Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն իր դժգոհությունն է արտահայտել Սերբիայի դիվանագիտական ներկայացուցչին «Վրաստանի տարածքով Հայաստան զենք ուղարկելու համար»
Ադրբեջանում Սերբիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դանիացի Վեինովիչը երկուշաբթի օրը կանչվել է Ադրբեջանի ԱԳՆ, որտեղ կայացել է նրա հանդիպումը երկրի արտաքին գործերի փոխնախարար Խալաֆ Խալաֆովի հետ, հաղորդում Է haqqin.az-ը:
Հանդիպման ընթացքում Ադրբեջանի փոխարտգործնախարարը հայտարարել է, որ «ստացված հավաստի և հաստատված տեղեկատվության համաձայն ՝ Սերբիայից Հայաստան է ուղարկվել մեծ քանակությամբ զինամթերք՝ ներառյալ տարբեր տրամաչափի ականանետեր»։
Նշվում է, որ դրանք Հայաստան են բերվել Վրաստանի տարածքով։ Խալաֆովը նշել է, որ Սերբիայի այդ քայլը, որը «կրում է Հայաստանի օկուպացիոն քաղաքականության աջակցության բնույթ եւ ուղղված է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ», խորը ափսոսանքի եւ հիասթափության զգացում է առաջացնում Ադրբեջանի ժողովրդի եւ ղեկավարության մոտ:
«Նման գործողությունները վնաս են հասցնում երկու երկրների միջեւ բարեկամական հարաբերություններին եւ ռազմավարական գործընկերությանը», — հայտարարել է Խալաֆովը:

МИД Азербайджана выразил  свое недовольство диппредставителю Сербии относительно «перевозки из этой страны оружия в Армению через территорию Грузии»
МИД Азербайджана выразил свое недовольство диппредставителю Сербии относительно «перевозки из этой страны оружия в Армению через территорию Грузии»
Временный поверенный в делах Сербии в Азербайджане Даница Веинович в понедельник была вызвана в МИД Азербайджана, где состоялась ее встреча с заместителем министра иностранных дел страны Халафом Халафовым, сообщает haqqin.az.
В ходе встречи замглавы МИД Азербайджана заявил, что, по полученной достоверной и подтвержденной информации, из «Сербии в Армению было отправлено большое количество боеприпасов, включая минометы и оружие разного калибра».
Отмечается, что они были доставлены в Армению через территорию Грузии. Халафов отметил, что «тот шаг Сербии, носящий характер поддержки «оккупационной политики Армении и направленный против территориальной целостности Азербайджана», вызывает чувство глубокого сожаления и разочарования у народа и руководства Азербайджана.
«Такие действия наносят ущерб дружественным отношениям и стратегическому партнерству между двумя странами», — заявил Халафов.