Հայաստանում ՌԴ ՊՆ Հարավային ռազմական օկրուգը մարտավարական զորավարժություններ է անցկացնում
Հոկտեմբերի 15-ին Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության Հարավային ռազմական օկրուգի ռազմաբազայի "Ալագյազ" զորավարժարանում մեկնարկել են գումարտակային մարտավարական զորավարժություններ՝ մարտական հրաձգությամբ, հայտնել են Հայաստանում ՌԴ ՊՆ Հարավային ռազմական օկրուգից:
՛՛Զորավարժությունների ընթացքում զինծառայողները մշակում են մարտի կազմակերպման եւ գումարտակային մարտավարական խմբի մեջ մտնող ստորաբաժանումների փոխգործակցության խնդիրները: Հատուկ ուշադրություն է դարձվել մարտական գործողությունների վարման փորձի կիրառման հարցերին՝ հաշվի առնելով հատուկ ռազմական գործողության ընթացքում ձեռք բերված փորձը:
Զորավարժության առաջին փուլում մշակվել են այնպիսի միջոցառումներ, ինչպիսիք են մարտական պատրաստության բարձրագույն աստիճանի բերելը, երթի անցկացումը դեպի կենտրոնացման շրջան, հրամանատարական կետերի տեղակայումը և սարքավորումը, տեխնիկայի քողարկումն ու տեղակայումը, մարտական պահպանության կազմակերպումը՛՛,-ասված է հայտարարության մեջ:

15 октября на полигоне «Алагяз» военной базы Южного военного округа Министерства Обороны Российской Федерации в Армении начались батальонные тактические учения (БТУ) с боевыми стрельбами.
В ходе учений военнослужащие отрабатывают задачи по организации боя и взаимодействию подразделений, входящих в батальонную тактическую группу. Особое внимание при проведении БТУ уделено вопросам применения опыта ведения боевых действий с учетом опыта, полученного в ходе специальной военной операции.
На первом этапе учений отработаны такие мероприятия, как приведение в высшую степень боевой готовности, совершение марша в район сосредоточения, развертывание и оборудование командных пунктов, маскировка и размещение техники, организация боевого охранения.