ՀՀ ՊՆ-ն ավելի ուշ կանրադառնա ռուսական ԶԼՄ-երի տարածած այն լուրին, ըստ որի Ռուսաստանը նոտա է հղել Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությանը
Հայաստանի Պաշտպանության նախարարութունը դեռ չի մեկնաբանում  ռուսական ԶԼՄ-երի տարածած այն լուրին, ըստ որի Ռուսաստանը նոտա է հղել Հայաստանի պաշտպանական գերատեսչությանը:
ՀՀ ՊՆ մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը PrimeNews-ին միայն ասաց, որ ԶԼՄ-երի տարածած տեքստից երևում է, որ խոսքը նոտայի մասին չէ։ Իսկ բուն թեմային ՊՆ-ն, ըստ Հովհաննիսյանի, կանրադառնա քիչ ուշ։
Նշենք, որ քիչ առաջ ռուսական ԶԼՄ-երը տարածեցին տեղեկություն, ըստ որի, Ռուսաստանը բողոքի նոտա կհղի Հայաստանին՝ զենքի մատակարարման մրցույթի խափանման պատճառով, որին մասնակցել է ռուսական ORSIS ընկերությունը («Promtehnologii» խմբի անդամ) և պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին կխնդրի կարգավորել այս իրավիճակը։
2019-ի օգոստոսին հայտնի դարձավ, որ զենքի մատակարարման մրցույթի խափանման պատճառով, որին մասնակցել է ռուսական ընկերությունը, Հայաստանում հարուցվել է քրեական գործ՝ «ծառայության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունք» հոդվածով: Նշվում էր, որ մայիսին հանրապետության Պաշտպանության նախարարությունն իր պատմության մեջ առաջին անգամ հայտարարեց մի քանի միլիոն դոլարի ռազմական տեխնիկայի մատակարարման մրցույթ: Առաջադրված պահանջներին կարողացավ համապատասխանել միայն ռուսական ORSIS ընկերությունը:
Ըստ իրավիճակին ծանոթ գործակալության աղբյուրի՝ նոտան արդեն հասել է Արտաքին գործերի նախարարություն և շուտով դիվանագիտական ​​ուղիներով կփոխանցվի հայկական կողմին:
Գրության մեջ, որը ստորագրվել է 2019 թվականի հոկտեմբերի 22-ին ՌԴ արդյունաբերության և առևտրի նախարարի տեղակալ Օլեգ Ռյազանցևի կողմից և ուղղված ՀՀ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին, ասվում է, որ ORSIS-ի մասնակցության հայտը մրցույթին «առանց հիմնավոր պատճառների» մերժվել է, իսկ ընկերությունն «առանց հիմնավորումների ընդգրկվել է ՀՀ ԶՈՒ անազնիվ մատակարարների ցուցակում»:
Փաստաթղթից նաև հետևում է, որ ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը «ապօրինի դիմել է բանկին՝ պահանջելով վճարել  մրցույթին մասնակցելու համար բանկային երաշխիք», թեպետ օրենքով ընկերությունը պարտավոր էր այդպիսի փոխհատուցում վճարել, եթե նա շահեր մրցույթում, բայց հրաժարվել է ստորագրել պայմանագիրը:
«Խնդրում եմ դիտարկել առկա իրավիճակը և հանձնարարականներ տալ այն լուծելու ուղղությամբ», - ասվում է փաստաթղթում:

Минобороны Армении попозже обратится к распространенной российскими СМИ информации о том, что РФ направила ноту оборонному ведомству РА
Министерство обороны Армении пока не комментирует сообщения российских СМИ о том, что Россия направила ноту оборонному ведомству РА.
Пресс-секретарь МО РА Арцрун Ованнисян в беседе с PrimeNews лишь сказал, что из текста, распространенного СМИ, видно, что речь не идет о ноте. А к самой теме, по словам Ованнисяна, Минобороны обратится чуть позже.
Отметим, что российские СМИ распространили информацию о том, что Россия направит ноту протеста Армении из-за срыва тендера на поставку оружия, в котором приняла участие российская компания ORSIS (член группы«Promtehnologii») и попросит министра обороны Давида Тонояна урегулировать эту ситуацию.
В августе 2019 года стало известно, что из-за срыва тендера на поставку оружия, в котором участвовала российская компания, в Армении было возбуждено уголовное дело по статье «небрежное отношение к службе».
Согласно источнику РИА, нота уже дошла до Министерства иностранных дел и вскоре будет передана армянской стороне по дипломатическим каналам.
В письме, подписанном 22 октября 2019 года заместителем министра промышленности и торговли РФ Олегом Рязанцевым и адресованном министру обороны Армении Давиду Тонояну, говорится, что заявка на участие ORSIS в конкурсе «без обоснованных причин» была отклонена, а компания «без обоснований была включена в список нечестных поставщиков ВС Армении».
Из документа также следует, что Министерство обороны Армении «незаконно обратилось в банк с требованием выплатить банковскую гарантию для участия в тендере», хотя по закону компания обязана была выплатить такую компенсацию, если бы она выиграла тендер, но отказалась подписывать договор.