2019-ը հաջողված էր առաջին հերթին Հայոց բանակի համար․ Արայիկ Հարությունյան
Արցախի նախկին վարչապետ, «Ազատ Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը իր ֆեյսբուքյան էջում ամփոփել է 2019 թվականը։
Ըստ նրա՝ տարին հաջողված էր առաջին հերթին Հայոց բանակն էլ ավելի հզորացնելու` միասնական հայրենիքի արտաքին անվտանգության բարձրացումն ապահովելու առումով: “Գործընթացն, իհարկե, ռազմական տիրույթում է: Ի վերջո, մենք ապրում ենք մի տարածաշրջանում, որտեղ անվտանգային խնդիրներն առաջնային նշանակություն ունեն, և տնտեսության զարգացմանն ուղղված մեր բոլոր ջանքերի նպատակը ժողովրդի համար կյանքի բարեկեցիկ պայմաններ ստեղծելուց առաջ բանակը ավելի հզոր դարձնելն է: Ազգ-բանակ հանրահռչակված թեզը մեզ համար վաղուց արդեն կենսակերպ է դարձել, և մենք՝ իբրև անկախ պետականություն ունեցող ժողովուրդ, պարտավոր ենք հանուն հարատևման պայքարել ու պահպանել մերը...
Իսկ ի՞նչ է հաջողվել բանակին անցնող տարում.
Առաջնագծի ջրամատակարարման ծրագրի՝ աննախադեպ ծավալով իրականացում: Թող անհամեստ չհնչի, բայց ծրագրի մեկնարկը բարեգործական և Արցախի կառավարության միջոցներով սկսել ենք դեռևս 2016թ.-ին՝ հարավային ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերն ապահովելով խմելու մշտական ջրով: Այն հաջողված մեկնարկ էր, որպեսզի հետագայում դառնա քաղաքականություն, և ուրախ եմ, որ, նախատեսված պլանի համաձայն, ընթացիկ տարում ամբողջությամբ կավարտվի: Կարծում եմ՝ ավելորդ է նշել խմելու մշտական որակյալ ջրի առկայության կարևորության մասին:
Զինվորական սննդի կազմակերպման ծառայությունը մասնավոր ընկերություններին վստահելը:
Ծրագիրն, իրոք, տպավորիչ արդյունքներ է գրանցել: Հետաքրքրական է՝ նորակոչիկների մոտ նկատվում է միտում, որ ցանկանում են ծառայել հենց այն զորամասերում, որտեղ համակարգն արդեն գործում է: Ծրագրի ամբողջական ներդրումը չի ուշանա:
Աշխատավարձերի շոշափելի բարձրացումը:
Հայրենիքի պաշտպանների ֆինանսական ապահովվածությունը վեր է բոլոր տեսակի քննարկումներից: Մի բան է այս ամենը գիտակցելը, բոլորովին այլ բան՝ դրա ի կատար ածումը:
Բարձրակարգ կահավորմամբ նոր զորանոցների կառուցումը և շահագործումը:
Այն զինծառայողների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավման ևս մեկ ծրագիր է:
Առաջնագծի կահավորման՝ ինժեներական-ամրաշինական նոր որակի աշխատանքների իրականացում, որն ուղղված էր մեր զինվորների ծառայության պայմանների բարելավման և թշնամու հնարավոր ոտնձգությունների դեմ տեխնիկապես ավելի ապահով սահման ունենալուն: Ընթացիկ տարում այն նոր թափով կշարունակվի:
Սպայական անձնակազմին, թոշակառու սպաներին սոցիալական ծրագրերով բնակարաններով ապահովելու ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները: Իսկ որ ամենակարևորն է, ՊԲ հերթացուցակում գտնվող բոլոր սպաների՝ մինչև 2023թ.-ը բնակարանային խնդրի լուծման որոշման կայացումն էր:
Սպառազինություն: Անկախությունից հետո մեր բանակը բազմիցս ձեռք է բերել նոր սպառազինություն, բայց այս որակի ու քանակի ձեռքբերում դժվար է հիշել:
Ա. Ռուսական արտադրության գերժամանակակից հակաօդային եւ հակահրթիռային պաշտպանության «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» համակարգեր, «Օսա-ԱԿ» զենիթահրթիռային համալիրներ:
Հայոց երկնքի պաշտպանությունն այսօր ավելի հուսալի է, քան երբևէ, և չգնահատել այս փաստն ուղղակի չենք կարող:
Բ. «ՍՈՒ-30ՍՄ» մակնիշի գերժամանակակից բազմաֆունկցիոնալ կործանիչները, ինչը թույլ կտա իրականացնել ինչպես պաշտպանական՝ պայքար հակառակորդի ավիացիայի դեմ, այնպես էլ հարձակողական գործողություններ՝ թշնամու ցամաքային թիրախների դեմ գերճշգրիտ հարվածների իրականացմամբ։
Գ. Սեփական ռազմարդյունաբերության կատարելագործում: Արցախում և Հայաստանում նոր սերնդի ԱԹՍ-ների արտադրության կազմակերպում, որոնք բարձր արդյունավետությամբ կատարում են ինչպես հարվածային, այնպես էլ դիտարկման գործողություններ:
