Պապիկյանը կարևորում է Հունաստանի դերակատարությունը ՀՀ-ում իրականացվող պաշտպանական բարեփոխումների հարցում
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարար Նիկոս Դենդիասին ներկայացրել է Հայաստանում տեղի ունեցող պաշտպանական բարեփոխումների ընթացքը՝ կարևորելով Հունաստանի փորձագիտական և գործնական աջակցության կարիքն այդ հարցում։ Պապիկյանն այս մասին ասաց մամուլի համար հայտարարության ժամանակ։
Հայաստանի պաշտպանության նախարարը խորհրդանշական է համարում Դենդիասի այցը Հայաստան, որը հաջորդում է նախորդ շաբաթ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հունաստանի Հանրապետություն ընդգրկուն օրակարգով այցին։
«Այս ամենը վկայում է, որ մեր երկու երկրների միջև առկա են բարձր մակարդակի քաղաքական հարաբերություններ, որոնք հիմնված են երկու երկրների ժողովուրդների ավանդական բարեկամության, փոխադարձ օգնության, պատրաստակամության, արժեքների և ընդհանուր մոտեցումների վրա»,- ընդգծեց Պապիկյանը։
Նրա խոսքով՝ այս հարաբերություններում իր ուրույն տեղն ունի համագործակցությունը պաշտպանական ոլորտում։
«Այն իրականացվում է փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով, որոնց մի մասն ավանդական բնույթն են կրում և իրականացվում են Հայաստանի անկախացումից հետո երկու երկրների միջև ձևավորված պաշտպանության բնագավառում համագործակցության հենց սկզբից, իսկ մյուս մասը՝ պայմանավորվածությունների արդյունքում ձևավորված նոր ոլորտներ։
Ավանդական ոլորտներից են ռազմական կրթությունը, անձնակազմերի վերապատրաստումը, փորձի և տեղեկատվության փոխանակումը, ռազմաքաղաքական խոհրդակցությունները և այլն»,- նշեց Պապիկյանը։
Նախարարը հայտնեց նաև, որ Հունաստանի իր գործընկերոջ հետ քննարկել է  ռազմատեխնիկական համագործակցությանն առնչվող հարցեր։
«Մասնավորապես, կարևորել ենք 2023 թվականի դեկտեմբերին իմ՝ Հունաստան կատարած այցի ընթացքում ստորագրված Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Հունաստանի Հանրապետության կառավարության միջև ռազմատեխնիկական համագործակցության մասին համաձայնագրի վավերացումից հետո ռազմատեխնիկական համագործակցությանը նոր շունչ հաղորդելը»,- եզրափակեց Պապիկյանը։

Министр обороны Армении придает важность роли Греции в проводимых в Армении реформах в сфере обороны
Министр обороны Сурен Папикян представил министру национальной обороны Греции Никосу Дендиасу реформы в сфере обороны Армении, подчеркнув необходимость консультативной и практической поддержки Греции в этом вопросе. Օб этом Папикян сказал в ходе заявления для прессы.
Министр обороны Армении назвал символическим визит Дендиаса в Армению, который последовал за визитом премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна в Республику Греция с комплексной повесткой дня, состоявшийся на прошлой неделе.
«Все это доказывает, что между нашими двумя странами существуют политические отношения высокого уровня, которые основаны на традиционной дружбе, взаимопомощи, желании, ценностях и общих подходах народов обеих стран», - подчеркнул Папикян.
По его словам, свое место в этих отношениях имеет и сотрудничество в сфере обороны.
«Оно осуществляется по направлениям, представляющим взаимный интерес, часть из которых носят традиционный характер и осуществляются с самого начала сотрудничества в сфере обороны, сложившегося между двумя странами после обретения Арменией независимости, другая часть - новые направления, образовавшиеся в результате соглашений.
К традиционным направлениям относится военное образование, подготовка кадров, обмен опытом и информацией, военно-политические коалиции и т.д.», - сказал Папикян.
Министр сообщил, что обсудил со своим греческим коллегой вопросы военно-технического сотрудничества.
«В частности, мы подчеркнули необходимость придать новый импульс оборонному сотрудничеству после ратификации соглашения о военно-техническом сотрудничестве между правительством Республики Армения и правительством Республики Греция, подписанного во время моего визита в Грецию в декабре 2023 года, - заключил Папикян.