ICCROM-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում ներկայացվել են ԼՂ պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության խնդիրները
Հռոմում կայացել է Մշակութային արժեքների պահպանության և վերականգնման ուսումնասիրությունների միջազգային կենտրոնի (ICCROM) Գլխավոր ասամբլեայի 33-րդ նստաշրջանը։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ նստաշրջանին Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության կազմում մասնակցել են ԿԳՄՍ նախարարության պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը և Իտալիայում ՀՀ դեսպանության դիվանագետներ։ Բացման նիստին ներկա է եղել նաև Իտալիայում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ծովինար Համբարձումյանը։
Նստաշրջանին ԿԳՄՍՆ ներկայացուցիչ Հարություն Վանյանը հանդես է եկել զեկույցով: Նա ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության խնդիրները և Ադրբեջանի վարած շարունակական պետական քաղաքականությունը՝ հայկական հետքը Լեռնային Ղարաբաղից վերացնելու, պատմության և մշակույթի հուշարձաններն ավերելու կամ ինքնությունը կեղծելու վերաբերյալ։
Զեկույցում, մասնավորապես, շեշտվել է, որ միայն միջազգային հեղինակավոր կառույցների ճնշմամբ և գործիքակազմերով է հնարավոր փրկել հայկական հսկայական պատմամշակութային ժառանգությունը: Այս համատեքստում զեկույցում արձանագրվել է՝ նույն իրավիճակը ժամանակին եղել է նաև Նախիջևանում, որտեղ, ցավոք, հնարավոր չի եղել փրկել հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը:
Ներկայացվել են հստակ փաստեր և թվեր՝ Ադրբեջանի կողմից արդեն իսկ իրականացված վանդալիզմի դեպքերի և հուշարձանների ավերումների վերաբերյալ, հղումներ են արվել մի շարք միջազգային հեղինակավոր կառույցների ընդունած բանաձևերին և որոշումներին, որոնք Ադրբեջանը, չհարգելով միջազգային իրավունքն ու կարգը, չի կատարում։
Նստաշրջանի ընթացքում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել նաև համագործակցել Մշակութային արժեքների պահպանության և վերականգնման ուսումնասիրությունների միջազգային կենտրոնի (ICCROM) հիմնական 4 ծրագրերից մեկի՝ Ճգնաժամերի ժամանակ մշակութային ժառանգության «Առաջին օգնություն և կայունություն» (FAR) նախագծի շրջանակում՝ հաշվի առնելով Հայաստանում վտանգված և սահմանային հուշարձանների թիվը։

На сессии ГА ICCROM были представлены проблемы сохранения памятников НК
В Риме 2-3 ноября состоялась 33-я сессия Генеральной ассамблеи Международного Центра Исследований Сохранения и восстановления культурных ценностей (ICCROM). В составе делегации Республики Армения в сессии приняли участие начальник Управления по охране памятников истории и культуры Министерства ОНКС Арутюн Ванян и дипломаты посольства РА в Италии. На открытии присутствовала также Чрезвычайный и Полномочный Посол РА в Италии Цовинар Амбарцумян. На заседании представитель МОНКС Арутюн Ванян выступил с докладом.
Он представил проблемы сохранения историко-культурных памятников Нагорного Карабаха и проводимую Азербайджаном последовательную государственную политику по уничтожению армянского следа из Нагорного Карабаха, разрушению памятников истории и культуры и фальсификации истории.
В докладе, в частности, подчеркивалось, что только под давлением авторитетных международных структур можно спасти огромное армянское историко-культурное наследие Нагорного Карабаха. В этом контексте в докладе зафиксировано, что та же ситуация в свое время была и в Нахичеване, где, к сожалению, спасти армянское историко-культурное наследие не удалось.
Были представлены четкие факты и цифры относительно уже осуществленных Азербайджаном случаев вандализма, сделаны ссылки на резолюции и решения, принятые рядом авторитетных международных структур, которые Азербайджан в обход международному праву не выполняет.
В ходе сессии была достигнута договоренность о сотрудничестве в рамках одной из основных 4 программ Международного Центра исследований по сохранению и восстановлению культурных ценностей (ICCROM) - проекта «Первая помощь и устойчивость культурного наследия во время кризисов» (FAR), учитывая количество находящихся под угрозой исчезновения памятников в Армении. Обсуждения по конкретным проектам продолжатся в ближайшее время.