9 ամիսների ընթացքում պետական բյուջե հավաքագրվել է 1 տրլն 412 մլրդ դրամի հարկային եկամուտներ
2022 թվականի 9 ամիսների ընթացքում պետական բյուջե հավաքագրվել է 1 տրլն 412 մլրդ դրամի հարկային եկամուտներ, ինչը նախորդող տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ աննախադեպ ցուցանիշ է։ Հարկային եկամուտների հավաքագրման ծրագրային ցուցանիշը գերակատարվել է 77․2 մլրդ դրամով կամ 5․8%-ով: Այս մասին հայտնում են ՊԵԿ-ից։
Հարկային եկամուտները 2022թ․ առաջին 9 ամիսներին շուրջ 275 մլրդ դրամով կամ 24.2%-ով գերազանցել են 2021թ․ նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը, ինչը վերջին տարիներին արձանագրված ամենաբարձր աճի տեմպն է, ընդ որում՝
• հարկ վճարողներին և ֆիզիկական անձանց վերադարձվել է 172 մլրդ դրամ, ինչը 39․7 մլրդ դրամով կամ 30%-ով ավելին է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից,
• ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև ներմուծման մաքսատուրքերի՝ ըստ նորմատիվների բաշխման արդյունքում ներմուծման մաքսատուրքերի գծով մուտքերը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել են 21․6 մլրդ դրամով կամ 35%-ով։
• 2022թ․ 9 ամիսների ընթացքում հարկային եկամուտների մեջ ամենամեծ տեսակարար կշիռը կազմում են հանքարդյունաբերությունից ստացված եկամուտները, որին բաժին է ընկնում հարկային եկամուտների շուրջ 8%-ը

Беспрецедентный рост: За 9 месяцев в госбюджет поступило 1 трлн 412 млрд драмов по линии налогов
За 9 месяцев 2022 года в государственный бюджет поступило 1 трлн 412 млрд драмов по линии налогов, что является беспрецедентным показателем по сравнению с аналогичным периодом предыдущих лет. Программный показатель по сбору налоговых доходов перевыполнен на 77,2 млрд драмов или на 5,8%.
Налоговые доходы за первые 9 месяцев 2022 года превысили показатель аналогичного периода 2021 года на 275 млрд. драмов или на 24,2%, что является самым высоким показателем темпа роста за последние годы. При этом налогоплательщикам и физическим лицам было возвращено 172 млрд. драмов, что на 39,7 млрд. драмов или на 30% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
На этом фоне поступления от ввозных таможенных пошлин ЕАЭС в результате распределения между государствами-членами по сравнению с аналогичным периодом прошлого года сократились на 21.6 млрд драмов или на 35%. Наибольший удельный вес налоговых поступлений за 9 месяцев 2022 года составляют доходы от горнорудной промышленности, на которые приходится около 8% налоговых поступлений.