը կլրացվի լրացուցիչ 800․000 եվրոյով՝ աջակցելու վստահության ամրապնդման միջոցառումներին և լրատվամիջոցներին, որոնք հայտնի են իրենց հավասարակշռված լուսաբանմամբ:
Տարեկան ծրագրեր. Եվրահանձնաժողովը Հայաստանի համար կհավաքի ֆինանսավորում՝ տարեկան ծրագրերի շրջանակներում 15 մլն եվրո հատկացնելու համար, որը կարող է օգտագործվել որպես բյուջետային աջակցություն պետության սոցիալ-տնտեսական կարիքները հոգալու և սննդամթերքի ու վառելիքի գնումների համար:
Տեխնիկական աջակցություն. Եվրահանձնաժողովը Հայաստանի իշխանությունների հետ կքննարկի տեխնիկական աջակցության հրատապ տրամադրումը, այդ թվում՝ TAIEX և Twinning ծրագրերի միջոցով, որոնցով կլուծվեն այնպիսի հարցեր, ինչպիսիք են օդային և միջուկային անվտանգությունը:
Տնտեսական և ներդրումային պլան (EIP). Եվրահանձնաժողովն աշխատում է տնտեսական և ներդրումային պլանի միջոցով Հայաստանի հետագա աջակցության վրա, ներառյալ՝ ենթակառուցվածքները, որը կարող է ապահովել մինչև 2,6 միլիարդ եվրո ներդրումներ: EIP-ն արդեն տրամադրում է ավելի քան 413 միլիոն եվրո, որը ներառում է լայնածավալ աջակցություն Սյունիքին՝ սոցիալական պաշտպանության և կայուն էներգետիկ լուծումների ոլորտում:
Տարածաշրջանային նախագծեր. Հանձնաժողովը կաջակցի Հայաստանի մասնակցությանը տարածաշրջանային նախագծերին, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի, Վրաստանի, Հունգարիայի և Ռումինիայի հետ Սև ծովի էլեկտրահաղորդակցման մալուխային նախագծում։

ЕС инвестирует 413 миллионов евро в социальные программы в Сюнике
Сегодня на саммите Европейского политического сообщества в Гранаде председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен обозначила будущие меры чрезвычайной и долгосрочной поддержки Армении.
Гуманитарная помощь. Европейская комиссия удвоит свою гуманитарную помощь, добавив еще 5,25 миллиона евро в виде чрезвычайной помощи к ранее объявленным 5,2 миллионам евро. Завтра комиссар по кризисному управлению Янез Ленарчич отправится в Армению, чтобы оценить ситуацию и обсудить дальнейшую адресную поддержку, особенно через Механизм гражданской защиты ЕС.
Программа EU4Peace. Программа EU4Peace будет дополнена дополнительными 800 000 евро на поддержку мер по укреплению доверия и средств массовой информации, известных своим сбалансированным освещением.
Годовые программы. Еврокомиссия соберет для Армении финансирование для выделения в рамках ежегодных программ 15 миллионов евро, которые могут быть использованы в качестве бюджетной поддержки для удовлетворения социально-экономических потребностей государства и приобретения продуктов питания и топлива.
Техническая поддержка. Европейская комиссия обсудит с властями Армении вопрос срочного предоставления технической помощи, в том числе через программы TAIEX и Twinning, которые будут решать такие вопросы, как воздушная и ядерная безопасность.
Экономический и инвестиционный план (ЭИП). Европейская комиссия работает над дальнейшей поддержкой Армении посредством экономического и инвестиционного плана, включая инфраструктуру, который может обеспечить инвестиции в размере до 2,6 миллиарда евро. EIP уже предоставляет более 413 миллионов евро, включая обширную поддержку Сюника в области социальной защиты и устойчивых энергетических решений.
Региональные проекты. Комиссия будет поддерживать участие Армении в региональных проектах, в частности, в проекте строительства черноморского кабеля электропередачи с Азербайджаном, Грузией, Венгрией и Румынией.