Հորդանանի Շոուբակ ամրոցի հայերեն արձանագրությունները կարող են թվագրվել 17-18-րդ դարերով. Համլետ Պետրոսյան
Հորդանանի Շոուբակ ամրոցում հայտնաբերված հայերեն արձանագրությունները, ըստ նախնական տվյալների, կարող են թվագրվել 17-18-րդ դարերով։ Այս մասին Երևանի պետական համալսարանի մշակութաբանության ամբիոնի ընդլայնված սեմինարի ժամանակ հայտարարեց ամբիոնի վարիչ, հնագետ Համլետ Պետրոսյանը, որը վերջերս է վերադարձել Հորդանանից։
Նա պատմեց, որ արձանագրությունները, որոնց մասին ինքն առաջին անգամ հայտնել էր Facebook-ի իր էջում նոյեմբերի 28-ին, այս տարվա օգոստոսին հայտնաբերել են Ֆլորենցիայի համալսարանի գիտնականները։ Համլետ Պետրոսյանը երկար ժամանակ համագործակցում է Ֆլորենցիայի համալսարանի հնագետների հետ, որոնք Հայաստանում մի քանի արշավների են մասնակցում։ Հասկանալով, որ արձանագրությունները հայերեն են, արշավախմբի ղեկավար Միկելե Նուչոտին կապ է հաստատել Համլետ Պետրոսյանի հետ և հայ հնագետների համար ուղևորություն կազմակերպել Հորդանան, որպեսզի նրանք տեղում գնահատեն և ուսումնասիրեն գտածոն։
Ինչպես պատմեց Համլետ Պետրոսյանը, Շոուբակ ամրոցը Հորդանանի ամենահզոր բերդն է, որը կառուցել են խաչակիրները 12-րդ դարում։ Մի քանի տասնամյակ անց ամրոցը գրավել է սուլթան Սալահ ադ-Դինը։ Հայ հնագետը հիշեցրեց, ի դեպ, որ Սալահ ադ-Դինը ծնվել եւ կրթություն է ստացել Դվինում։
Рисунок1.jpg (95 KB)
Իտալացի հնագետներն ուսումնասիրում են Հորդանանի պատմությունը՝ կապված հատկապես խաչակիրների շրջանի հետ: Չնայած այստեղ գտնվելու կարճ ժամանակահատվածին՝ խաչակիրները ստեղծել են նշանակալի ճարտարապետական կառույցներ, որոնք հետագայում երկար ժամանակ օգտագործվել են։ Համլետ Պետրոսյանը հիշեցրեց Կիլիկիայի հայկական թագավորության կապերը խաչակիրների և Սալահ ադ-Դինի հետ և հավելեց, որ Հորդանանի հայ համայնքը հին պատմություն ունի։
Խաչակիրների հեռանալուց հետո ամրոցը մի քանի անգամ նորոգվել և վերակառուցվել է։ Նրա պատերին պահպանվել են բազմաթիվ արաբերեն արձանագրություններ բերդի պատմության մասին․ դրանք վերծանվել և ուսումնասիրվել են։
Рисунок3.jpg (124 KB)
Դրանց մեջ հայերենով ոչ մի մակագրություն չկա,- նշեց Համլետ Պետրոսյանը՝ հավելելով, որ, այնուամենայնիվ, հաջորդ արշավախմբի ընթացքում իրենք, անշուշտ, նորից կուսումնասիրեն բերդի պարիսպները։
Խաչակիրները բերդում կառուցել են երկու քրիստոնեական եկեղեցի։
Рисунок4.jpg (258 KB)
Ավելի մեծ եկեղեցու բակում մաքրման աշխատանքների ժամանակ էլ հենց հայտնաբերվել են հայերեն արձանագրություններով սալաքարերը։
Рисунок6.jpg (226 KB)
Սալաքարերի հայտնաբերման վայրի ուսումնասիրությունը թույլ է տալիս ենթադրել, որ այդտեղ կարող էր լինել գերեզմանոց, իսկ քարերը այդ գերեզմանատան ինչ-որ կրոնական շինության մաս են կազմել։
Рисунок5.jpg (203 KB)
Համլետ Պետրոսյանը ունկնդիրների ուշադրությունը հրավիրեց սալաքարերից մեկի սերիական համարի վրա՝ 4108։ Այսինքն՝ այս տարածքում հազարավոր նման բեկորներ կան, և բոլորը հավաքվում, համարակալվում և մանրազնին ուսումնասիրվում են։
