2020-ին ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար կմնա անփոփոխ․ համապատասխան պայմանագիրը ստորագրվել է
2020-ին ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար կմնա անփոփոխ․ «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ն և «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն  Հայաստանի Հանրապետություն ռուսական գազի մատակարարման վերաբերյալ պայմանագրին կից հավելյալ համաձայնագիր են ստորագրել:
Ըստ համաձայնագրի՝ 2020-ի հունվարի 1-ից Վրաստանի և Հայաստանի սահմանին ռուսական գազի գինը կպահպանվի 2019-ի սակագնի մակարդակին։
«Գազպրոմի» տարածած հաղորդագրության մեջ, մասմավորապես նշվում է․ «Գազպրոմ էքսպորտ» ՍՊԸ-ի և «Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ի միջև տարեկան մինչև 2,5 մլրդ խորանարդ մետր ծավալով ռուսական գազի մատակարարման պայմանագիրը գործում է մինչև 2020 թվականի վերջ»:
Հիշեցնենք, որ այս պահին ռուսական գազի գինը Հայաստանի համար սահմանին կազմում է $165 1000 Խմ-ի դիմաց։ Սպառողներին մեկ խմ գազը վաճառվում է 139 դրամով, իսկ սոցիալապես անապահովներին 80 դրամով՝ մինչև 600 խմ ծավալը։
«Գազպրոմ Արմենիա» ՓԲԸ-ն «Գազպրոմ» ՀԲԸ 100-տոկոսանոց դուստր ընկերությունն է, որն ապահովում է Հայաստանի Հանրապետության ներքին շուկայում բնական գազի մատակարարումն ու իրացումը: Ընկերությունը նաև իրականացնում է գազափոխադրում, պահեստավորում, բաշխում և իրացում, գործող գազափոխադրման և գազաբաշխման համակարգերի ու ստորգետնյա պահեստարանների վերակառուցում եւ ընդլայնում:

В 2020 году «Газпром» продолжит поставки газа в Армению на прежних условиях
В 2020 году «Газпром» продолжит поставки газа в Армению на прежних условиях: ООО «Газпром экспорт» и ЗАО «Газпром Армения» подписали дополнительное соглашение к контракту на поставку российского газа в Республику Армения.
«В соответствии с соглашением, с 1 января 2020 года цена газа на границе Грузии и Армении сохранится на уровне 2019 года»,- говорится в сообщении «Газпрома»  .
Контракт на поставку российского газа между ООО «Газпром экспорт» и ЗАО «Газпром Армения» в объеме до 2,5 млрд куб. м в год действует до конца 2020 года.
Отметим, что цена на российский газ на границе для Армении составляет $165 за 1000 кбМ.
ЗАО «Газпром Армения» — 100-процентное дочернее общество ПАО «Газпром» — поставляет газ на внутренний рынок Армении. Компания также осуществляет транспортировку, хранение, распределение и реализацию газа, реконструкцию и расширение газотранспортной системы и мощностей по подземному хранению на территории республики.