Ադրբեջանցիներն իսպառ զրկվել են որևէ գործողություն իրականացնելու հնարավորությունից. ՊՆ
Մայիսի 12-ին և 13-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ կողմից Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի սահմանային որոշ հատվածներում իրականացված սադրանքներից հետո ստեղծված իրադրությունը, մայիսի 19-ի առավոտյան դրությամբ, էական փոփոխություններ չի կրել, հայտնում է ՊՆ-ի մամուլի ծառայությունը:
Սադրանքի իրականացման բոլոր ուղղություններում թե՛ տարածքները, թե՛ ադրբեջանցի զինվորականները, և թե՛ նրանց ապահովման հնարավոր ուղիները շարունակում են գտնվել հայկական ուժերի լիարժեք վերահսկողության տակ։ Ավելին՝ նախորդ երկու օրերին ՀՀ ԶՈՒ հավելյալ ստորաբաժանումներ են բացազատվել տեղանքում, իսպառ զրկելով ադրբեջանցիներին նույնիսկ տեսականորեն որևէ գործողություն իրականացնելու հնարավորությունից, որպես իրադրության՝ իրենց համար խելամիտ լուծում թողնելով բացառապես վերադարձը ելման դիրքեր։
Այդուհանդերձ, խնդրի խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունները դեռևս ընթացքի մեջ են։ ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը լիահույս է, որ դրանք կտան ցանկալի արդյունք, և ստեղծված իրադրությունը կհանգուցալուծվի խաղաղ ճանապարհով։
Միևնույն ժամանակ, ինչպես արդեն հայտարարվել է, ողջամիտ ժամկետներում լուծման բացակայության դեպքում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն իրավունք է վերապահում խնդիրը կարգավորել այլ, այդ թվում նաև ուժային տարբերակով։

Азербайджанцы полностью лишились возможности совершать какие-либо действия: МО
Ситуация, сложившаяся после провокаций ВС Азербайджана 12 и 13 мая на некоторых участках границы Сюникской и Гегаркуникской областей Армении, по состоянию на утро 19 мая существенных изменений не претерпела. Об этом сообщает пресс-служба МО РА.
«Во всех направлениях осуществления провокации азербайджанские военные и возможные пути их снабжения продолжают находиться под полным контролем армянских сил. Более того, в предыдущие два дня на местности азербайджанской диверсии были дислоцированы дополнительные подразделения ВС РА, полностью лишив азербайджанцев возможности даже теоретически осуществить какие-либо действия, оставив для них единственное разумное решение – возвратиться на исходные позиции. Тем не менее, переговоры по мирному урегулированию проблемы пока продолжаются. Министерство обороны Армении надеется, что они дадут желаемый результат, и сложившаяся ситуация разрешится мирным путем. В то же время, как уже было заявлено, в случае отсутствия решения в разумные сроки Вооруженные силы Республики Армения оставляют за собой право урегулировать проблему иными, в том числе и силовыми путями»,- говорится в сообщении МО.