ԱԶԲ-ն Հայաստանում տնտեսական աճի դանդաղում է կանխատեսում
Հայաստանում տնտեսական աճն ավելի քան կրկնապատկվել է՝ 2021 թվականի 5.7%-ից 2022 թվականին հասնելով 12.6%-ի, հիմնականում պայմանավորված աշխուժացող պահանջարկով և աճող ներդրումներով, ինչն արտացոլվել է Ռուսաստանից մարդկանց և կապիտալի մեծ ներհոսքով։ Կանխատեսվում է, որ աճը կդանդաղի՝ 2023 թվականին հասնելով 6.5%-ի, իսկ 2024 թվականին 5.5%-ի՝ կախված ներքին և արտաքին պահանջարկից։ Ըստ կանխատեսման գնաճը կդանդաղի՝ 2023 թվականին հասնելով մինչև 7.0%-ի, ինչը կշարունակվի՝ 2024 թվականին հասնելով 6.2%-ի։
Այս մասին ասվում է այսօր լույս տեսած 2023 թվականի ապրիլի Ասիական զարգացման հեռանկարների (ԱԶՀ) զեկույցում:
Զեկույցը ցույց է տալիս, որ կրթության հզորացումն էական նշանակություն ունի Հայաստանի ներառական և կայուն աճի համար։ Երկրին պետք են այնպիսի կրթական չափորոշիչներ, որոնք կբավարարեն բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատությունների և աշխատանքային շուկայի պահանջները։ Զեկույցում ընդգծվում է, որ ներդրումները դպրոցների ենթակառուցվածքներում և ուսումնառության համար նախատեսվող ֆիզիկական պայմաններում նույնպես կարևոր են հասանելիությունը և որակը բարելավելու համար, ինչի համար պահանջում է կապիտալ ծախսերի ավելացում՝ երկրի ողջ տարածքում երկրաշարժադիմացկուն դպրոցներ կառուցելու համար։
Նշենք, որ ընդհանուր առմամբ՝ ԱԶԲ-ն կանխատեսում է 4.8% աճ 2023 և 2024 թվականներին Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսային տարածաշրջանի համար:

Повышение уровня образования имеет существенное значение для инклюзивного и устойчивого роста Армении: Азиатский банк развития
Экономический рост в Армении более чем удвоился с 5,7% 2021 года, поднявшись до 12,6% в 2022 году в основном по причине оживившегося спроса и растущих инвестиций, обусловленых большим притоком людей и капитала из России.
Однако Азиатский банк развития прогнозирует, что рост экономики в Армении в 2023 замедлится до 6,5% и упадет до 5,5% в 2024 году. Согласно прогнозу, инфляция также замедлится до 7,0% в 2023 году и продолжит снижаться до 6,2% в 2024 году. В докладе отмечается, что повышение уровня образования имеет существенное значение для инклюзивного и устойчивого роста Армении.
Согласно докладу, стране нужны такие образовательные стандарты, которые удовлетворят требования высших и средних специальных учебных заведений и рынка труда. В докладе подчеркивается, что инвестиции в школьную инфраструктуру также важны для улучшения доступности и качества образования. Отметим, что в целом АБР для Азиатско-Тихоокеанского региона прогнозирует рост на 4,8% в 2023 и 2024 годах.