Հորդանան-Հայաստան զենքի տրանզիտ. ՕՍԱ-ԱԿՄ ՀՕՊ-երի գնման  գործարքի մանրամասներ (մաս 2)
InfoPort.am-ը շարունակում է իր հետաքննությունը կապված Հայաստանի կողմից ՕՍԱ-ԱԿՄ հակաօդային պաշտպանության համակարգերի ձեռք բերման հետ:
Կայքին նոր ուշագրավ մանրամասներ են հայտնի դարձել գործարքից: Եվ այսպես, ըստ ՊՆ մեր աղբյուրների, ինչպես նաև այլ հետազոտությունների արդյունքում մեզ հայտնի դարձավ, որ համակարգերը Հայաստանը միջնորդ ընկերության միջոցով ձեռք է բերել Հորդանանից:
Հորդանանը այդ ՕՍԱ-ԱԿՄ համալիրները վաճառքի էր հանել մի շարք զենքերի հետ համատեղ, մեկ փաթեթով, դրանք հիմնականում խորհրդային արտադրության տարբեր զենքեր են եղել` մասնավորապես մեծ քանակությամբ БМП-2-ներ:
Վաճառքն իրականացվել է մրցույթային կարգով 2017 նոյեմբերի 2, մրցույթը հաղթել է բուլղարական ընկերություն, որն էլ արդեն գնած զենքերը տեսակավորել է և ՕՍԱ-ԱԿՄ-ները առաջարկել է գործարար Դավիթ Գալստյանի ընկերությանը: Բուլղարական ընկերությունից ձեռք բերելով ՕՍԱ-ԱԿՄ-ները` վերջինս արդեն տեղում սկսել է դրանց նախնական տեխնիկական վերանորոգումը և նախապատրաստությունը Հայաստան տեղափոխելու համար:
Առհասարակ Դավիթ Գալստյանի ընկերությունը Հորդանանում զենքի առևտրի մեծ փորձ ունի: Հատկանշական է, որ մինչ այս Հորդանանի հետ նրա ռազմական գործարքները որևէ առնչություն չեն ունեցել Հայաստանի Հանրապետության հետ: Նյութին կից նկարները ապացուցում են այս ինֆորմացիայի իսկությունը:
Ձեռք բերված զենքերը համապատասխան մասնագետները մոտ վեց ամիս կարգի են բերել, որոշակի վերանորոգում կատարել, բերելով այնպիսի վիճակի, որ դրանք իրենց ընթացքով տեղափոխվեն և բարձրանան ինքնաթիռները:
ՕՍԱ-ԱԿՄ ները Հայաստանի Հանրապետություն տեղափոխելու համար օգտագործվել է տաս բեռնատար ինքնաթիռներ, որոնց համար վճարվել է 4,5 մլն ԱՄՆ դոլար: ՀՀ բերված ՕՍԱ-ԱԿՄ-ները մեր երկրում արդեն անցել են կապիտալ վերանորոգում և Հայաստանում յուրացված տեխնոլոգիաներով կատարելագործում: Այդ մասին, ի դեպ, ՊՆ ավելի վաղ հայտնել էր: Այս աշխատանքների ծախսերը, ինչպես InfoPort.am-ը գրել էր իր առաջին, հետաքննության մեջ ներառված են գործարքի արժեքի մեջ` այսինքն վերանորոգման և կատարելագործման ծախսերի համար Հայաստանի արդյունաբերական ձեռնարկություններին վճարվել է:
Այժմ անդրադառնանք այն հարցադրումներին, թե ինչու է ՀՀ-ն ՊՆ-ն գործարքը կնքելիս նախապատվությունը տվել հենց Դավիթ Գալստյանի առաջարկին:
1. Նախ Դավիթ Գալստյանի կազմակերպության հետ դեռ տաս տարի առաջ եղել է համապատասխան պայմանագիր, որի իրականացման համար ՀՀ-ն նրան որպես կանխավճար վճարել էր շուրջ 15 մլրդ դրամ, սակայն գործարքը չէր կայացել մատակարար կողմի պատճառով (այս մասին InfoPort.am-ը նույնպես գրել էր իր նախորդ անդրադարձում):
2. Հորդանանի կողմից առաջարկված ՕՍԱ-ԱԿՄ-երը գնային առումով եղել են ամենաէժանը: Ձեռք բերված «ՕՍԱ-ԱԿՄ»-երը մի քանի հարյուր միավոր հրթիռներով ՀՀ պետբյուջեին արժեցել են 600 000 ԱՄՆ դոլար` ներառյալ դրանց վերանորոգումն ու կատարելագործումը տեղում:
Համեմատության համար նշենք, որ այդ ժամանակահատվածում Հայաստանը համալիրների ձեռք բերման առաջարկ է ստացել նաև Բելառուսի «Белвнешпромсервис» պետական հիմնարկությունից, որով մեկ «ՕՍԱ-ԱԿ»-ի գինը սահմանված է եղել 10.3 մլն ԱՄՆ դոլար:
«ՕՍԱ-ԱԿ» զենիթահրթիռային համալիրներ ձեռք բերելու առաջարկ ՀՀ-ն ստացել նաև Ռուսաստանից (խոսքը վերաբերել է անվճար համալիրներին): Սակայն առաջարկվող համալիրների մնացորդային ռեսուրսները հիմնովին վերանորոգման կարիք են ունեցել: Ինչը գնային առումով վերջնահաշվարկում ավելի թանկ կլիներ երկրի համար, որակական առումով էլ` խնդրահարույց:
1. Հորդանանի կողմից առաջարկված ՀՕՊ-երը տեխնիկական առումով եղել են ամենաթարմը: Մասնագետները լավ գիտեն, որ Հորդանանը այս զենքերը գրեթե չի օգտագործել: Ըստ ոլորտի գիտակների, Հորդանանը, որը իր սպառազինության մեծ մասը գնում է արևմտյան երկրներից, մշտապես որոշակի զենքեր գնել է նաև ԽՍՀՄ-ից ու ՌԴ-ից, և համեմատած շատ այլ արաբական երկրների դրանք լավ է պահպանում և քիչ շահագործում:
2. Հորդանանից բերված ՕՍԱ-ԱԿՄ-ների հետ բերվել է մեծ քանակի լրացուցիչ սարքավորում և պահեստամասեր, որի ծախսերը նույնպես ներառված են գործարքի ընդհանուր գումարի մեջ: Այս մասին մենք ևս գրել էինք մեր նախորդ անդրադարձում:
ՊՆ-մեր աղբյուրները նշում են, որ այս և բազում այլ մրցույթային գործարքներ իրականում շատ դժվար են իրականացվում, որպես կանոն ոչ փորձառու ընկերությունները հաճախ ցածր գներով հաղթում են տարբեր մրցույթներում, այդ թվում նաև զենքերի մատակարարման ոլորտում, սակայն հետո դրանց մատակարարման հետ բազում խնդիրներ են ի հայտ գալիս, դատական հայցեր և այլն: Հիշեցնենք, որ նման դատական գործերն ու մատակարարման խնդիրները մենք ևս լուսաբանել ենք:

Оружейный транзит Иордания-Армения: Подробности сделки по закупу ПВО Оса-АКМ (часть 2)
InfoPort. am продолжает свое расследование в связи с приобретением Арменией систем противовоздушной обороны Оса-АКМ.
