Ժամանակավորապես կկասեցվի ՀՀ հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի խմբի գործունեությունը Հալեպում. ՀՀ ՊՆ
Վերջին օրերին Սիրիայի Արաբական Հանրապետության մի շարք շրջաններում օպերատիվ իրավիճակը կտրուկ սրվել է, և ռազմական ակտիվ գործողություններ են սկսվել, ինչի պատճառով անհնար է դարձել 2019 թվականից Սիրիայի Արաբական Հանրապետության Հալեպի տարածաշրջանում առաքելություն իրականացնող Հայաստանի Հանրապետության հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի բնականոն գործունեությունը, հյտնում է ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը:
՛՛Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը՝ որոշում է կայացվել ժամանակավորապես կասեցնել խմբի գործունեությունը Հալեպում:
Նոյեմբերի 29-ի ուշ երեկոյան ՀՀ հումանիտար ականազերծման և բուժաշխատողների մասնագիտական խմբի ողջ անձնակազմը ՀՀ ՊՆ ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռով վերադարձել է Հայաստան՛՛,-ասված է հաղորդագրության մեջ։

В последние дни в ряде районов Сирийской Арабской Республики резко обострилась оперативная обстановка и начались активные боевые действия, в результате чего нормальное функционирование группы специалистов гуманитарного разминирования и медицинских работников Республики Армения, выполняющих миссию в районе Алеппо Сирийской Арабской Республики с 2019 года, стало невозможным, сообщает МО РА.
Учитывая сложившуюся ситуацию, было принято решение временно приостановить деятельность группы в Алеппо.
Поздно вечером 29 ноября весь персонал группы специалистов гуманитарного разминирования и медицинских работников РА на военно-транспортном самолете МО РА вернулся в Армению.