Դեկտեմբերի 31-ից կգործի թուրքական ապրանքների ներմուծման արգելքը՝ 6 ամիս ժամկետով
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն ևս մեկ անգամ հիշեցնում է, որ 2020 թ. դեկտեմբերի 31-ից գործելու է ՀՀ կառավարության 20.10.2020 թ. թիվ 1708-Ն որոշման հավելվածով սահմանված ցանկում ընդգրկված թուրքական ծագման ապրանքների ներմուծման վերաբերյալ արգելքը` 6 ամիս ժամկետով։
Մինչև 2020 թ. դեկտեմբերի 31-ը ներմուծված ապրանքների նկատմամբ նշված արգելքը չի գործի միայն այն դեպքում, եթե մինչև այս տարվա դեկտեմբերի 31-ը այդ ապրանքների նկատմամբ իրականացվեն բոլոր համապատասխան մաքսային գործառնությունները, մասնավորապես՝ դրանք հայտարարագրվեն «Ներքին սպառման համար բացթողում» մաքսային ընթացակարգով, վճարվեն համապատասխան մաքսային վճարները և ապրանքները բաց թողնվեն մինչև նշված օրը։
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն հորդորում է նաև հետայսու ապրանքների առևտրային փաստաթղթերում նշում կատարել ծագման երկրի վերաբերյալ, իսկ հնարավորության դեպքում և (կամ) մաքսային մարմնի պահանջով ներկայացնել ծագման երկրի հավաստագիր կամ հայտարարագիր։
Հիշեցնենք, որ ներմուծման արգելքը տարածվում է բոլոր երկրներից՝ Թուրքիայից, Վրաստանից և այլ՝ ներառյալ ԵԱՏՄ անդամ երկրներից ներմուծվող թուրքական ծագման նշված ապրանքների վրա։
Զգուշացնում ենք, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի կողմից ուժեղացված մաքսային հսկողություն է իրականացվելու այդ ապրանքների նկատմամբ, ներառյալ ֆիզիկական զննում, որն իրականացվելու է  մաքսային հսկողության իրականացման վայրերում տեղադրված տեսախցիկների ներքո։
ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեն հորդորում է խստագույնս պահպանել ՀՀ կառավարության 20.10.2020 թ. թիվ 1708-Ն որոշմամբ սահմանված դրույթները և զերծ մնալ հնարավոր խախտումներից։

С 31 декабря будет действовать запрет на импорт товаров турецкого происхождения
Комитет по госдоходам РА еще раз напоминает, что с 31 декабря 2020 года решением правительства РА от 20.10.2020 года будет действовать запрет на ввоз товаров турецкого происхождения, включенных в перечень, установленный приложением к решению № 1708-Н, сроком на 6 месяцев.
Как сообщает пресс-служба КГД, запрет на реализацию товаров, ввезенных до 31 декабря 2020 года, не будет действовать только в том случае, если до 31 декабря этого года в отношении этих товаров будут осуществляться все соответствующие таможенные операции, в частности, они будут декларироваться в соответствии с таможенной процедурой выпуска для внутреннего потребления, уплачены соответствующие таможенные платежи и товары будут выпущены до указанного дня.
Комитет по госдоходам Армении также призывает в дальнейшем делать отметку о стране происхождения в торговых документах, а при возможности и (или) по требованию таможенного органа представить сертификат или декларацию страны происхождения.
Напомним, что запрет на импорт распространяется на указанные товары турецкого происхождения из всех стран - Турции, Грузии и других, включая страны-члены ЕАЭС.
Предупреждаем, что Комитетом госдоходов РА в отношении этих товаров будет осуществляться усиленный таможенный контроль, включая физический осмотр, который будет осуществляться под камерами, установленными в местах осуществления таможенного контроля.
Комитет по госдоходам РА призывает строго соблюдать требования правительства РА от 20.10.2020 г. положения, установленные решением 1708-Н, и воздерживаться от возможных нарушений.