Զախարովան՝ ՀՀ-ին ռուսական С-300 համակարգեր մատակարարելու Հունաստանի ծրագրերի մասին
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է հունական լրատվամիջոցներում հայտնված տեղեկությունը Երևանին ռուսական С-300-ներ և երկու զինատեսակների այլ համակարգեր տրամադրելու Աթենքի ծրագրերի վերաբերյալ։
«Իսկապես ծանոթացել ենք այդ ուղերձներին, և այդ առնչությամբ ցանկանում ենք հիշեցնել 1995 թվականի հոկտեմբերի 30-ի ռազմատեխնիկական համագործակցության և 2013 թվականի դեկտեմբերի 3-ի՝ ռազմական արտադրանքի մատակարարման մասին երկկողմ միջկառավարական համաձայնագրերի դրույթների խստիվ պահպանման անհրաժեշտության մասին։
Նրանք միանշանակ արգելում են Հունաստանին վերաարտահանել մեր կողմից մատակարարվող զինտեխնիկան՝ առանց Ռուսաստանի համաձայնության։ Բայց ներկա պահին մենք հունական կողմից ոչ մի հարցում չենք ստացել»,-հայտարարել է Զախարովան։

Захарова прокомментировала информацию о планах Греции поставить Армении российские С-300
Официальный представитель МИД России Мария Захарова сегодня, 27 ноября, на брифинге прокомментировала информацию, появившуюся в греческих СМИ, о планах Афин предоставить Еревану российские С-300 и две другие системы вооружений.
«Действительно, мы ознакомились с этими сообщениями, и в этой связи хотели бы напомнить о необходимости неукоснительного соблюдения положений двусторонних межправительственных соглашений о военно-техническом сотрудничестве от 30 октября 1995 года и поставке продукции военного назначения от 3 декабря 2013 года.
Они недвусмысленно запрещают Греции реэкспорт поставленной нами военной техники без согласия России. Но на данный момент никаких обращений от греческой стороны к нам не поступало», - заявила Захарова.