Ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում շփման գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական զինուժի, ծանր տեխնիկայի տեղաշարժ. Թովմասյան
Ադրբեջանական զինուժի և ծանր տեխնիկայի կուտակումներ Հայաստանի և Արցախի սահմաններին, պատերազմի լրջագույն վտանգ և սպառնալիք կա: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը՝ հավելելով, որ հրատապ գրություններ է ուղարկել միջազգային բոլոր գործընկերներին:
՛՛Ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ Արցախում շփման գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական զինուժի, ծանր տեխնիկայի տեղաշարժ․ սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների համար է անգամ այն տեսանելի:
Հրատապ գրություններով դիմել եմ միջազգային բոլոր գործընկերներիս՝ ահազանգելով Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում հարաբերական կայունության լրջագույն սպառնալիքների, Ադրբեջանի տարածքային նկրտումների մասին, որն արտահայտվում է թե Ալիևի ծավալապաշտական հռետորաբանությամբ, երբ Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն տարածքն անվանում է «Արևմտյան Ադրբեջան», իսկ Արցախը՝ «Ադրբեջան», թե արդեն շուրջ 100 օր Արցախի շրջափակմամբ՝ հումանիտար աղետի ծանրագույն հետևանքներով, և թե Հայաստանի Հանրապետության, ինչպես նաև Արցախի Հանրապետության շփման գծերի ողջ երկայնքով ադրբեջանական զինուժի կուտակած ծանր տեխնիկայով։
Ադրբեջանի ագրեսիայի և ցեղասպան քաղաքականության շարունակականությանն են ծառայում միջազգային հանրության կողմից համապատասխան գործողությունների ձեռնարկման բացակայությունը կամ սին դատապարտումները:
Փաստ է այն, որ Ադրբեջանը ոչ միայն կոպտագույնս խախտում է միջազգային իրավունքի մի շարք սկզբունքներ, այլև չի կատարում Արդարադատության միջազգային դատարանի պահանջը, այն է՝ երաշխավորել Բերձորի միջանցքով երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների անխափան տեղաշարժը։
Միջազգային գործընկերներից խնդրել եմ գործուն և կանխարգելիչ քայլերի իրականացում՝ նպաստելու Ադրբեջանի կողմից պլանավորված հնարավոր էսկալացիայի կանխմանը, թույլ չտալու հայերի նկատմամբ նոր ցեղասպանության իրագործումը:
Հ.Գ. Հուսամ՝ ՀՀ սահմանի ողջ երկայնքով տեղակայված ԵՄ դիտորդները և Արցախի սահմանները հսկող ռուս խաղաղապահ զորակազմը տեղում իրավիճակը ճիշտ կգնահատեն՝ դրանից բխող պատժիչ հետևանքներով՛՛,-նշել է նա:

Вдоль границы Армении и Арцаха наблюдается передвижение азербайджанских вооруженных сил и тяжелой техники: Товмасян
Скопление азербайджанских вооруженных сил и тяжелой техники вдоль границы Армении и Арцаха создает серьезную опасность и угрозу войны. Я разослала СРОЧНЫЕ письма всем своим зарубежным коллегам. Об этом на своей странице в Фейсбуке написала Председатель Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам Национального собрания Республики Армения, беспартийная Тагуи Товмасян
''Вдоль границы Армении и Арцаха наблюдается передвижение азербайджанских вооруженных сил и тяжелой техники: это видно даже жителям приграничных населенных пунктов.
Я направила всем своим международным партнерам срочные письма, предупреждая о серьезных угрозах относительной устойчивости в регионе со стороны Азербайджана, территориальных амбициях Азербайджана, что выражается как в экспансионистской риторике Алиева, когда он называет суверенную территорию Республики Армения «Западным Азербайджаном» и Арцах «Азербайджаном», так и в том, что около 100 дней Арцах находился в блокаде с тяжелейшими последствиями гуманитарной катастрофы. Все это происходит на фоне размещения тяжелой техники азербайджанскими вооруженными силами на линиях соприкосновения Республики Армения и Республики Арцах.
Отсутствие соответствующих действий или формальное осуждение со стороны международного сообщества способствуют продолжению азербайджанской агрессии и политики геноцида.
Фактом является то, что Азербайджан не только грубо нарушает ряд принципов международного права, но и не выполняет требование Международного Суда ООН, а именно - гарантировать бесперебойное движение граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях через Бердзорский коридор.
Я обратилась к международным партнерам с просьбой предпринять эффективные и превентивные меры с целью предотвращения планируемой Азербайджаном возможной эскалации и осуществления нового геноцида против армян.
П. С. Надеюсь, что наблюдатели ЕС, дислоцированные вдоль границы РА и российские миротворцы, охраняющие границу Арцаха, пребывая на месте правильно оценят ситуацию, и за этим последуют карательные последствия'',-отметила она.