Սալերը կտրված են ավազաքարից՝ մի քար, որը նման է մեր կրաքարին, բայց ավելի կարծր է։ Սալերի հաստությունն ու մշակման եղանակը նույնական են, տառերը փորագրելու եղանակը, խորությունը նույնպես, որից կարելի է եզրակացնել, որ արձանագրությունները կատարել է նույն վարպետը, կամ գոնե դրանք արվել են նույն ժամանակահատվածում։ Չնայած քարերը կոտրվածքի մասով իրար չեն կպնում, դրանք կարող են լինել մեկ պատի մաս, ենթադրում է Համլետ Պետրոսյանը։
Գրությունները վերցված են հատուկ շրջանակի կամ կարտուշի մեջ։ Ըստ հնագետի, հայկականվիմագրությունում կարտուշը շատ հազվադեպ է հանդիպում։ Եվ, որպես կանոն, հանդիպում է հիշատակային արձանագրություններում։
Արձանագրություններն արված են հայ բոլորագիր գրին բնորոշ մեծատառերով, որը սերում է հին հայկական Երկաթագիր գրից։ Առաջին սալիկի վրա կարելի է կարդալ Հակոբ կամ Յակուբ անունը։ Ըստ Համլետ Պետրոսյանի՝ մուսուլմանական միջավայրում միանգամայն հնարավոր էր հայկական դասական անվանումների նման վերափոխումը. Երկրորդ սալիկի վրա փորագրված է Չերքեզ անունը։
Рисунок2.jpg (66 KB)
Եվ չնայած բոլորգիրը լայն տարածում է գտել 11-րդ դարից, դատելով այլ նշաններից, այդ արձանագրությունները կատարվել են 17-րդ դարից ոչ շուտ, պնդում է գիտնականը։ Նրա խոսքով, հնագիտության մեջ չկան քարերի վրա արձանագրությունների թվագրման ճշգրիտ մեթոդներ. եթե սալերը լինեին իրենց սկզբնական տեղում, ապա շինության տարիքը կարելի էր որոշել մշակութային շերտով։ Բայց այս դեպքում պետք է օգտագործել այլ մեթոդներ՝ համեմատել տարբեր արձանագրությունների հետ, որոնց թվագրությունը հայտնի է։ Եվ այժմ հետազոտողները պետք է համեմատեն այս սալաքարերը հայերեն արձանագրությունների հետ, որոնք պահպանվել են, օրինակ, Երուսաղեմում, Սպահանում, Հալեպում։
Ամփոփելով՝ Համլետ Պետրոսյանը նշեց, որ թեև այս արձանագրությունները պատմականորեն մեծ հայտնագործություն չեն, սակայն գտածոն կարևոր է մի քանի առումներով.
Նախ, դա ակադեմիական համագործակցությունն է և գիտնականների բարեւարքուոյունը, երբ իտալացի հնագետները չեն անտեսել անգամ նման փոքրիկ գտածոն և կապվել են իրենց հայ գործընկերների հետ։
Երկրորդ՝ Հայաստանում աշխատում են բազմաթիվ միջազգային արշավախմբեր, որոնք բոլորն էլ ուսումնասիրում են հայկական հուշարձանները, սակայն հայ գիտնականները հազվադեպ են ուսումնասիրում այլ երկրների հուշարձանները։ Եվ սա կարող է լինել նման աշխատանքի սկիզբը։
Երրորդ կարևոր հանգամանքն այն է, որ Հորդանանում հայկական արշավախումբը կարող է ուսումնասիրել այլ պատմական հուշարձաններ, ինչպես նաև թեկուզ փոքր, բայց հինավուրց հայկական համայնքի մշակութային կյանքը:

Надписи на армянском языке в иорданской крепости Шоубак могут датироваться 17-18 веками – Гамлет Петросян
Лапидарные надписи на армянском языке, найденные в крепости Шоубак в Иордании, по предварительным данным могут датироваться 17-18 веками. Об этом на расширенном семинаре кафедры Культурологии Ереванского государственного университета сообщил завкафедрой, археолог Гамлет Петросян, который недавно вернулся из Иордании.
