2024 թվականին ակնկալում ենք 2 տրլն 566 մլրդ դրամի հարկային եկամուտներ․ ֆինանսների նախարար
ՀՀ կառավարությունն ակնկալում է 2024թ. ապահովել ավելի քան 2 տրլն 566 մլրդ դրամի հարկային մուտքեր։ Այս մասին Ազգային ժողովում, խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, 2024թ. պետբյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ, հոկտեմբերի 31-ին ասել է ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։
Նախատեսված ծախսերը, նախագծի համաձայն, պետք է կազմեն 3,1 տրլն դրամ, ինչը 0,5 տրլն դրամով ավելի է, քան 2023թ։ Այնուամենայնվ, կանխատեսվող եկամուտները ավելի քիչ կլինեն 2023-ից։ Ընդ որում՝ 100 մլրդ դրամով։
Արդյունքում՝ բյուջեի դեֆիցիտը 2023թ. համեմատ կավելանա 52,2 մլրդ դրամով՝ կազմելով 341,1 մլրդ դրամ։ Դեֆիցիտի ծածկման համար իշխանությունները 2024թ. մտադիր են ավելի շատ ֆինանսական միջոցներ ներգրավել արտաքին աղբյուրներից։

В 2024 году Правительство Армении ожидает обеспечить налоговые поступления в размере более 2,5 трлн. драмов
В 2024 году Правительство Армении ожидает обеспечить налоговые поступления в размере 2 триллионов 566 миллиардов драмов. Об этом в Национальном Собрании на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время обсуждения проекта госбюджета на 2024 год заявил 31 октября министр финансов Армении Ваге Ованнисян.
При этом запланированные расходы, согласно проекту, должны составить 3,1 трлн. драмов, что на 0,5 трлн. драмов больше, чем в 2023 году. Тем не менее, прогнозируемые доходы окажутся меньше 2023-го. Причем на 100 млрд. драмов.
В итоге, дефицит бюджета в сравнении с 2023 годом увеличится на 52,2 млрд. драмов, составив 341,1 млрд. драмов. Для покрытия дефицита власти в 2024 году намерены привлечь больше финансовых средств из внешних источников.