Հայաստանում կանցկացվի ռուսական կինոյի փառատոն
Միջոցառումը կազմակերպվում է РОСКИНО-ի կողմից՝ Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի նախարարության աջակցությամբ, և նպատակ ունի նպաստել հումանիտար կապերի ամրապնդմանը ու շարունակել երկու երկրների միջև կինոերկխոսությունը։
Ինչպես նշել է Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի նախարար Օլգա Լյուբիմովան.
«Մեր երկրներին երկար տարիներ կապում են ջերմ ու բարեկամական հարաբերությունները։ Ռուսական ֆիլմերի ցուցադրությունները Երևանում դարձել են բարի ավանդույթ՝ հանդիսանալով մշակութային համագործակցության ամրապնդման և ստեղծագործական համագործակցության զարգացման ևս մեկ քայլ։
Փառատոնը բացվում է հայտնի հեքիաթի ժամանակակից էկրանավորմամբ՝ «Բուրատինո» ֆիլմով։ Ծրագրում ընդգրկված են ռուսական կինոյի վառ պրեմիերաներ, որոնք պատմում են սիրո, հաղթանակների և բացահայտումների մասին։ Հատուկ տեղ են զբաղեցնում երեխաների և ընտանիքների համար նախատեսված ֆիլմերը»։
«РОСКИНО»-ի գլխավոր տնօրեն Էլզա Անտոնովան հավելել է.
«Մեծ պատիվ է մեզ համար ներկայացնել ռուսական կինոյի հարուստ և բազմազան գունապնակը Հայաստանի հանդիսատեսին։ Ցուցադրությունների ծրագիրը ձևավորվել է՝ հաշվի առնելով ամենալայն լսարանի հետաքրքրությունները, արկածային ֆիլմերի սիրահարներից մինչև խորքային դրամատուրգիայի գնահատողներ։ Այսօր ռուսական կինոն ակտիվորեն զարգանում է, և նման փառատոնները լավագույն հարթակն են՝ ներկայացնելու դրա նոր ձեռքբերումները»։
Փառատոնի շրջանակում բոլոր ցուցադրությունները կլինեն անվճար և կանցկացվեն Կինոմոսկվայում։
Փառատոնի ծրագրում ընդգրկված են հետևյալ ֆիլմերը.
• «Բուրատինո»(2025, ռեժ. Իգոր Վոլոշին) — Ալեքսեյ Տոլստոյի հայտնի հեքիաթի գունեղ և ժամանակակից էկրանավորում
• «Ամուսնուդ բարև»(2025, ռեժ. Անտոն Մասլով) — կատակերգական մելոդրամա՝ երջանկության ճանապարհին ձևավորվող բարդ հարաբերությունների մասին
• «Առաջինը Օլիմպոսում» (2025, ռեժ. Արտեմ Միխալկով) — կենսահաստատող սպորտային դրամա օլիմպիական չեմպիոն Յուրի Տյուկալովի կայացման մասին
• «Բժիշկ Դինոզավրովը»(2025, ռեժ. Մաքսիմ Վոլկով) — հետաքրքիր անիմացիոն ֆիլմ դպրոցական Ֆիլ Դինոզավրովի արկածների մասին
• «Հյուսիսային բևեռ»(2025, ռեժ. Ալեքսանդր Կոտտ) — արկածային պատմություն մարդկային ոգու և տեխնոլոգիաների հաղթանակի մասին՝ պատմելով, թե ինչպես ատոմային սուզանավը պատմության մեջ առաջին անգամ հասավ Հյուսիսային բևեռին՝ սառցե շերտերի տակ անցնելով։

В Армении пройдет Фестиваль российского кино
Мероприятие, организованное РОСКИНО при поддержке Минкультуры России, станет ярким событием, способствующим укреплению гуманитарных связей и продолжению кинодиалога между двумя государствами.
Как отметила Министр культуры Российской Федерации Ольга Любимова,
«на протяжении многих лет наши страны связывают теплые дружеские отношения.
Показы российских кинолент в Ереване стали доброй традицией, ещё одним шагом для укрепления культурного сотрудничества и дальнейшего творческого взаимодействия. Фестиваль открывает современная экранизация известной сказки – фильм «Буратино».
В программу мероприятия вошли яркие премьеры российского кино, повествующие
о любви, победах и открытиях. Особое место занимают картины для детской и семейной аудитории».
Генеральный директор РОСКИНО Эльза Антонова прокомментировала:
«Для нас большая честь представить богатую палитру российского кино зрителям
в Армении. Программа показов учитывает интересы самой широкой аудитории — от любителей захватывающих приключений до ценителей глубокой драматургии. Российский кинематограф сегодня динамично развивается, и такие фестивали — лучшая возможность показать его новые достижения».
Бесплатные показы пройдут в кинотеатре «Киномосква».
Программа «Фестиваля российского кино Армения 2026»
• «Буратино» (2025, реж. Игорь Волошин) — красочная версия известной сказки, написанной Алексеем Толстым;
• «Мужу привет» (2025, реж. Антон Маслов) — комедийная мелодрама, исследующая сложные взаимоотношения на пути к счастью;
• «Первый на Олимпе» (2025, реж. Артем Михалков) — жизнеутверждающая спортивная драма о становлении олимпийского чемпиона Юрия Тюкалова;
• «Доктор Динозавров» (2025, реж. Максим Волков) — увлекательный анимационный фильм о приключениях школьника Фила Динозаврова;
• «Северный полюс» (2025, реж. Александр Котт) — приключенческая лента о триумфе человеческого духа и технологий, повествующая о том, как атомная подводная лодка впервые в истории достигла точки Северного полюса, пройдя под толщей паковых льдов.