Նոր մանրամասներ ORSIS-ի գործով. Ու՞մ հետ է  էքսկլյուզիվ վիսկի խմել ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալը, ի՞նչ են նրանք խոսել և ի՞նչու է այդ մասին լռում ընկերությունը
Ռուսական ORSIS զենք մատակարարող  ընկերության և Հայաստանի պաշտպանության նախարարության շուրջ չկայացած մրցույթի պատճառով հասունացած սկանդալը նոր թափ է հավաքում:
InfoPort.am-ի աղբյուրները այս աղմկահարույց պատմության շուրջ նոր ուշագրավ մանրամասներ են բացահայտում: Ամեն ինչ սկսվեց նրանից, որ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի երկու գնդապետներ՝ Գևորգ Մանուկյանն ու Արթուր Գաստյանը 2017 թվականին Հայաստանում բացեցին ռուսական ORSIS ընկերության հայաստանյան ներկայացչությունը՝ ORSIS ARMS-ը, ինչն արդեն իրենց կողմից օրենքի խախտում էր, քանի որ ուժային կառույցների աշխատակիցներն իրավունք չունեն զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ։ Եվ արդեն 2017 թվականից սկսած ՝ ORSIS ARMS ընկերությունը ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ վերը նշված գնդապետերի ղեկավարությամբ պարբերաբար մասնակցել և հաղթել է ՀՀ ՊՆ տարբեր մրցույթներում։ Ինչպես պարզաբանել Է կայքի աղբյուրը, այդ ամենը տեղի է ունեցել, իհարկե, պաշտոնական լիազորությունների, կապերի եւ տարբեր տեսակի տեղեկատվության հասանելիության շնորհիվ, որոշ դեպքերում նույնիսկ կոնսպերատիվ:
Սակայն վերջին մրցույթը, որը կայացավ 2019 թվականի մայիսին, և որին, ի դեպ, տարօրինակ զուգադիպությամբ, մասնակցում էր միայն ORSIS ընկերությունը, անկանխատեսելի ընթացք ստացավ՝ այն պարզապես չեղարկվեց։ ՀՀ ՊՆ պաշտոնական վարկածի համաձայն ՝ բյուրոկրատական բնույթի խնդիրների պատճառով։ ORSIS-ը, իր հերթին, մեղադրում է ՊՆ-ին մրցույթի կանխամտածված տապալման մեջ: Սակայն, ըստ InfoPort.am ՀՀ ՊՆ-ին մոտ կանգնած աղբյուրների, մրցույթի ձախողման պատճառ է հանդիսացել այն փաստը, որ մարտական ջերմատեսիլ սարքերի փոխարեն ORSIS-ը փորձել է հայկական կողմին մատակարարել դրանց որսորդական տարբերակները այն էլ շուկայականից շատ ավելի բարձր գներով: Ստացվում է, որ որոշ շահագրգիռ անձինք, պատրաստ էին վտանգի տակ դնել հազարավոր հայ զինվորների կյանքեր, և այս գործարքը կարող էր բարեհաջող իրականացվել, եթե չլիներ ՀՀ ՊՆ զգոնությունը եւ մրցույթի ձախողումը: Եվ այս ամենը ՀՀ ԶՈՒ գնդապետների բարձր հովանու ներքո։ Ի դեպ, ըստ որոշ տեղեկությունների ՝ այս գործի հետևում կանգնած են ոչ միայն վերը նշված գնդապետները, այլև որոշ գեներալներ։
Սակայն արդեն 2019-ի մայիսին, երբ սկսվեց ընկերության և ՀՀ պաշտպանության նախարարության միջև կոնֆլիկտը խափանված մրցույթի պատճառով, ORSIS ARMS-ի հիմնադիրների կազմում տեղի ունեցավ փոփոխություն։  Գնդապետ Արթուր Գալստյանի փոխարեն հիմնադիրների կազմում հայտնվում է ՀՀ քաղաքացի Վերգինե Սարգսյանի անունը ։  Նա ընկերությունում ստանում է Գալստյանի բաժնեմասը։ Ըստ InfoPort.am-ի տեղեկությունների  Վերգինե Սարգսյանը ORSIS ARMS-ի շահերը ներկայացնող փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանի կինն է: Ի դեպ, այդ տեղեկությունը չի հերքում նաև ինքը ՝ Սիրունյանը։
