Անհրաժեշտ է զարգացնել միջտարածաշրջանային համագործակցությունը ԵԱՏՄ շրջանակներում․ փորձագետ
Ճիշտ է, ՀՀ-ն չունի ընդհանուր սահման ԵԱՏՄ անդամ մյուս պետությունների հետ, սակայն չի նշանակում, թե չի կարող օգտվել անդրսահմանային համագործակցության ընձեռած հնարավորություններից։ Նման կարծիք Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղում «Հայաստանի շահերն ու սպասելիքը եվրասիական ինտեգրման գործընթացից» թեմայով Եվրասիական փորձագիտական ակումբի հրապարակային դասախոսությունների ժամանակ հայտնեց Երևանի պետական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների և դիվանագիտության ամբիոնի դոցենտ Գրիգոր Բալասանյանը։
«Մասնավորապես Տավուշի մարզը կարող է դառնալ կամուրջ ԵԱՏՄ-ի և սահմանակից ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող երկրների մարզերի միջև։ Քանի որ հասկանալի պատճառներով ադրբեջանական սահմանակից շրջանների հետ բացակայում է որևէ համագործակցություն, շեշտը պետք է դրվի սահմանակից վրացական շրջանների հետ համագործակցության վրա։ Այստեղ ևս մեծ աշխատանք ունեն կատարելու մարզային իշխանությունները։ Հնարավորություն կա Տավուշի մարզում ստեղծել հայ-վրացական համատեղ կապիտալով ձեռնարկություններ և «արտադրված է Հայաստանում» մակնշմամբ պատրաստի արտադրանքն արտահանել ԵԱՏՄ շուկա։ Հաշվի առնելով Մառնեուլիի շրջանի հիմնականում այգեգործական ուղղվածությունը, նման համատեղ արտադրություն կարելի է կազմակերպել սահմանակից Նոյեմբերյանի շրջանում՝ օգտագործելով Այրումի պահածոների գործարանի արտադրական հնարավորութունները։ Վստահ ենք, որ այս հարցը մեծ հետաքրքրություն կառաջացնի ոչ միայն վրացական կողմի մոտ, այլև հնարավորություն կտա տարածաշրջանում զարգացնել պտղաբուծությունը՝ հիմնելով նոր այգիներ, և ստեղծել նոր աշխատատեղեր Նոյեմբերյանի սահմանամերձ համայնքներում»,- պարզաբանեց բանախոսը։
Նա նաև մատնանշեց Տարածաշրջանային հետազոտությունների և համագործակցության ինստիտուտի Հայաստանի հանրապետության ազգաբնակչության շրջանում անցկացված սոցիոլոգիական հարցումների արդյունքները, նկատելով, որ հարցվածների կեսից ավելին՝ 56%-ը դրական և ավելի շուտ դրական կարծիք ունեն Եվրասիական ինտեգրացիայի մասին։ «Իսկ հարցին, թե որ ուղղություններով պետք է լինի ԵԱՏՄ-ում ՀՀ հետագա ինտեգրացիան, հարցվածների 36%-ը պատասխանել է միջտարածաշրջանային համագործակցությունը։ ԵԱՏՄ-ն տալիս է այդ հնարավորությունները, մնում է դրանք ճիշտ օգտագործել»,- եզրափակեց Բալասանյանը։

Необходимо стимулировать межрегиональное сотрудничество в формате ЕАЭС: эксперт
Правда, у РА нет общей границы с другими государствами-членами ЕАЭС, но это не означает, что она не может воспользоваться возможностями, предоставляемыми приграничным сотрудничеством. Такое мнение на Цикле публичных лекций Евразийского экспертного клуба на тему «Интересы и ожидания Республики Армения от участия в процессе евразийской интеграции» в Иджеванском филиале Ереванского государственного университета выразил доцент кафедры международных отношений и дипломатии Ереванского государственного университета Григор Баласанян.
«Конкретно Тавушская область может стать мостом между ЕАЭС и регионами соседних стран, не входящих в ЕАЭС. Поскольку по понятным причинам сотрудничество с приграничными районами Азербайджана отсутствует, упор следует сделать на сотрудничество с приграничными районами Грузии. Региональным властям и здесь предстоит большая работа. Есть возможность создания армяно-грузинских предприятий с совместным капиталом и экспорта готовой продукции с маркировкой «сделано в Армении» на рынок ЕАЭС. Учитывая преимущественно сельскохозяйственную направленность Марнеульского района Грузии, такое производство можно организовать в приграничном Ноемберянском районе, используя производственные мощности консервного завода «Айрум». Мы уверены, что это вызовет большой интерес не только у грузинской стороны, но и даст возможность развивать сельское хозяйство в регионе»,- отметил Баласанян.
Далее он привел данные соцопроса Института региональных исследований и сотрудничества среди населения Республики Армения, которые показывают, что более половины респондентов - 56%, имеют скорее положительное мнение о евразийской интеграции. «А на вопрос, в каких направлениях должна быть дальнейшая интеграция Армении в ЕАЭС, 36% респондентов указали на межрегиональное сотрудничество. ЕАЭС дает возможность для развития такого сотрудничества. Остается только правильно использовать эти возможности»,- подытожил эксперт.