Շարքը կարելի է երկար շարունակել, քանի որ հայկական բանակի զինպահեստները գրեթե ամենօրյա պարբերականությամբ համալրվում են արդի տարբեր սարքավորումներով ու զինատեսակներով: Բայց սահմանափակվենք այսքանով, քանի որ, մասնագետների կարծիքով, այս փուլում այսքանն էլ է բավարար, որպեսզի 2020թ.-ը խաղաղ ու կանխատեսելի լինի: Իսկ արդեն ընթացիկ տարում սպասվող նոր սպառազինությունների ձեռքբերումն ավելի հաստատուն կդարձնի տարածաշրջանի կայունությունը”:

2019-ый был наиболее успешным для армянской армии: Араик Арутюнян
Бывший премьер-министр Арцаха, лидер партии «Свободная Родина» Араик Арутюнян на своей странице в Facebook подвел итоги 2019 года.
По его мнению, минувший год был особоенно успешным для армянской армии, что существенно повысило уровень безопасности двух армянских республик.
«Мы живем в регионе, где проблемы безопасности имеют первостепенное значение, и цель всех наших усилий, направленных на развитие экономики - сделать армию более сильной путем создания благополучных условий жизни для народа.
Тезис нация-армия для нас давно уже стал образом жизни.
А что удалось сделать армии в уходящем году?
С широким размахом реализуется программа водоснабжения передовой. Пусть не звучит нескромно, но старт программы на благотворительные средства и средства правительства Арцаха мы начали еще в 2016 году. Это был успешный старт, чтобы в дальнейшем стать, и я рад, что, согласно предусмотренному плану, в текущем году программа полностью завершится.
Вторым достижением можно считать предоставление организации процесса питания в армии частным компаниям.
Программа зафиксировала впечатляющие результаты. Примечательно, что новобранцы предпочитают службу именно в тех частях, где эта программа уже имплементирована.
Другое важное достижение - ощутимое повышение зарплат военнослужащих. Финансовое обеспечение защитников Отечества выше всякого рода обсуждений.
Важным шагом является также оснащение казарм новым инвенатрем.
Реализация работ по инженерно-оборонительному оснащению передовой, направлена на улучшение условий службы наших солдат и на повышение технической безопасности границ против возможных посягательств противника. Этот процесс будет продолжительным.
Очень важное значение имеет решение жилищным проблем пенсионеров-военнослужащих и всех офицеров, находящихся в очереди за жильем. Данная проблема будет окончательно решена до 2023 года.
Прорывом стало также оснащение армией новейшим вооружением. После обретения независимости наша армия неоднократно попоплнялась новым вооружением, но таких размахов в качественном и количественном соотношении не было до сих пор: сверхсовременная система противовоздушной и противоракетной обороны «Тор-М2КМ»"российского производства, зенитно-ракетные комплексы «Оса-АК». Защита армянского неба сегодня осуществляется надежнее, чем когда-либо.
Приобретение сверхсовременных многоцелевых истребителей "Су-30СМ" позволит эффективно осуществлять как оборону, так и наступательные действия путем сверхточных ударов против наземных целей противника.
Другим достижением является организация производства БПЛА нового поколения в Арцахе и Армении, которые с высокой эффективностью выполняют как ударные, так и наблюдательные действия.
Это перечисление можно было продолжить долго, поскольку армянские ВС в ежедневном режиме пополняются новыми вооружениями. Но ограничимся этим, поскольку, по мнению специалистов, на данном этапе и этого достаточно, чтобы 2020 год был бы мирным и прогнозируемым. А пополнение ВС новым вооружением в 2020 году позволит более стабильно обеспечить мир во всем регионе”.