Итак, согласно нашим источникам в МО, а также другим исследованиям, нам стало известно, что эти системы Армения приобрела через посредническую компанию из Иордании.
Иордания выставила на продажу системы Оса-АКМ вместе с рядом видов вооружения в одном пакете, это в основном были оружия советского производства, в частности большое количество БМП-2.
Продажа была осуществлена в конкурсном порядке 2 ноября 2017 года. В конкурсе победила болгарская компания, которая просортировав приобретенное оружие, предложила Оса-АКМ компании бизнесмена Давида Галстяна. Приобретя у болгарской компании системы ПВО, данная компания уже на месте начала их предварительный технический ремонт и подготовку для переправки в Армению.
Сам Давид Галстян и возглавляемые им компании имеют большой опыт торговли оружием с Иорданией. Примечательно, что до этого его военные сделки с этой страной не имели никакого отношения к Республике Армения. Фотографии к материалу, доказывают достоверность этой информации.
Приобретенное оружие соответствующие специалисты  на протяжении шести месяцев приводили  в порядок, отремонтировав их, приведя в состояние, при котором ПВО сами поднялись в грузовые самолеты.
Для перевозки Оса-АКМ в Республику Армения потребовалось десять грузовых самолетов, за транспортировку было выплачено 4,5 млн долларов США. Привезенные в РА Оса-АКМ в нашей стране уже перешли на капитальный ремонт и усовершенствование по освоенным в Армении технологиям. Об этом, кстати, ранее в Минобороны сообщили. Расходы на эти работы, как писал InfoPort. am в своем первом расследовании, включены в стоимость сделки, то есть за ремонт и усовершенствование ПВО промышленным предприятиям Армении была выплачена соответствующая сумма.
Теперь обратимся к вопросам о том, почему МО при заключении сделки отдало предпочтение именно предложению, представленному компанией Давида Галстяна.
Во-первых, с возглавляемой Давидом Галстяном компанией РА еще десять лет назад заключила соответствующий договор, для реализации которого в качестве предоплаты заплатила ему около 15 млрд драмов, однако сделка не состоялась по вине стороны поставщика (об этом InfoPort.am также написал в своем предыдущем расследовании).
Кроме того, предложение Иордании в ценовом соотношении было самым выгодным.  Приобретенные "Оса-АКМ" с несколькими сотнями единиц ракет обошлись госбюджету Армении в 600 000 долларов США, включая их ремонт и усовершенствование на месте.
Для сравнения отметим, что за этот период Армения получила предложение о приобретении комплексов и от Белорусского госучреждения «Белвнешпромсервис», согласно которому цена одного "Оса-АК" была установлена в размере 10,3 млн долларов США.
Предложение о приобретении зенитно-ракетных комплексов "Оса-АК" Армения получила и от России (речь шла о бесплатных комплексах). Однако остаточные ресурсы предлагаемых комплексов нуждались в капитальном ремонте, по причине чего они в ценовом плане обошлись бы дороже, а в качественном плане были бы проблематичными.
Предложенные Иорданией ПВО были самыми качественными в техническом плане. Специалисты хорошо знают, что Иордания практически не использовала это оружие. По словам экспертов, Иордания, которая покупает большую часть своего вооружения у западных стран, постоянно закупала определенные виды вооружения и у СССР и РФ, и по сравнению со многими другими арабскими странами она хорошо сохраняет и мало эксплуатирует приобретаемое оружие.
С привезенными из Иордании Оса-АКМ было доставлено также большое количество дополнительного оборудования и запасных частей, расходы на которые также включены в общую сумму сделки. Об этом мы также писали в своей предыдущей статье.
Наши источники в Минобороны отмечают, что эти и многие другие сделки по закупу оружия на самом деле осуществляются очень трудно. Как правило, неопытные компании часто выигрывают тендеры по низким ценам, однако потом возникают многочисленные проблемы с их поставками, дело нередко доходит до суда. К подобным сделкам и судебным искам с оружейными поставками мы и раньше обращались в наших расследованиях.