Հատկանշական է, որ նույնիսկ այս պատմությունը ի հայտ գալուց հետո գնդապետներ Գալստյանն ու Մանուկյանը դեռ շարունակում են աշխատել ՀՀ ԶՈՒ համակարգում։ Արթուր Գալստյանը ներկայումս ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ռազմա-տեղագրական բաժնի պետն է, իսկ արդեն պաշտոնաթող գնդապետ Գևորգ Մանուկյանը ևս աշխատում է ԶՈՒ կառույցներից մեկում է: Հնարավոր է մենք հաջորդիվ անրադառնանք այն փաստին, թե ով է նրանց հովանավորում։
Իսկ հիմա վերադառնանք մեր օրեր։ Ինչպես հայտնի է, ORSIS ARMS ընկերության և չկայացած մրցույթի շուրջ սկանդալն անդրադարձել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Մակար Ղամբարյանին։  ORSIS ARMS-ի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը դիմել է Հատուկ քննչական ծառայություն ՝ Ղամբարյանի կողմից Պաշտպանության նախարարությանը նվիրաբերված որսորդական հրացանը յուրացնելու փաստի առթիվ:
Սակայն InfoPort.am-ի աղբյուրների պնդմամբ ամեն ինչ այդքան էլ այդպես չի եղել։ Ըստ աղբյուրի՝ ORSIS-ի ռուսաստանյան ներկայացուցիչը իսկապես ձեռնունայն չի եկել փոխնախարար Ղամբարյանի մոտ եւ բացի որսորդական հրացանը իր հետ բերել է նաև ոչ պակաս թանկանոց վիսկի։ Աղբյուրի խոսքով ՝ խմիչքի արժեքը տատանվել է 6 հազար դոլարի սահմաններում։  Այս դեպքում ինչու՞ փաստաբան Սիրունյանը չի հիշատակում գերթանկարժեք խմիչքի մասին և միայն շեշտում է որսորդական հրացանը յուրացնելու փաստը։ Դա էլ իր բացատրությունը ունի։  Բանը նրանում է, որ փոխնախարարն անմիջապես բացել է այդ շիշը և ռուս հյուրի հետ միասին համտեսել թանկարժեք ըմպելիքը։  Ի՞նչ է քննարկվել բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից էլիտար խմիչքի բաժակի շուրջ։ Ինչպես պարզաբանել Է կայքի աղբյուրը, այդ հանդիպման ժամանակ խոսք է գնացել տենդերի ժամանակ ռուսական ընկերության համար բյուրոկրատական քաշքշուկների վերացման հարցը: Աղբյուրի պնդմամբ ՝ որսորդական հրացանը, ինչպես նաև վիսկին, նախատեսված են եղել Ղամբարյանի, այլ ոչ թե ՀՀ Պաշտպանության նախարարության համար։ Սակայն հետագայում, երբ տենդերը խափանվել է, այդ դրվագը շրջվել է Ղամբարյանի դեմ ՝ ռուսական ընկերությունը նրան մեղադրեց "չարաբաստիկ" հրացանը յուրացնելու մեջ։  Եվ եթե յուրացման փաստը հաստատվի քննության կողմից, Ղամբարյանը կկրի իր արժանի պատիժը։
Գործի մյուս դրվագը, որի առնչությամբ Սիրունյանը նույնպես դիմել է ՀՔԾ, վերաբերում է փոխնախարար Ղամբարյանի օգնականին, ով փաստաբանի հավաստմամբ, կապ է հաստատել նրա հետ և փորձել ներազդել պաշտպանի վրա, նրան համոզելով վերջ տալ իրավական գործընթացներին՝ այսպիսով  խոչընդոտելով նրա մասնագիտական գործունեությանը։ Այս դրվագի առնչությամբ, InfoPort.am-ի աղբյուրը հայտնեց, որ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանի անմիջական պահանջով Ղամբարյանի օգնականն ազատվել է պաշտոնից:
InfoPort.am-ը շարունակելու է հետևել այս աղմկահարույց պատմության շուրջ ծավալվող իրադարձություններին և տեղյակ պահել իր ընթերցողներին զարգացումների վերաբերյալ։

Новые подробности по делу ORSIS։ С кем пил эксклюзивное виски замминистра обороны РА, о чем шел разговор, и почему об этом молчит компания-поставщик?
Скандал вокруг несостоявщегося тендера в Министерстве обороны Армении с участием  российской оружейной компании ORSIS набирает новые обороты.
