2024թ. տնտեսական աճը Հայաստանում կկազմի 5,7 տոկոս. ԶԵԱԲ կանխատեսումը
2024թ. Հայաստանում տնտեսական աճը կկազմի 5,7 տոկոս։ Այս մասին Ալմաթիի մամուլի ասուլիսում ասել է ԶԵԱԲ ապահովագրական վերլուծության կենտրոնի ավագ վերլուծաբան Անտոն Դոլգովեչնին՝ ներկայացնելով բանկի մակրոտնտեսական կանխատեսումը, գրել է «Sputnik- Армения»-ն։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը ընթացիկ տարին կավարտի 8,3 տոկոս տնտեսական աճով։ 2023թ. աճի հիմնական «դրայվերը» ներքին պահանջարկն է, որը պայմանավորված է արտասահմանից զգալի փոխանցումներով եւ բարձր զբոսաշրջային ակտիվությամբ։ ՀՆԱ-ին աջակցել է նաեւ ներդրումների եւ շինարարության աճը։
«Այդ գործոնները կշարունակեն ազդեցություն ունենալ նաեւ 2024թ.։ Մենք գնահատում ենք, որ դրամական փոխանցումների մակարդակը կմնա բարձր, եւ դա կպահի սպառողական պահանջարկի ուժեղ դինամիկան ծառայությունների եւ առեւտրի ոլորտում»,- ասել է Դոլգովեչնին։
Տնտեսական աճին կարող են աջակցել նաեւ բյուջետային քաղաքականությունը եւ Ամուլսարի հանքի մշակումը։ Բանկում սպասում են դրամավարկային քաղաքականության թուլացում, ինչը եւս կնպաստի տնտեսական աճին։
«Մենք կանխատեսում ենք 5,7 տոկոսի աճ 2024թ.։ Դե, իսկ հետագայում աճի մակարդակը կպահպանվի 5 տոկոսի մակարդակում»,- ասել է Դոլգովեչնին։
Նրա խոսքով՝ չնայած տնտեսական աճին, երկրում ամենացածր գնաճն է տարածաշրջանում։ 2023թ. արդյունքներով այն կազմել է  0,3 տոկոս։ Հաջորդ տարվա վերջին, հաշվի առնելով բարձր պահանջարկը եւ ներմուծման աճը, բանկում կանխատեսում են 3,6 տոկոս գնաճ։
Ինչ վերաբերում է դրամի փոխարժեքին, ապա 2024թ. սպասվում է ոչ մեծ թուլացում՝ մոտ 3 տոկոս։ Դրամի միջին փոխարժեքը կկազմի մեկ դոլարը մոտ 414 դրամ։

Экономический рост в Армении в 2024 году составит 5,7% – прогноз ЕАБР
Экономической рост в Армении в 2024 году составит 5,7%. Об этом заявил на пресс-конференции в Алматы старший аналитик Центра страxового анализа ЕАБР Антон Долговечный, представляя Макроэкономический прогноз банка, пишет Sputnik- Армения.
По его словам, Армения завершит нынешний год экономическим ростом в 8,3%. По его словам, основным «драйвером» роста в 2023 году был внутренний спрос, который обусловлен значительным объемом переводов из-за рубежа и высокой туристической активностью. Также поддержку ВВП оказали рост инвестиций и строительство.
«Эти факторы продолжат влиять и в 2024 году. Мы оцениваем, что уровень денежных переводов останется на высоком уровне, и это будет поддерживать сильную динамику потребительского спроса в секторе услуг и торговли», - сказал Долговечный․
Поддержку экономическому росту могут оказать также бюджетная политика и разработка Амулсарского рудника. В банке ожидают ослабления денежно-кредитной политики, что также будет способствовать экономическому росту.
«Мы прогнозируем рост на уровне 5,7% в 2024 г. Ну и в дальнейшем уровень роста сохранится на уровне 5% на всем горизонте нашего прогноза», - сказал Долговечный.
При этом, по его словам, несмотря на экономический рост, в стране самая низкая инфляция в регионе. По итогам 2023 г. она составила 0,3%. На конец следующего года с учетом высокого спроса и роста импорта в банке прогнозируют инфляцию в 3,6%.
Что касается курса драма, то в 2024 г. ожидается небольшое ослабление – около 3%. Средний курс драма составит около 414 драмов за доллар.