Он рассказал, что надписи, о которых он рассказал в своем фейсбуке еще 28 ноября, были найдены учеными из университета Флоренции в августе текущего года. Гамлет Петросян уже давно сотрудничает с археологами из университета Флоренции, которые принимают участие в нескольких экспедициях в Армении. Поняв, что надписи на армянском, руководитель экспедиции Микеле Нучотти связался с Гамлетом Петросяном и организовал поездку армянских археологов в Иорданию, чтобы они могли на месте оценить и изучить находку.
Как рассказал Гамлет Петросян, крепость Шоубак – самая мощная крепость в Иордании, построенная крестоносцами в 12-м веке. Спустя несколько десятков лет крепость была захвачена султаном Салах-ад-Дином. Армянский ученый, кстати, напомнил, что Салах ад-Дин родился и получил образование в Двине.
Рисунок1.jpg (95 KB)
Итальянские археологи исследуют историю Иордании, связанную именно с крестоносцами. Несмотря на короткий период пребывания здесь, крестоносцы создали значительные архитектурные сооружения, которые в дальнейшем долгое время использовались. Гамлет Петросян напомнил о связях Киликийского армянского царства с крестоносцами и Салах-ад-Дином, и отметил, что армянская община Иордании имеет долгую историю.
После ухода крестоносцев крепость не раз застраивалась и перестраивалась. На ее стенах сохранилось много надписей на арабском языке, повествующих об истории крепости, которые расшифрованы и изучены. И среди них нет ни одной надписи на армянском языке, отметил Гамлет Петросян, добавив, что, тем не менее, в ходе следующей экспедиции они непременно еще раз досконально исследуют стены крепости.
Рисунок3.jpg (124 KB)
Крестоносцы построили в крепости две христианские церкви, и во время очистительных работ во дворе большей церкви и были найдены плиты с армянскими надписями.
Рисунок4.jpg (258 KB)
Рисунок5.jpg (203 KB)
Осмотр места, где были найдены плиты, наводит на мысль, что здесь могло быть кладбище, а плиты являются частью некой культовой постройки на этом кладбище.
Рисунок6.jpg (226 KB)
Гамлет Петросян привлек внимание слушателей к порядковому номеру одной из плит: 4108. То есть, на этой территории есть тысячи таких обломков, и все они собираются, нумеруются и тщательно исследуются.
Плиты вырезаны из песчаника – это камень, который похож на наш известняк, но является более твердым. Толщина, способ обработки плит идентичны, способ написания букв, их глубина также идентичны, из чего можно сделать вывод, что надписи сделаны одни мастером, или хотя бы в одно и то же время. Хотя камни не стыкуются по разлому, ни вполне могут быть частью одной стены, предполагает Гамлет Петросян.
Надписи взяты в специальную рамку или картуш. По словам археолога, картуш очень редко встречается в армянских лапидарных надписях. И он встречается, как правило, у мемориальных надписей.
Надписи выполнены прописными буквами, свойственными армянскому шрифту болоргир, восходящего к древнеармянскому шрифту еркатагир. На первой плите можно прочитать имя Хакоб или Якуб. По словам Гамлета Петросяна, в мусульманской среде вполне была возможна такая трансформация классических армянских имен. На второй плите вырезано имя Черкез.
Рисунок2.jpg (66 KB)
И хотя болоргир был распространен еще с 11-го века, судя по другим признакам эти надписи сделаны не ранее 17-го века, утверждает ученый. По его словам, точными методами датирования надписей на камнях археология не располагает. Если бы плиты находились на своем исконном месте, возраст постройки можно было бы определить по культурному слою. Но в данном случае приходится использовать другие методы – сравнивать стили письма на разных надписях. И теперь исследователям предстоит сравнить эти плиты с армянскими надписями, которые сохранились, например, в Иерусалиме, Исфахане, Алеппо.
Подводя итог, Гамлет Петросян отметил, что хотя эти надписи и не является исторически грандиозным открытием, находка важна в нескольких планах.
Во-первых, это академическое сотрудничество и этика ученых, когда даже столь маленькую находку итальянские археологи не обошли стороной и связались с армянскими коллегами.
Во-вторых, в Армении работает много международных экспедиций, и все они исследуют армянские памятники, но армянские ученые крайне редко исследуют памятники в других странах. И это может стать началом такой работы.
Третье важное обстоятельство, армянская экспедиция в Иордании может исследовать и другие исторические памятники, а также культурную жизнь хоть и немногочисленной, но древней армянской общины.