Արգելվել է թռչնի ու թռչնամթերքի ներմուծումը Ուկրաինայի Վիննիցայի տարածաշրջանից․ ՍԱՏՄ
Թռչունների բարձր ախտածին գրիպ հիվանդության մուտքը Հայաստանի Հանրապետություն կանխելու նպատակով՝ 2020 թվականի հունվարի 31-ից արգելվել է Ուկրաինայի Վիննիցայի տարածաշրջանից Հայաստանի Հանրապետություն կենդանի թռչնի (բոլոր տեսակի), բոլոր տեսակի թռչնամթերքի, հումքի (փետուր, աղվամազ), ապրանքային և ինկուբացիոն ձվի, մսոսկրային ալյուրի, կերերի, լրացակերերի (բացառությամբ սինթետիկ և քիմիական նյութեր պարունակող լրացակերերի), պոլիմերային և ստվարաթղթե պալարային տուփերի և  միջադիրների ներմուծումը, հայտնում են Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի լրատվական ծառայությունից։
Սահմանափակման հիմքը Ուկրաինայի Վիննիցայի տարածաշրջանում նշված հիվանդության վերաբերյալ Կենդանիների առողջության համաշխարհային կազմակերպության (OIE) պաշտոնական կայքէջում հրապարակված տեղեկատվությունն է: Արգելանքը կգործի մինչև այդ տարածաշրջանում թռչունների բարձր ախտածին գրիպ հիվանդության վերացման մասին ԿԱՀ-ի պաշտոնական տեղեկատվության հրապարակումը:

Запрещен ввоз в Армению птицы из Винницкого региона Украины
С целью предотвращения ввоза в Республику Армения высокого патогенного гриппа птиц с 31 января 2020 года запрещен ввоз в Республику Армения живой птицы (всех видов), всех видов птицеводческих продуктов, сырья (перьев, пух), товарных и инкубационных яиц, мясной муки, кормов, кормов, кормов (за исключением добавок, содержащих синтетические и химические вещества), полимерных и картонных палатных коробок и прокладок, сообщает пресс-служба Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов.
Основанием для ограничения является информация, опубликованная на официальном сайте Всемирной организации здоровья животных (OIE) о болезни в Винницкой области Украины.