ԱՄՆ-ն հավանություն է տվել Հայաստանում Firebird AI նախագծի երկրորդ փուլին. Հայրապետյան
ԱՄՆ-ն արհեստական ինտելեկտի ամպային և ենթակառուցվածքային տեխնոլոգիաների ոլորտում աշխատող ընկերության՝ Firebird AI նախագծի երկրորդ փուլի իրականացման արտահանման թույլտվություն է տվել։ Այս մասին հայտարարել է Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը:
Նա հիշեցրել է, որ դեռեւս անցյալ տարվա նոյեմբերին Firebird AI-ն թույլտվություն էր ստացել նախագծի առաջին փուլի համար եւ այդ ժամանակ էլ հայտարարեց Հայաստանում $500 մլն-ի նախնական ներդրումների մասին ՝ ընդգծելով, որ սա ընդամենը բազմամիլիարդանոց ծրագրի մեկնարկն է: Խոսքը Հայաստանում արհեստական ինտելեկտի տվյալների խոշոր կենտրոնի՝ փաստացի արհեստական ինտելեկտի ֆաբրիկայի կառուցման մասին է։
Կենտրոնը հագեցած կլինի մոտ 50 հազար NVIDIA գրաֆիկական պրոցեսորներով և կաշխատի աշխարհում այսօր առկա ամենաառաջատար տեխնոլոգիաներով: Հաշվողական հզորությունների մի մասը կօգտագործվի երկրի ներսում ՝ գիտության, հետազոտությունների եւ տեխնոլոգիաների զարգացման համար ՝ կենսաբանությունից եւ բժշկությունից մինչեւ ռոբոտաշինություն եւ տիեզերական մշակումներ:
Ռեսուրսների մյուս մասը «կարտահանվի» և կտրամադրվի արտասահմանյան տեխնոլոգիական ընկերություններին, առաջին հերթին ամերիկյան ՏՏ խոշորագույն կորպորացիաներին, ինչպես նաև տարածաշրջանում գործող ամերիկյան ընկերություններին: Նախարարի խոսքով ՝ նախագիծը Հայաստանը զգալիորեն ավելի գրավիչ է դարձնում միջազգային ներդրողների համար և ուժեղացնում է երկրի տեխնոլոգիական էկոհամակարգը:
Նա ընդգծել է, որ սա անկախ Հայաստանի պատմության մեջ խոշորագույն տեխնոլոգիական նախագծերից մեկն է և, հնարավոր է, բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանի և ԱՄՆ համագործակցության խոշորագույն օրինակը:

Айрапетян: США одобрили второй этап ИИ-проекта Firebird AI в Армении
США выдали экспортное разрешение на реализацию второго этапа проекта Firebird AI — компании, работающей в сфере облачных и инфраструктурных технологий искусственного интеллекта. Об этом заявил министр индустрии высоких технологий Армении.
Он напомнил, что еще в ноябре прошлого года Firebird AI получила разрешение на первый этап проекта и тогда же объявила о первоначальных инвестициях в $500 млн в Армении, подчеркнув, что это лишь старт многомиллиардной программы. Речь идет о строительстве в Армении крупного дата-центра искусственного интеллекта — фактически ИИ-фабрики.
Центр будет оснащен около 50 тысяч графических процессоров NVIDIA и работать на самых передовых технологиях, доступных сегодня в мире. Часть вычислительных мощностей будет использоваться внутри страны — для развития науки, исследований и технологий: от биологии и медицины до робототехники и космических разработок.
Другая часть ресурсов будет "экспортироваться" и предоставляться зарубежным технологическим компаниям, в первую очередь крупнейшим американским ИТ-корпорациям, а также американским компаниям, работающим в регионе. По словам министра, проект делает Армению значительно более привлекательной для международных инвесторов и усиливает технологическую экосистему страны.
Он подчеркнул, что это один из крупнейших технологических проектов в истории независимой Армении и, возможно, крупнейший пример сотрудничества Армении и США в сфере высоких технологий.
Реализация второго этапа означает, что Армения претендует не только на статус регионального технологического хаба, но и на роль глобального игрока по объему и мощности ИИ-вычислительных ресурсов.