ԵԱՏՄ երկրների համար շոկոլադին ներկայացվող միասնական պահանջներն ուժի մեջ կմտնեն հուլիսի 25-ից
Եվրասիական տնտեսական միության երկրների համար շոկոլադին, շոկոլադեղենին եւ կակաո-մթերքներին ներկայացվող  միասնական պահանջներն ուժի մեջ են մտնում հուլիսի 25-ից, «Սննդային արտադրանքի անվտանգության մասին» տեխնիկական կանոնակարգի փոփոխությունները հաստատվել են 2022թ. դեկտեմբերի վերջին, տեղեկացրել է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Նոր պարտադիր պահանջների համաձայն՝ շուկայում ամենապահանջվածը կաթնային շոկոլադն է, այն պետք է պարունակի կակաոյի ընդհանուր չոր մնացորդի 25 եւ ավելի տոկոսը եւ կաթնային մնացորդի 12 եւ ավելի տոկոսը։
Շոկոլադի արտադրության համար թույլ չի տրվում օգտագործել կենդանական ճարպեր՝ կաթից բացի։
Բացի այդ, շոկոլադի, շոկոլադի զանգվածի եւ կակաո-մթերքների արտադրության համար թույլ չի տրվում օգտագործել արոմատիզատորներ, որոնք նմանակում են համին կամ շոկոլադի կամ կակաո-մթերքների բույրին։ Կակաոյի յուղի ընդհանուր զանգվածային համարժեքների բաժինը շոկոլադում չպետք է գերազանցի 5 տոկոսը։
«Տեխնիկական կանոնակարգը օրենք է, որը մտնում է շոկոլադի հանդեպ միասնական պարտադիր պահանջների մեջ ԵԱՏՄ բոլոր հինգ երկրներում։ Փոփոխությունների ուժի մեջ մտնելուց հետո շուկայի մասնակիցներից ոչ մեկը չի կարող շոկոլադ պատրաստել ըստ այլ իդենտիֆիկացվող նշանների։ Եվ այն, որ մենք այսպիսի պահանջներ ունենք, սա մեծ առաջընթաց քայլ է»,- ասել է  Հրուշակեղենի արդյունաբերության ձեռնարկությունների «Ասկոնդ» ասոցիացիայի տնօրեն  Վյաչեսլավ Լաշմանկինը։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ղազախստանի եւ Ղրղզստանի արտադրողներն առաջնորդվում էին  շոկոլադի միջպետական ստանդարտներով (ГОСТ)՝ հիմնված համաշխարհային պահանջների վրա, որոնք սահմանել է ՄԱԿ «Ալիմենտարիուս Կոդեքս» հանձնաժողովը։
«Մեր գործընկերները Բելառուսի Հանրապետությունում աշխատել են մոտավորապես այդ նույն պահանջներով, բայց ներկայացված ազգային ստանդարտով, ինչը երբեմն հանգեցնում էր տարընթերցումների եւ թյուրըմբռնման», ասել է Լաշմանկինը։
Տեխնիկական կանոնակարգի մշակումը սկսվել է 2014թ. «Բելգոսպիշչեպրոմ» բելառուսական պետական կոնցեռնի կողմից, բայց ռուսական կողմը 158 դիտողություն եւ առաջարկություն է ունեցել դրա վերաբերյալ։ Քննարկումների ընթացքում դրանք աստիճանաբար վերացվել են, եւ արդյունքում գտնվել է տեքստի ավելի ճիշտ տարբերակը, որը հաշվի է առնում երկրներից յուրաքանչյուրում կարգավորման առանձնահատկությունը։
«Ի տարբերություն ГОСТ-ի՝ Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգը պարտադիր կիրառման փաստաթուղթ է, եւ դրա խախտման համար նախատեսված է խիստ վարչական պատասխանատվություն։ Մենք վստահ ենք, որ միասնական մոտեցումը շոկոլադի որակին ԵԱՏՄ երկրներում թույլ կտա մեր երկրների արտադրողներին համատեղ ավելացնել արտադրությունը եւ ուրախացնել սպառողներին բարձրորակ շոկոլադով եւ շոկոլադեղենով»,- ավելացրել է «Ասկոնդի» ղեկավարը։

Единые для стран ЕАЭС требования к шоколаду вступают в силу с 25 июля
Единые для стран Евразийского экономического союза требования к шоколаду, шоколадным изделиям и какао-продуктам вступают в силу с 25 июля, сами изменения в техрегламент «О безопасности пищевой продукции» были утверждены в конце декабря 2022 года, сообщает РИА Новости.
Согласно новым обязательным требованиям, самый востребованный на рынке - молочный шоколад - должен содержать 25% и более общего сухого остатка какао и 12% и более сухого молочного остатка.
Для производства шоколада не допускается использовать животные жиры, за исключением молочного.
Кроме того, для производства шоколада, шоколадной массы и какао-продуктов не допускается использовать ароматизаторы, имитирующие вкус или аромат шоколада или какао-продуктов. Суммарная массовая доля эквивалентов масла какао в шоколаде не должна превышать 5%.
«Технический регламент - это закон, который вводит единые обязательные требования к шоколаду во всех пяти странах ЕАЭС. После вступления изменений в силу ни один из участников рынка не сможет делать шоколад с другими идентификационными признаками. И то, что у нас появились такие требования, это большой шаг вперед», - сообщил директор Ассоциации предприятий кондитерской промышленности «Асконд» Вячеслав Лашманкин.
Ранее производители России, Армении, Казахстана и Кыргызстана руководствовались межгосударственным стандартом (ГОСТ) на шоколад, основанным на общемировых требованиях, установленных комиссией «Кодекс Алиментариус» ООН.
«Наши коллеги из Республики Беларусь работали примерно по тем же требованиям, но изложенным в национальном стандарте, что временами приводило к разночтениям и недопониманию», -сказал Лашманкин.
Разработка проекта техрегламента началась в 2014 году белорусским госконцерном «Белгоспищепром», но к его первой редакции, несмотря на очень близкие требования во всех странах-членах ЕАЭС, у российской стороны возникло 158 замечаний и предложений. В ходе обсуждений на разных уровнях они постепенно снимались, и в итоге был найден наиболее точный вариант текста, который учитывает специфику регулирования в каждой из стран.
«В отличие от ГОСТ, технический регламент Таможенного союза - это документ обязательного применения, и за его нарушение предусмотрена строгая административная ответственность. Мы уверены, что единый подход к качеству шоколада в странах ЕАЭС позволит производителям в наших странах совместно наращивать производство и радовать потребителей высококачественным шоколадом и шоколадными изделиями», - добавил глава «Асконд».