Ես իմ ծառայությունը հայրենիքին շարունակելու եմ այլ կարգավիճակով. Օնիկ Գասպարյան
Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ կապված իր պաշտոնանկության հետ։ Հայտարարության մեջ մասմավորապես ասվում է.
«Հարգելի՛ հայրենակիցներ, զինակից ընկերներ,
10․03․2021թ․ Հայաստանի Հանրապետության կառավարության պաշտոնական կայքէջում հրապարակվել է Հանրապետության վարչապետի հայտարարությունը՝ ինձ ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետի պաշտոնից իրավունքի ուժով ազատված համարելու մասին։
Իմ դիրքորոշումն անփոփոխ է․ ինչպես հրապարակված հայտարարությունը, այնպես էլ պաշտոնից ազատման ողջ գործընթացը հակասահմանադրական են, ինչը հերթական անգամ հաստատում է, որ առկա ճգնաժամի հայրենանպաստ լուծումը հնարավոր է ապահովել բացառապես Հանրապետության վարչապետի հրաժարականի և արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում։
Հայաստանի Հանրապետությունում Սահմանադրության և իրավունքի գերակայությունն ապահովելու և ուժը բացառապես իրավունքի հիման վրա իրացնելու նպատակով դիմել եմ ՀՀ վարչական դատարան։
Ես իմ ծառայությունը հայրենիքին և հայ ժողովրդին շարունակելու եմ այլ կարգավիճակով։
Հարգելի՛ գեներալներ, սպաներ և զինվորներ, Զինված ուժերի բացառիկ առաքելությունը հայրենիքի անվտանգության ապահովումն է, ուստի հորդորում եմ շարունակելու ձեր անձնուրաց և ազգանվեր ծառայությունը բացառապես հայրենիքին և ժողովրդին՝ հանուն Զինված ուժերի զարգացման և Հայաստանի ու Արցախի հզորացման։

Продолжу службу Родине и армянскому народу в ином статусе: Оник Гаспарян
Начальник Генштаба ВС Армении генерал-полковник Оник Гаспарян выступил с обращением относительно вопроса своего освобождения с занимаемой должности. В заявлении, в частности, говорится:
"Уважаемые соотечественники, товарищи по оружию! 10․03․2021 г. на официальном сайте Правительства Республики Армения было опубликовано заявление премьер-министра республики о признании меня освобожденным от должности начальника Генштаба ВС РА силой права. Моя позиция неизменна: как опубликованное заявление, так и весь процесс моего освобождения от должности антиконституционны. Это в очередной раз подтверждает то, что самым благоприятным для Родины исходом из существующего кризиса является исключительно отставка премьер-министра и проведение внеочередных парламентских выборов.
С целью обеспечения верховенства Конституции и права в Республике Армения и реализации силы исключительно на основе права я обратился в административный суд РА. Я продолжу свою службу Родине и армянскому народу в ином статусе. Уважаемые генералы, офицеры и солдаты, исключительная миссия Вооруженных сил -обеспечение безопасности Родины, посему призываю продолжить вашу самоотверженную и патриотическую службу исключительно Родине и народу во имя развития ВС и укрепления Армении и Арцаха".