Հակառակորդն ունի բավականին զգալի կորուստներ․ Դավիթ Տոնոյան
Կառավարության այսօրվա արտահերթ նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի խնդրանքով ՀՀ Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրեց՝ ինչպես է ադրբեջանական խումբը փորձել ներխուժել հայկական տարածք։
Նրա ներկայացմամբ, հուլիսի 12-ին ժամը 12-ի սահմաններում Տավուշի հատվածում հայկական դիրքերին է մոտեցել «Ուազ» մակնիշի մեքենա, և անհասկանալի պատճառներով զինծառայողները դուրս են գալիս այդ մեքենայից ու շարժվում դեպի հայկական դիրքերի ուղղությամբ։
«Դիրքը գտնվում է ՀՀ տարածքում, ՀՀ սահմանի վրա։ Քանի որ շարժումը անսպասելի էր մեր զինծառայողների համար, նրանք վերադասին զեկուցելուց հետո ստանում են հրահանգ, հաշվի առնելով ադրբեջանցի զինծառայողների հնարավոր մոլորվածությունը կամ աշխարհագրության, կամ աշխարհագրական դիրքին չտիրապետելու պատճառով, կոչ անել վերջիններիս լքել տարածքը, որն իրականացվում է: Ադրբեջանական ուժերը հեռանում են՝ թողնելով մեքենան։ Դրանից հետո սկսվում է 82 մմ ականանետերով հրետակոծություն նույն ուղղությամբ, ինչպես նաև մարտական խմբերի շարժ դեպի այդ դիրքը։
Այդ շարժումը կասեցվել է հրետակոծությամբ և համապատասխան գործողություններով։ Հակառակորդը կրելով կորուստներ նահանջել է։ Մինչ այժմ նույն սցենարով տարբեր տրամաչափի հրետանու օգտագործմամբ պարբերաբար՝ 15-20 րոպեն մեկ հրադադարը խախտվում է, կրակոցներ են հնչում», - ներկայացրեց Տոնոյանը։
Բոլոր հրետակոծությունները, ըստ նախարարի, թիրախավորվում են, դիպուկահար կրակով լռեցվում են, ինչի արդյունքում հակառակորդն ունի բավականին զգալի կորուստներ։ «Մեր զինված ուժերը և համապատասխան կորպուսը շարունակում է սահմանի պահպանությունը, օպերատիվ իրավիճակը ամբողջովին վերահսկելի ու կառավարելի է», -հայտարարեց նախարարը։

Давид Тоноян рассказал о подробностях инцидента на Тавушском участке госграницы Армении
Министр обороны Армении Давид Тоноян на внеочередном заседании правительства 13 июля представил подробности инцидента на армяно-азербайджанской границе. Он сообщил, что огонь противника замалчивается, оперативная ситуация полностью контролируется.
"Вчера, 12 июля, в 12: 30 к одной из наших позиций подъехал автомобиль УАЗ, откуда по непонятным причинам вышли военнослужащие и начал двигаться в нашу сторону", - рассказал он, добавив, что позиция находится на территории РА, на границе с Азербайджаном.
"Поскольку их действия были неожиданными для наших военнослужащих, они доложили об этом командованию, получив указание с учетом возможного заблуждения азербайджанских военнослужащих приказать им покинуть территорию РА. Прислушавшись к требованию армянских военнослужащих, азербайджанцы, оставив свою машину, возвращаются обратно. После этого азербайджанцы начинают артобстрел армянских позиций из минометов 82-мм калибра. Также наблюдается движение боевых групп в сторону данной позиции, которое пресекается артобстрелом и соответствующими действиями армянских ВС. Противник, неся потери, отступает", - рассказал министр.
По его словам, на границе периодически возобновляется обстрел с использованием разнокалиберной артиллерии каждые 15-20 минут, пауза была лишь ночью с 3: 30 до 5: 30. «Все обстрелы замалчиваются снайперскими выстрелами армянской стороны, в результате чего противник понес значительные потери», - сказал он. Оперативная ситуация, отметил министр, полностью контролируется.
Премьер-министр Пашинян поинтересовался, возможно ли, что азербайджанцы пытались вернуться за оставленным у армянской стороны автомобилем, поэтому они прибегли к подобным действиям. На что министр Тоноян ответил: «Если бы они имели такое намерение, каким-то образом вышли бы с нами на связь, но они сразу начали обстрел наших позиций».