Источники InfoPort.am в оборонных кругах, рассказали новые примечательные подробности этой резонансной истории. И так, все началось с того, что два полковника Генштаба ВС РА Геворг Манукян и Артур Галустян в 2017 году открыли в Армении армянскую дочку российской компании ORSIS (ORSIS ARMS), что уже с их стороны было нарушением закона, поскольку сотрудники силовых структур не вправе заниматься предпринимательской деятельностью. И уже начиная с 2017 года, компания ORSIS ARMS под руководством вышеуказанных полковников Генштаба ВС РА периодически принимала участие и побеждала в различных тендерах МО РА. Как пояснил источник портала, все это происходило, конечно же, благодаря использованию должностных полномочий, связей и доступа к различного рода информации, в некоторых случаях даже консперативной.
Однако на последнем тендере МО РА в мае 2019 года , в котором, кстати, по странному стечению обстоятельств, участие принимала только лишь компания ORSIS, произошла заминка – тендер попросту был аннулирован. По официальной версии МО РА, произошли проблемы бюрократического характера. ORSIS, в свою очередь, обвиняет МО в преднамереном срыве тендера. Однако, согласно информации InfoPort.am из источников, близких к МО РА, причиной срыва тендера стал тот факт, что вместо боевых тепловизионных прицелов ORSIS пыталась поставить армянским ВС их охотничьи аналоги и по гораздо высоким, нежели рыночные, ценам. Получается, что некоторые заинтересованные лица, корысти ради, были готовы поставить под угрозу тысячу жизней армянских солдат. И эта сделка могла ба быть доведена до успешного конца, если бы не бдительность МО и срыв тендера. И все это под высоким патронажем полковников ВС РА. Кстати, по некоторой информации, за этим делом стоят не только вышеуказанные полковники, но и некоторые генералы.
Однако уже в мае 2019 года, когда начался конфликт компании с Минобороны РА по причине сорванного тендера, в составе учредителей ORSIS ARMS произошло изменение. Вместо полковника Артура Галустяна в составе учредителей появляется имя гражданки Армении Вергине Саркисян. Она получает долю Галустяна в компании. По информации InfoPort.am, Вергине Саркисян является супругой адвоката, представляющего интересы ORSIS ARMS Александра Сируняна. Кстати, эту информацию не опровергает и сам Сирунян.
Примечательно, что даже после всплытия всей этой истории, полковники Галустян и Манукян все еще продолжают работать в структуре ВС РА - Артур Галстян в настоящее время является начальником военно-топографического отдела Генштаба ВС Армении, а уже отставной полковник Геворг Манукян также числится в одной из структур ВС. Почему эти офицеры даже после всплытия этой скандальной истории продолжают работать в структуре ВС РА, кто их крышует, возможно, мы расскажем в наших последующих материалах.
А теперь вернемся в наши дни. Как известно, скандал вокруг компании ORSIS ARMS и несостоявшегося тендера затронул имя замминистра обороны РА Макара Гамбаряна. Адвокат ORSIS ARMS Александр Сирунян обратился в Специальную следственную службу по факту присвоения Гамбаряном охотничьего ружья, подаренного, по словам адвоката, представителем компании Министерству обороны.
Однако источники InfoPort.am рассказали новые примечательные подробности встречи замминистра Гамбаряна с российским представителем ORSIS. Согласно источнику, охотничье ружье было не единственным «презентом», с  которым представитель компании пожаловал к Гамбаряну. Он с собой привез не менее дорогое, чем это ружье, виски. По словам источника стоимость напитка колебалась в районе $4 тысяч. Почему в этом случае адвокат Сирунян говорит лишь о факте присвоения охотничьего ружья, и не упоминает об эксклюзивном виски. А все потому, как пояснает источник, что замминистра сразу же открыл эту бутылку и выпил дорогой напиток вместе с российским гостем. Что же обсуждали за рюмкой элитного напитка высокопоставленные особы? Как пояснил источник, во время этой встречи речь шла о возможностях обхождения бюрократических проволочек при участии российской компании в тендере. По утверждению источника, охотничье ружье также, как и виски было предназначено для Гамбаряна, а не для Минобороны РА. Однако, впоследствии, когда тендер был сорван, сей эпизод обернулся против Гамбаряна - его обвинили в присвоении «злосчастного» ружья. И если факт присвоения подтвердится следствием, Гамбарян понесет заслуженное наказание.
Другой эпизод дела, с которым Сирунян также обратился в ССС, касается помощника замминистра Гамбаряна, который, выйдя на связь с адвокатом, по словам последнего, пытался воспредпятствовать его профессиональной деятельности, уговаривая его отказаться от уголовного дела. По данному эпизоду, источники InfoPort.am, сообщили, что по непосредственному требованию министра обороны Давида Тонояна, помощник Гамбаряна уволен от должности.
InfoPort.am продолжит следить за развитием ситуации вокруг этой нашумевшей истории и знакомить своих читателей с новыми подробностями дела.