2020 թվականի համար առաջարկվող 4.9 տոկոս տնտեսական աճը կպահանջի լրացուցիչ ջանքեր. Ֆինանսների նախարար
Հայաստանի կառավարության բոլոր գործողությունները միտված են եղել խորքային փոփոխություններին, ոչ թե միայն առերևույթ թվային մեծություններին, այսօր ԱԺ-ում մեկնարկած Բյուջե 2020-ի նախագծի քննարկման ժամանակ այսօր խորհրդարանում հայտարարեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
2019 թվականի ընթացքում արձանագրված համեմետաբար բարձր աճը բացատրվել է ծառայությունների և արդյունաբերության բարձր աճի տեմպերով։
Ըստ նախարարի, գյուղատնտեսության վիճակը նույնն է, այսինքն՝ տնտեսության մեջ նրա մասնակցությունը փոքր է եղել։
«2019 թվականին կանխատեսվում է 6.3 տոկոս աճ։ Իհարկե, կարելի է մշտապես գնալ մի լավատեսական սցենարով, բայց բյուջեն գործիք է, որը լուծում է ուղենիշներ սահմանելու հարցը», - ասաց նա։
Ատոմ Ջանջուղազյանի խոսքով՝ ենթադրվում է, որ 2020 թվականի համար առաջարկվող 4.9 տոկոս տնտեսական աճը կպահանջի լրացուցիչ ջանքեր։

Минфин: предлагаемый к 2020 году экономический рост в размере 4,9% потребует дополнительных усилий
Предлагаемый к 2020 году экономический рост в размере 4,9% потребует дополнительных усилий. Об этом на обсуждении проекта бюджета-2020 в парламентской комиссии по государственно-правовым вопросам заявил министр финансов Атом Джанджугазян.
По его словам, все действия правительства направлены на глубинные изменения, а не на обеспечение каких-то цифровых показателей. «Зафиксированный в 2019 году экономический рост объясняется высокими темпами роста услуг и промышленности»,- объяснил он.
По словам министра, состояние сельского хозяйства осталось безыменным, то есть, его участие в экономике было небольшим. «В 2019 году ожидается рост на уровне 6,3%. Конечно, можно постоянно идти по оптимистическому сценарию, но бюджет - это инструмент, который решает вопрос установления ориентиров», - сказал он.
По словам Атома Джанджугазяна, предполагается, что к 2020 году экономический рост в размере 4,9% потребует дополнительных усилий.