Ջերմուկին ամենամոտ գտնվող ադրբեջանական ստորաբաժանումը շրջափակված է ՀՀ ԶՈՒ կողմից. ԳՇ պետ
Հակառակորդի ներթափանցումը Ջերմուկ եղել է մի ուղղությամբ, մի խումբ գրավել է մի բլուր, սակայն այդ խումբը գտնվում է հայկական ԶՈՒ-ի վերահսկողության ներքո, և եթե նրանց սնուցումը և մատակարարումը խոչընդոտվի, այդ խումբը կլքի այդ բարձունքը` միանալով իրենց հիմնական ստորաբաժանումներին, որոնք գտնվում են Ջերմուկից 7-10 կմ հեռավորության վրա (նշենք, որ մինչ վերջին ագրեսիան Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի ելման դիրքերը Ջերմուկից 11 կմ հեռավորության վրա էին):
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԶՈՒ ԳՇ պետ Էդուարդ Ասրյանը: Այդուհանդերձ Նա հավաստեց, որ իրավիճակը գտնվում է ՀՀ ԶՈՒ վերահսկողության ներքո և թշնամին չի կարող էլ ավելի առաջանալ ՀՀ տարածքով: Որպես դրական լուր Ասրյանը նշեց այն հանգամանքը, որ թշնամական 50-60 հոգանոց ստորաբաժանում հյուսիային հատվածում այսօր առավոտյան ետ է քաշվել ընդհուպ մինչև սահմանագիծ:
Նշենք, որ Ադրբեջանն իր հարձակողական գործողությունների արդյունքում ունեցել է որոշակի հաջողություններ և մխրճվել ՀՀ ինքնիշխան տարածք՝ 8,5 կմ լայնությամբ ճակատով, մինչև 7,5 կմ խորությամբ։
Ներկա դրությամբ Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումների խմբերը գտնվում են Ջերմուկ քաղաքի մատույցներից 4,5 կմ հեռավորության վրա։ Ներքին Հանդի և Շորժայի ուղղությամբ ադրբեջանցիները մխրճվել են 1.5, Իշխանասարի ուղղությամբ՝ կես կմ:

В настоящее время подразделения противника находятся в 4,5 км от города Джермук: ГШ РА
Проникновение противника в Джермук было в одном направлении, одна азербайджанская группа захватила один холм, однако эта группа находится под контролем армянских ВС, и если их питание и снабжение будет отрезано, эта группа покинет высоту и присоединится к своим основным подразделениям, которые находятся в 7-10 км от Джермука (отметим, однако, что до последней агрессии исходные позиции азербайджанских ВС были в 11 км от Джермука). Об этом в беседе с журналистами заявил начальник Генштаба ВС Армении Эдуард Асрян.
Тем не менее, он заверил, что ситуация находится под контролем ВС РА, и враг не может еще больше продвинуться по территории РА. В качестве положительной новости Асрян отметил то обстоятельство, что вражеское подразделение из 50-60 человек на северном участке сегодня утром отступило вплоть до границы РА.
Отметим, что в результате своих наступательных действий Азербайджан добился определенных успехов и врезался в суверенную территорию РА с фронтом шириной 8,5 км и глубиной до 7,5 км. В настоящее время группы подразделений ВС Азербайджана находятся в 4,5 км от окраины города Джермук. В направлении Неркин Ханда и Шоржи азербайджанцы врезались в территорию Армении на 1,5 км, в направлении Ишханасара - на 0,5 км.